Rukoileminen on itsesuggestiometodi

Tuossa alempana tällä palstalla on annettu aivan väärää tietoa ”rukoilemisesta”. Sillä ei ole mitään tekemistä olemattomien jumalien kanssa.

”Rukoilemisen” avulla voidaan saavuttaa helposti (itse)suggestio. Se on todella hyvä keino vaikuttaa mielipiteisiinsä ja käsityksiinsä asioista visuaalisten tai auditiivisten hallusinaatioiden kautta. Suggestion avulla on parannettu psykosomaattisia sairauksia, mutta mitään ihmeparantumisia ei silläkään voi tietenkään tehdä.

Tässä Ilta-Sanomien artikkeli aihetta sivuten:
Nimerkki: Hookaksoo 19.3.2005 14:19:16


Raamatun kuten vaikka Kalevalankin tarinat, kertomukset (sadut)vaikuttavat siis osittain suggestion kautta. (Suggestio=salavaikuttaminen, mieleenjohdatus)

Raamatun tarinat, kertomukset (sadut) on vähitellen ujutettu kansan keskuuteen, kansan mieliin ja tarinat ovat alkaneet kulkeutua sukupolvesta toiseen. Raamatun kertomuksista on vähitellen tullut yhä todempia kansan keskuudessa.

Niistä on tullut myös vähitellen osa kansanperinnettä, mikä on ollut tärkeää kristinuskon vakiintumiselle, vallalle.

Tarinan voima sopii hyvin uskontoihin; mielikuvat ja tarinat elävät ihmisten mielissä. Kristinuskonkin tarinoita, kertomuksia on selostettu, kirjoitettu eloisasti, vakuuttavasti, ovelasti; kuin kerrottaisiin lapsille satuja. Siinä sivussa värittyy tarinoiden, satujen henkilöiden elämä, esim. Jeesuksen elämä. Sillä ei niin ole väliä onko tarina totta; riittää, että kertomukset, sadut saadaan kerrottua, kirjoitettua niin että kuulija, lukija voi luulla, uskoa, että ne voisivat olla totta. Taitava kertoja, kirjoittaja muuttaa fiktiota todellisuudeksi: kuvitteelliset (esim. Raamatun) henkilöt alkavat lukijan, kuulijan mielessä muuttua todeksi, joskus he tuntuvat jopa elävämmiltä kuin todelliset ihmiset. (Tähän asiaan osin perustuu myös vaikka Da Vinci koodi-kirjankin menestys).

Suggestio on siitä erinomainen vallankäytön väline, että sillä pystytään hallitsemaan ihmisiä salakavalasti, tämän huomaamatta.

Suggestiolla voi muuten olla mahtava voima ihmiseen. Tämän asian tietävät erittäin hyvin esim. hypnootikot tai taikurit (suggestion asiantuntijat).

Uskontojen yhteydessä käytetään hyväksi myös joukkosuggestiota. Esim. Nokian herätysliikkeen tai muiden vastaavien liikkeiden joukkokokouksissa. Ja Huom. Marija: onhan ortodoksien liturgiakin melkoisen hypnoottista, suggestiivista, vai mitä?

Uskontojen yhteydessä harjoitetaan mielen manipulointia muillakin tavoilla; kristinuskossakin tunteiden manipulointi ja hallintaanotto on ollut tärkeä vallankäytön keino; esim. pelottelemalla ja syyllistämällä ihmisiä. Joidenkin ihmisten kohdalla nämä keinot ovat voineet ja voivat muodostua suoranaiseksi henkiseksi väkivallaksi; aiheuttaen vakaviakin uskonollisperäisiä ahdistuksia, pelkoja.

Uskonnot ovat osin suuressa määrin myös mielen manipulointia.
16625
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

ihminen kuolee? Onko ihmisellä sinun mielestäsi sielua? jos on mihin se joutuu?

Äänestä
  • olen kutakuinkin varma, että TT vastaa sinulle otsikolla "äly älä jätä"!
    no, orotellaan...

    Äänestä

  • on vain aivojemme tuottama tietoisuuden illuusio.

    Meillä on siis toki tietoisuus, mutta se ei tarkoita sitä, että meillä olisi myös (aineeton) sielu. Kun ihminen/eläin on syvässä unessa tai tajuttomana tietoisuus ei ole ”toiminnassa”. Samoin kun ihminen on äärimmäisen keskittyneessä tilassa tietoisuus katoaa. Näin voidaan päätellä se (muutenkin ilmeinen asia), että tajunta on aivojen tuottama ilmiö.

    On varsin mielenkiintoista, miten nukutusaineiden avulla tämä tietoisuus voidaan asteittain häivyttää: anestesia-aineiden määrää säätelemällä voidaan vaikuttaa tajuttomuuden tasoon, kivuttomuudesta syvään narkoosiin. Leikkauspotilas voidaan tarvittaessa pitää puoliksi tajuissaan.

    Näyttääkin siltä, että meidän tietoisuutemme (uskovaiset käyttävät sanaa sielu) on vain tunnetilojen ”kartta” aivoissa, joka taas on kehon fyysisten tilojen seurausta.

    Itse asiassa tietoisuus onkin vain illuusio; luulemme tietoisesti kontrolloivamme tekemisiämme, mutta sen tekevätkin aivojen alitajuisemmat kerrokset.

    Aivotoimintojen tutkijan Antonio Damasion sanoin: ”Emme vapise koska pelkäämme, vaan pelkäämme koska vapisemme. Minkä mieli tuntee, sen ruumis on jo ilmaissut.”

    Tässä yksi esimerkki, ei ehkä paras, mutta helppo ymmärtää:
    Ote kirjasta ”Inhimillinen eläin, eläimellinen ihminen” –Jussi Viitala s. 119

    ””Tämä on feromoneihin perustuva reaktio. Reaktion aiheuttaja on näennäisen hajuton yhdiste. Feromonivaikutuksesta on kysymys siinäkin, että tehokas lääke naisen kuukautishäiriöihin on miehen hiessä oleva feromoni. Sen haistelu palauttaa kuukautiskierron säännölliseksi ja parantaa naisen hedelmällisyyttä. Nämä feromonit ovat myös sukupuolisesti kiihottavia. Vaikutus ei riipu siitä, koetaanko hienhaju miellyttävänä vai epämiellyttävänä.

    Feromonivaikutuksen omaavat aineet saattavat olla myös hajuttomia yhdisteitä. Niiden vaikutusta kuvaa eräs koe, jossa lääkärin vastaanottohuoneen tuoleista osa käsiteltiin miehen hiestä erotetulla feromonilla ja toinen osa naisen vastaavalla eritteellä. Näillä aineilla ei ollut omaa hajua. Silti miehet istuivat aina naisen feromonilla käsitellylle tuolille ja naiset vastaavasti hakeutuivat miehen feromonin luo. Osa tuoleista oli käsitelty siten, että toisella puolella tuolia oli naisen feromoni ja toisella miehen. Kun nainen istui tällaisella tuolilla, hän aina nojautui miehen feromoniin päin ja vastaavasti miehet nojautuivat naisen feromonin suunnalle.

    KUN KOEHENKILÖILTÄ KYSYTTIIN, MIKSI HE ISTUIVAT VALITSEMALLEEN TUOLILLE, EI KUKAAN OSANNUT SITÄ SELITTÄÄ SEN PAREMMIN KUIN SITÄ, MIKSI HE NOJAUTUIVAT TUOLILLA NIIN KUIN TEKIVÄT.””

    Tällaisia (muihin kuin hajuihin) pohjautuvia syy-seuraus ilmiötä, joita luulemme tietoisesti ohjaavamme, mutta jotka ovatkin meidän aivojemme - erittäin primitiivisten ja silti erittäin monimutkaisten - kemiallisten ja sähköisten tapahtuminen kontrolloimia, on ilmeisesti koko meidän TIEDOSTETTU AJATUSTOMINTA.

    Näin nämä uudet neurotieteen tulokset ovatkin asettaneet ns. ”vapaan tahdon” – käsitteen kyseenalaiseksi.

    Kun ihminen kuolee ja aivot tuhoutuvat, tuhoutuu samalla tietoisuus ja siten myös ”uskovaisten sielu”.

    Äänestä

Lue Raamattua niin usko syntyy.

Äänestä
  • Hehheh. mitä enemmän raamattua lukee sitä höpömmältä se kuullostaa...

    Äänestä

kun saa manipuloida mieltään.

Äänestä

Raamattu on sellainen kirja johon jotkut vain uskovat sen sanomaan ja toiset eivät.
Ne jotka uskovat ovat taivaanperillisiä ja jotka ei sen sanomaa pidä kuin pilkkana ja joutavanpäiväisenä satuna ovat kuolemansa ansainneet.
Se on niin yksinkertaista. Olen kiitollinen Jeesukselle, että antoi voiman syntyä uudesti ylhäältä. Käyttääkseni raamatun kieltä. Niinkuin sinä käytit tekstissäsi sanakirjoja ta tietosanakirjaa apunasi, että ne oikeat sanat sieltä vain löytyisi.Eihän se ole kyllä kiellettyäkään.
Siunausta sinulle ja uskon että Hän joka on maailman Luoja auttaa sinuakin jos todella sitä itse tahdot, löytämään tämän taivastien kaiken sinun ymmärtämättömyytesi jälkeenkin.

Äänestä
  • Kylläpä sitä ollaan taas yksinkertaisia. Vai olet oikein taivaanperillinen. Mitähän sekin mahtaa tarkoittaa.

    Kyllä se on muuten toisinpäin: ne jotka uskovat kaiken maailman hölynpölyyn ja sitä ”totuutena” toitottavat ovat niskalaukauksen tarpeessa. Taikausko on kitkettävä yhteiskunnastamme vaikka sitten kovin ottein, jos ei muu auta.

    Mikset muuten usko Allahiin? Siitähän on jopa paremmat dokumentit, kuin kristinuskon syntyyn johtaneista vaiheista? Samoin buddhalaisuus on hyvin dokumentoitu: Siddhartha Gautaman (566 - 486 jaa.) elämän vaiheet on hyvin tiedossa.

    Äänestä

  • Totuuden torvi kirjoitti:

    Kylläpä sitä ollaan taas yksinkertaisia. Vai olet oikein taivaanperillinen. Mitähän sekin mahtaa tarkoittaa.

    Kyllä se on muuten toisinpäin: ne jotka uskovat kaiken maailman hölynpölyyn ja sitä ”totuutena” toitottavat ovat niskalaukauksen tarpeessa. Taikausko on kitkettävä yhteiskunnastamme vaikka sitten kovin ottein, jos ei muu auta.

    Mikset muuten usko Allahiin? Siitähän on jopa paremmat dokumentit, kuin kristinuskon syntyyn johtaneista vaiheista? Samoin buddhalaisuus on hyvin dokumentoitu: Siddhartha Gautaman (566 - 486 jaa.) elämän vaiheet on hyvin tiedossa.

    "Kyllä se on muuten toisinpäin: ne jotka uskovat kaiken maailman hölynpölyyn ja sitä ”totuutena” toitottavat ovat niskalaukauksen tarpeessa. Taikausko on kitkettävä yhteiskunnastamme vaikka sitten kovin ottein, jos ei muu auta."

    Olen näkevinäni halukkuutta jakaa ihmiset jyviin ja eliminoitaviin akanoihin muillakin kuin Jahve-uskoisilla.

    Suosittuja nämä dualistiset pelastususkonnot paratiiseineen, joihin päästään, kun paha on hävitetty.

    Äänestä

  • Elli kirjoitti:

    "Kyllä se on muuten toisinpäin: ne jotka uskovat kaiken maailman hölynpölyyn ja sitä ”totuutena” toitottavat ovat niskalaukauksen tarpeessa. Taikausko on kitkettävä yhteiskunnastamme vaikka sitten kovin ottein, jos ei muu auta."

    Olen näkevinäni halukkuutta jakaa ihmiset jyviin ja eliminoitaviin akanoihin muillakin kuin Jahve-uskoisilla.

