Juon kotona kaljaa

Kapakassa kännääminen on pirun kallista ja sitten vielä pitäisi rahaa olla taksiin kun ei kännissä jaksa kävellä. Olen ovela kettu eikö vain?
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Silloin kun oli rahaa join kalliita viinoja, nyt olen huomannut että keskiolut on hyvää!

Äänestä
  • kotona kans juon kippis. ei oo varaa baariin tuet pitäs korottaa 1000 euroon ois köyhälläki varaa baareilla,

    Äänestä

Join kotona valmistamiani uuteoluita. Haluttu maku, haluttu vajvuus. Jatkuva prosessi niin aina oli nautittavana kirkasta, kuohuvaa olutta.
Keitin myös pontikkaa 18 vuotta. Heti alkuvuosina laitteet ja osaaminen paranivat.
Ei mitään tuhramista vaan rankki 200l:n tynnyrissä vesilukon alla kirkkaaksi. Ei kuohunut keittäessä eikä tullut sivumakua.
Keittopänikkä 30l jossa 3kW:n säädettävä uppovastus. Ennen jokaista kakkoslaskua vehkeiden perusteellinen pudistus.

Halvimmillaan tein rankkia rehumelassista mutta siitä tuli läpi epämiellyttävää lakritsan tyyppistä makua. Tavallisesti perunapohjainen rankki sokeria.

Äänestä
  • Kuulostaa hyvältä. Nyt olisi aikaa tehdä hyvää olutta. Viimeksi tehnyt käymistuotteita 1990-luvun alun laman aikaan kun kotiviinibuumi Suomeen iski. Oli liikkeitä joilta sai alotuspöntöt ja kaikki. Täytyy sanoa että niistä viineistä minulla ja kavereilla ei mitään hyvää tullut, liian nuoria oltiin ja kärsimättömiä.

    Anna vinkkejä niin minäkin teen kodistani panimon! Nyt on viidenkympimpin villitys...

    Äänestä

Kulutin kerran baarissa 600 euroa. Tarjosin kavereille juotavaa kans.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kapakassa kännääminen on pirun kallista ja sitten vielä pitäisi rahaa olla taksiin kun ei kännissä jaksa kävellä. Olen ovela kettu eikö vain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu