eBay ja PayPal, ei takeita rahojen palautuksesta

Anonyymi

Jos kauppias on tarpeeksi ovela ja epärehellinen, kuten hongkongilainen casuntek, asiakas saattaa menettää rahansa. Näin kävi minulle. Ostamani tavara ei tullut perille, eikä casuntek lähettänyt toista tilalle.

Casuntekin ehdottamien järjestelyjen seurauksena PayPal kieltäytyi korvaamasta rahojani. Tämä kannattaa pitää mielessä, kun tilaa jotakin eBaystä. Casuntekia on syytä välttää.

Turvallisinta lienee käyttää ostamiseen suomalaisen pankin luottokorttia.

5

116

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En ymmärrä mitä ovela tämä casuntek teki. Jos tavara ei saavu määräajassa kannattaa aina vaatia rahat takaisin. Minun kokemukseni mukaan tämä onnistuu hyvin juuri PayPalin avulla. Valitus kannattaa tehdä ensisijassa eBayn Resolution Centeriin. Kaikissa tapauksissa vaihtoehtona on myös PayPalin oma riitautussivu, josta käsin vaatimuksensa voi esittää 180 vuorokautta kaupantekohetkestä alkaen. Tämä aikaraja riittää lähes kaikissa tapauksissa. En tiedä miten tuo järjestelmä reagoi aikaeroon, joten ongelmatapauksissa kannattaa toimia ripeästi ettei valitus mene takarajalle.

      • Anonyymi

        "Kaikissa tapauksissa vaihtoehtona on myös PayPalin oma riitautussivu, josta käsin vaatimuksensa voi esittää 180 vuorokautta kaupantekohetkestä alkaen."

        Näin tein, ja vaatimukseni hylättiin.


    • Anonyymi

      Ihan omaa syytäsi. Mitäs rikot ebay sääntöjä.

      Ebayn sääntöjen mukaan sinun kuuluu 30 päivän sisällä reagoida viivästykseen tai Buyers Protection ei korvaa.

      Lue tarkaan myös Buyers Protection-säännöt. Sääntörikkomuksissa ei korvausta.

    • Anonyymi

      Lukekaa ebay:n ohjeet kaupankäyntiin niin vältytte tulemasta kusetetuksi. Aina saanut rahani takaisin, kun alan ajoissa vaatimaan. Sielä on aikaraja, jonka jälkeen ei enään ostajan turva toimi. Kuukausikaupalla ihmettelijät jäävät kärsimään tappionsa.

    • Anonyymi

      Kannattaa laittaa siten että paypall veloittaa sun luottokortilta ostot, joten sulla on sitten kaksin kerroin turvattu.... ensin valitus paypallille ja sitten jos tulee hylky niin sitten valitat luottokorttiyhtiölle, joka pitäis sitten korvata.
      ite oon saanu kaikki rahat aina takasin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      264
      4760
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      80
      3207
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      36
      2603
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2513
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1797
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1580
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      94
      1368
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1005
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      978
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      99
      938
    Aihe