    Suosittuja nämä dualistiset pelastususkonnot paratiiseineen, joihin päästään, kun paha on hävitetty.

    niinhän se kristinuskokin sai alkunsa: esselaisten oli tarkoitus tappaa kaikki syntiset sotilas-messiaansa (= Jeesuksen) johdolla.

    Äänestä

  • Terhi-Anna kirjoitti:

    niinhän se kristinuskokin sai alkunsa: esselaisten oli tarkoitus tappaa kaikki syntiset sotilas-messiaansa (= Jeesuksen) johdolla.

    mielenkiintoista on tuo Jeesuksen persoonan yhdistäminen tappaja-sotilaan imagoon.

    Äänestä

  • tod e kirjoitti:

    mielenkiintoista on tuo Jeesuksen persoonan yhdistäminen tappaja-sotilaan imagoon.

    essealaisten kauan odottama Sotilas-Messias. Tästä ollaan eksegetiikkojen parissa erittäin yksimielisiä.

    Äänestä

samalla tavalla luonnossa liikkuminen voi olla itsesuggestiota. siinä missä uskovainen hoitaa itsensä kliinisesti omiensa joukkoon rukouksen avulla. voi metsässä samoileva tiedeihminen samaistua luontoon kuuluvaksi, olkoonkin että
maailma on todellisempi. suuri osa maailman uskovaisista voisi keskittyä päiden katkomisen sijasta täysin rukouksiinsa ja mielensä manipuloimiseen hyvillä asioilla. eiköhän jokainen saa vielä tilaisuuden rukoilla omaa jumalaansa ennenkuin aika jättää.

Äänestä

> Tuossa alempana tällä palstalla on annettu aivan väärää tietoa "rukoilemisesta". Sillä ei ole mitään tekemistä olemattomien jumalien kanssa. <
Kovin varman tuntuisesti sinäkin omaa tietoasi jakelet? Joka perustuu mihin, joihinkin tieteellisiin ja psykologisiin havaintoihin ihmismielen luonteesta? Se, että nuo havainnot (tarve uskoa, suggestioalttius, parantuminen psykofyysisten tapahtumien kautta esim. hormonaalisena ilmiönä tms.) pitävät tai ainakin jossain määrin pitävät paikkansa, ei suinkaan tarkoita ettei Jumalaa ole ja että rukous aina tai välttämättä olisi itsesuggestiota. Taas on tieteen nimissä sorruttu sellaiseen "tieteellisyyteen" jolla ei ole mitään tekemistä tosi tieteen kanssa, eli on tietyistä tutkimustuloksista vedetty omien ennakko-olettamusten mukaisia johtopäätöksiä, joita tutkimustulokset itsessään eivät sisällä.
Ehkä olisi nöyrempää sanoa:
"Minusta tuntuu että on annettu aivan väärää tietoa... Minun mielestäni rukouksella ei ole mitään tekemistä... jne."

> olemattomien jumalien kanssa <
ilmaisee ennakkonäkemyksesi Jumalaan:
Jumalaa ei ole. Jumala on siis pelkkä käsite jota uskonnolliset ihmiset käyttävät? Termi, jolla he nimeävät psyykkisiä, sielullisia kokemuksiaan?

Totta kai. On aivan selvää että käytät tutkimustuloksia ja havaintoja oman ihmiskäsityksesi ja maailmankuvasi tukena, nivouttaen nuo tulokset ja havainnot omiin uskomuksiisi ja näin pitäen yllä varmuutta oikeassaolemisesta.
On helppoa "nähdä" ennakkokäsityksiä, kriitikitöntä uskomista, suggestioalttiutta ja manipulatiivista vaikuttamista uskonnoissa ja kulteissa, vaikeampi on havaita, tunnistaa ja tunnustaa se omassa "tieteellisyydessään".

"Rukoileminen on itsesuggestiometodi" on lausuma, joka ei suinkaan selitä rukousta tapahtumana kattavasti. Korkeintaan se selittää yhden osa-alueen ja mahdollisen ulottuvuuden (tietynlaisesta) rukoilemisesta, ei missään tapauksessa koko ilmiötä.
Samalla se ilmaisee jotakin esittäjästään ja hänen olettamuksistaan.

