Pilkkaaja ei pelastu,

ellei tee parannusta ja usko evankeliumia!
9<50
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Sehän on aivan selvä ja kiistaton tosiasia.

2Äänestä
  • Kyllä.

    1Äänestä

Luovun kyllä pilkasta jos saan oikean opin. Eli sen, että Jumala, Luoja kuoli ristillä kirottuna vuoden 33 jKr tienoilla ja jätti perinnöksi ehtoollisen muistoaterian sekä seurakunnan. Hän antoi oman elämänsä maailman elämän edestä.
Niin tuli armon, totuuden ja sovun välimieheksi Isän perillinen eli Jumalan Poika Jeesus Kristus kahdentoista apostolinsa kanssa. Kun Isä kuoli ja jätti muistoaterian ja seurakunnan niin samalla nousi kuolleista kuoleman voittanut Jumalan Poika, Uusi Aadami Jeesus Kristus. Jne.

Toki on toisenlaisia oppejakin jopa Stefanoksella ja ehkä apostoleillakin? Stefanas väitti nähneensä Jeesuksen Istuvan Isän oikealla puolella. Mutta Jeesus itse todisti Pontius Pilatuksen edessä: Että te tulette näkemään Ihmisen pojan tulevan taivaan pilvissä VOIMAN oikealla puolella.

Ei siis Isän oikealla puolella, vaan VOIMAN oikealla puolella.

ON helppoa uskoa sovitukseen ja olla pilkkaamatta jos saa aivan oikean opin. Jopa Paavalia lopetan pilkkaamasta ja pidän häntä ristillä kuolleen Luojan sanansaattajana ja työn tekijänä seurakunnan eli Isän ruumiin uudelleen perustamiseksi. Tuo Isän ruumis eli seurakunta on sen jälkeen kuin Jumalan sijainen tai vielä enemmän maan päällä. Ei tulisi mieleenikään pilkata.

1Äänestä

Voi kun ääriuskovaiset tuon tajuaisivat, ja lopettaisivat pilkkansa ja tekisivät parannuksen.

2Äänestä
  • En tiedä, mitä ääriuskovaisilla tarkoitat, mitta Jeesuksen omille on annettu tehtävä viedä evankeliumi kaikkialle maailmaan.

    1Äänestä

Minulla on pelastusliivit, joten kyllä minä pelastun.

2Äänestä

Aamen kiitos Jeesus!

Äänestä

Epäjumalan pilkkaaminen ei ole suuri rikos, eikä sitä voi edes verrata epäjumalanpalvonnan kaltaiseen majesteettirikokseen.

1Äänestä
  • Se on just noin!

    1Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

ellei tee parannusta ja usko evankeliumia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu