Mulla sattui aika raju mahatauti juuri ekoihin päiviin pillereiden nauttimisessa... Kaks ekaa ei varmasti pysynyt sisällä, ja nyt mä mietin, voinko mä jatkaa laatan silti loppuun vai pitäiskö mun keskeyttää täksi kuuksi ja odottaa seuraavia luonnollisia mensuja ja aloittaa sit alusta. En kyl haluais olla ilman pillereitä koko kuukautta, vaikkei ehkäisytehoa nyt tietty ookaan, koska pelkään ihon huononevan.
arh
jenna
6423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Teet turhaan hallaa kehollesi, jos jätät nyt pillerit kesken. Ja kuka sanoo, että ne menkat joita odottelevat tulevat edes kuukauden päästä. Monella kun pillereiden lopettamisen jälkeen, menkat jäävät hetkeksi ihan kokonaan tauolle.
eli normaalisti loppuun vai, ja lopetanko samana päivänä kuin ennenkin? kiitti vastauksesta
ei tosiaan kannata laattaa lopettaa kesken. Voipi mennä hormoonit sekaisin ihan turhaan. Syöt vaan laatan loppuun ja toimit ohjeiden mukaan. Ainakin melianen käyttöohjeissa sanotaan näin:
Jos oksennat tai sinulle tulee vaikea ripuli 34 tunnin sisällä Meliane-tabletin ottamisesta, vaikuttavat aineet eivät ehkä ole ehtineet imeytyä kokonaan. Tämä on sama kuin jos unohtaisit tabletin. Noudata sen vuoksi tabletin unohtamisesta annettuja ohjeita.
Muistaakseni, että jos on unohtanut kaksi tai enemmän pilleriä putkeen, niin käsketään ottamaan lääkäriin yhteyttä. Mutta jokatapauksessa ehkäisyteho on mennyttä tämän kuukauden ajalta, niinkuin itsekin sanoit :)
sun "mahatauti" oli just niistä pillereistä ku sanoit että ekojen pillereiden aiknana. ...mutta joka tapauksessa..kantsii vaikka soittaa terveyskeskukseen ja kysyä sieltä ni saa varman tiedon. :)
MISSÄÄN NIMESSÄ EI SAA KESKEYTTÄÄ, koska se aiheuttaa kaikki veritulppariskit ja kumppanit. Jatkat vaan niitä pillereitä ja huolehdit lisäehkäisystä. :)
Kaikken vaarallisinta on tuollainen että ne pillerit jätetään kesken ja sitten jatketaan syömistä. Ei ei ei missään nimessä.
Usko mua. Tai jos et usko niin ota yhteys terkkariin/apteekkiin/lääkäriin.
Kiitti vastauksista, olin nimittäin näköjään aika tietämätön vaikka oon lukenut ne pillereitten mukna tulleet vihkosetkin läpi... siis olin tekemässä mokan. En vaan ollut varma mitä pitäis tehdä, koska koko kuukausi meni tällä tavalla sekaisin heti alusta. Taidan vielä varmistaa lääkäriltä, et normaaliin tapaan jatkaminen onnistuu.