* * *

Olen itse joskus ollut vakaasti sitä mieltä että Jumala on vain uskontoihin kuuluva käsite. Ja mielen sisäinen ilmiö. Ei ole Jumalaa ihmisen ulkopuolella: tiedostaessaan Jumalan ihminen tekee "hänet", eli Jumala on uskon tuote. Sellaisena toki todellinen hänelle - mutta tuolla todellisuudella ei ole minkäänlaista vastinetta uskon ulkopuolisessa todellisuudessa.
Näin ollen ihmisen kokemukset (itsensä ulkopuolella) olevasta Jumalasta ovat tajunnallisia tapahtumia. Niissä ihminen projisoi sisäisen jumalakuvansa jonnekin ulkopuolelleen, kuvitellen olevansa tekemisissä jonkin itsestään erillisen persoonan kanssa vaikka "Jumala" on tapahtuma vain hänessä, kokijassa.

Uskonnot perustuivat mielestäni ihmisen tarpeeseen selittää selittämätön, tietyssä mielessä "tyhjä" maailma.
Kaikki totuudet ovat kuin turvakaiteita sen todellisen kuilun äärellä johon katsoessaan ihminen joutuisi tunnistamaan eksistentiaalisen tyhjyytensä. Kuitenkin vain tuo tyhjyyden kokemus, ihmiseksi tuleminen ilman ulkopuolisia totuuksia ja jumalia, tuo täyteyden: minä olen se joka olen. Siis totuudet ovat luotuja, hyväksyn ja käytän niitä siinä määrin kuin ne ovat tarpeellisia mutta samalla totean ettei mitään muuta varsinaista totuutta ole kuin minä: kaikki muu mitä on, on minun kauttani olevaa, se tarvitsee tiedostamiseni, kokemukseni jonka myötä se minulle tulee.
Voidaan ajatella että sosiaaliset pelisäännöt ovat tarpeellisia, yhteiselämän toimivuuden vuoksi, mutta ei ole mitään ontologisia perusteita sanoa esimerkiksi että tappaminen on väärin. Tappaminen ei ole väärin itsessään, se on väärin ainoastaan sopimuksemme kautta: on sovittu että on totta että tappaminen on väärin.

Ihminen kuitenkin tahtoo totuuksia jotka eivät ole riippuvia hänestä, totuuksia joille hän ei joudu antamaan sisältöä, totuuksia joita hän ei joudu tekemään vaan jotka sisältävät ja tekevät hänet. Siksi hän pakenee uskontoon, uskontoihin. Uskonnothan sisältävät valmiin mallin, selityksen mistä olet tullut, mihin olet menossa, mikä on totta. Itseään pakenevan ihmisen psykologinen tarve elää annettujen totuuksien maailmassa tekee hänestä sopivan uhrin uskonnolliselle manipuloinnille...

Pahimpana pidin kristinuskoa, jossa näin - olin näkevinäni - lähes kaikki alistamisen ja manipuloinnin merkit.
Rippikouluiässä kieltäydyin vakaumuksellisesti rippikoulusta. Ateistisen vaiheeni jälkeen minusta tuli agnostikko. Parapsykologinen tutkimiseni sai minut ajattelemaan panteistisesti jne.

Tänään olen tässä.
Iloitsen todellisen Jeesuksen todellisen sovintotyöstä. Todellisen Jumalan todellisesta yhteydestä.
Enkä närkästy sinun väitteisiisi. Totta kai, on aivan selvää että omasta ajatusmaailmastasi käsin esität tuollaisia väitteitä - ja niiden mukaisesti selität minun ja muiden uskovien rukouskokemukset. Toki. Se on luonnollista.
En yritä käännyttää sinua. Usko on Jumalan teko. Kerron vain oman kokemukseni ja mielipiteeni tästä asiasta. Rukous siis on (tai, jos ajatellaan olettamusten tasolla, mahdollisesti on) paljon ennemmän kuin vain suggestiota.
Ja nyt käyn lukemassa millaisia kommentteja rukouskeskusteluun tuossa alempana on tullut - sinnehän olinkin menossa, mutta otsikkosi oli niin mielenkiintoinen että näköjään käyn tätä kautta.

Heips.

Äänestä

Et vain ymmärrä Uskon päälle, lue Raamattua niin tiedät, jotain Jumalan Sanasta.

Äänestä
  • tutkinut Raamattua ja osaan sitä pitkiä pätkiä ulkomuististakin.

    Mitä enemmän tutkit Raamattua ja sen syntyhistoriaa, sitä varmemmin tulet huomaamaan sen todellisen arvon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Totuuden torvi kirjoitti:

Tuossa alempana tällä palstalla on annettu aivan väärää tietoa ”rukoilemisesta”. Sillä ei ole mitään tekemistä olemattomien jumalien kanssa.

”Rukoilemisen” avulla voidaan saavuttaa helposti (itse)suggestio. Se on todella hyvä keino vaikuttaa mielipiteisiinsä ja käsityksiinsä asioista visuaalisten tai auditiivisten hallusinaatioiden kautta. Suggestion avulla on parannettu psykosomaattisia sairauksia, mutta mitään ihmeparantumisia ei silläkään voi tietenkään tehdä.

Tässä Ilta-Sanomien artikkeli aihetta sivuten:
Nimerkki: Hookaksoo 19.3.2005 14:19:16


Raamatun kuten vaikka Kalevalankin tarinat, kertomukset (sadut)vaikuttavat siis osittain suggestion kautta. (Suggestio=salavaikuttaminen, mieleenjohdatus)

Raamatun tarinat, kertomukset (sadut) on vähitellen ujutettu kansan keskuuteen, kansan mieliin ja tarinat ovat alkaneet kulkeutua sukupolvesta toiseen. Raamatun kertomuksista on vähitellen tullut yhä todempia kansan keskuudessa.

Niistä on tullut myös vähitellen osa kansanperinnettä, mikä on ollut tärkeää kristinuskon vakiintumiselle, vallalle.

Tarinan voima sopii hyvin uskontoihin; mielikuvat ja tarinat elävät ihmisten mielissä. Kristinuskonkin tarinoita, kertomuksia on selostettu, kirjoitettu eloisasti, vakuuttavasti, ovelasti; kuin kerrottaisiin lapsille satuja. Siinä sivussa värittyy tarinoiden, satujen henkilöiden elämä, esim. Jeesuksen elämä. Sillä ei niin ole väliä onko tarina totta; riittää, että kertomukset, sadut saadaan kerrottua, kirjoitettua niin että kuulija, lukija voi luulla, uskoa, että ne voisivat olla totta. Taitava kertoja, kirjoittaja muuttaa fiktiota todellisuudeksi: kuvitteelliset (esim. Raamatun) henkilöt alkavat lukijan, kuulijan mielessä muuttua todeksi, joskus he tuntuvat jopa elävämmiltä kuin todelliset ihmiset. (Tähän asiaan osin perustuu myös vaikka Da Vinci koodi-kirjankin menestys).

Suggestio on siitä erinomainen vallankäytön väline, että sillä pystytään hallitsemaan ihmisiä salakavalasti, tämän huomaamatta.

Suggestiolla voi muuten olla mahtava voima ihmiseen. Tämän asian tietävät erittäin hyvin esim. hypnootikot tai taikurit (suggestion asiantuntijat).

Uskontojen yhteydessä käytetään hyväksi myös joukkosuggestiota. Esim. Nokian herätysliikkeen tai muiden vastaavien liikkeiden joukkokokouksissa. Ja Huom. Marija: onhan ortodoksien liturgiakin melkoisen hypnoottista, suggestiivista, vai mitä?

Uskontojen yhteydessä harjoitetaan mielen manipulointia muillakin tavoilla; kristinuskossakin tunteiden manipulointi ja hallintaanotto on ollut tärkeä vallankäytön keino; esim. pelottelemalla ja syyllistämällä ihmisiä. Joidenkin ihmisten kohdalla nämä keinot ovat voineet ja voivat muodostua suoranaiseksi henkiseksi väkivallaksi; aiheuttaen vakaviakin uskonollisperäisiä ahdistuksia, pelkoja.

Uskonnot ovat osin suuressa määrin myös mielen manipulointia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu