eBay ja PayPal, ei takeita rahojen palautuksesta

Jos kauppias on tarpeeksi ovela ja epärehellinen, kuten hongkongilainen casuntek, asiakas saattaa menettää rahansa. Näin kävi minulle. Ostamani tavara ei tullut perille, eikä casuntek lähettänyt toista tilalle.

Casuntekin ehdottamien järjestelyjen seurauksena PayPal kieltäytyi korvaamasta rahojani. Tämä kannattaa pitää mielessä, kun tilaa jotakin eBaystä. Casuntekia on syytä välttää.

Turvallisinta lienee käyttää ostamiseen suomalaisen pankin luottokorttia.
5166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En ymmärrä mitä ovela tämä casuntek teki. Jos tavara ei saavu määräajassa kannattaa aina vaatia rahat takaisin. Minun kokemukseni mukaan tämä onnistuu hyvin juuri PayPalin avulla. Valitus kannattaa tehdä ensisijassa eBayn Resolution Centeriin. Kaikissa tapauksissa vaihtoehtona on myös PayPalin oma riitautussivu, josta käsin vaatimuksensa voi esittää 180 vuorokautta kaupantekohetkestä alkaen. Tämä aikaraja riittää lähes kaikissa tapauksissa. En tiedä miten tuo järjestelmä reagoi aikaeroon, joten ongelmatapauksissa kannattaa toimia ripeästi ettei valitus mene takarajalle.

Äänestä
  • "Kaikissa tapauksissa vaihtoehtona on myös PayPalin oma riitautussivu, josta käsin vaatimuksensa voi esittää 180 vuorokautta kaupantekohetkestä alkaen."

    Näin tein, ja vaatimukseni hylättiin.

    Äänestä

Ihan omaa syytäsi. Mitäs rikot ebay sääntöjä.

Ebayn sääntöjen mukaan sinun kuuluu 30 päivän sisällä reagoida viivästykseen tai Buyers Protection ei korvaa.

Lue tarkaan myös Buyers Protection-säännöt. Sääntörikkomuksissa ei korvausta.

Äänestä

Lukekaa ebay:n ohjeet kaupankäyntiin niin vältytte tulemasta kusetetuksi. Aina saanut rahani takaisin, kun alan ajoissa vaatimaan. Sielä on aikaraja, jonka jälkeen ei enään ostajan turva toimi. Kuukausikaupalla ihmettelijät jäävät kärsimään tappionsa.

Äänestä

Kannattaa laittaa siten että paypall veloittaa sun luottokortilta ostot, joten sulla on sitten kaksin kerroin turvattu.... ensin valitus paypallille ja sitten jos tulee hylky niin sitten valitat luottokorttiyhtiölle, joka pitäis sitten korvata.
ite oon saanu kaikki rahat aina takasin...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jos kauppias on tarpeeksi ovela ja epärehellinen, kuten hongkongilainen casuntek, asiakas saattaa menettää rahansa. Näin kävi minulle. Ostamani tavara ei tullut perille, eikä casuntek lähettänyt toista tilalle.

Casuntekin ehdottamien järjestelyjen seurauksena PayPal kieltäytyi korvaamasta rahojani. Tämä kannattaa pitää mielessä, kun tilaa jotakin eBaystä. Casuntekia on syytä välttää.

Turvallisinta lienee käyttää ostamiseen suomalaisen pankin luottokorttia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu