Sitä vihaavat niin uskonnolliset ihmiset kuin myös ateistit. Miksi?
Sen vaikuttaa heissä sielujemme vihollinen, nimeltään Saatana.
Sen vaikuttaa heissä sielujemme vihollinen, nimeltään Saatana.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 66
Vanhimmat
”Ja hän on meidän syntiemme sovitus; eikä ainoastaan meidän, vaan myös koko maailman syntien.”
1 Joh 2:2
Mitäpä niitä miettimään ja sovittelemaan. Keksitään uusia!
Jokaisella on omat mielipiteet, mutta usko on Jumalan antama lahja ihmiselle, jonka saa anova
Se on nimenomaan sitä.
Samanlainen lahja kuin kuppa, ebola tai rutto.
Niinpä, ehkä jossain mielessä vielä pahempi.
Totta.
Sitä on Perkele joukkoineen aina vihannut!
Perkeleellä näyttää tosiaankin olevan tehovärväys meneillään, mutta ei lannistuta, sillä JEESUS ON VOITTAJA!
Ei vihata. Säälitään niitä yli 10v jotka noita satuja vielä uskoo.... Ei nimi miestä jne...
Minua ei tarvitse sääliä, sillä uskoni kohde, Jeesus Kristus on kuoleman, synnin ja Perkeleen voittaja! 😁
Ja mikä olikaan pelilaji?
Luultavasti ristiriipunta?
Osaatko lukea?
Olipa typerä kommentti. Hihhuli uhosi että jeesuus on voittaja! ja joku kysyi ,että mikä olikan pelilaji. Niin eiköhän tämä "neropatti" paukauta siihen, "Osaatko lukea?"
Ei se osaa
Ei se ymmärrä...
Hän on se, joka on tullut veden ja veren kautta, Jeesus Kristus, ei ainoastaan vedessä, vaan vedessä ja veressä; ja Henki on se, joka todistaa, sillä Henki on totuus.
Ehkä osaat lukea, mutta luetun ymmärtäminen sinulla on niin ja välillä näin. 🤣🤣🤣
Perkeleen omat ne meuhkaa! 🤣
Höperöt ne uskoo perkeleisiin.🤣🤣🤣
Niinpä!
Niinpä, ja mustiin lentäviin kissoihin.
Olet siis kissaihminen?
Sinäkin vielä uskot.
Joo vihasin minäkin ennen tuota Sovitustyötä, mutta sitten kun saatanan joukot aloittivat Arabikeväänä 2011 hyökkäyksensä ja väkivallan tekonsa ja kaikkinaisen murhansa niin ymmärsin, että olen hävinnyt taistelun.
Ymmärsin, että saatana on vahvempi kuin minä, vahvempi kuin Kristus, vahvempi kuin Jumala. Ennen sitä pidin itseäni täysin immuunina saatanan vaikutukselle ja tuskin edes uskoin hänen olevan olemassa.
Ymmärsin, että Jumala teki ristillä sovinnon nimenomaan saatanan, pahojen ja syntisten kanssa. Hän testamenttasi maailman heille ja niin on koko maailma pahan vallassa. Eikä ihminen ole enään mitään niin kuin Paavalikin asiasta opettaa. Hyvät ihmiset ovat matkalla kadotukseen ja pahat pelastukseen.
Sovitusteologian avautuminen edellytti kohdallani omakohtaista kokemusta saatanan voimasta. EN tiedä onko asian laita samoin myös kaikkien muiden kohdalla. Suomessa oli Iso-Viha ja Pikku-Viha kaiketi ennen Laestadiuksen työn vauhtiin pääsemistä. Siinä siis kun nähtiin Saatanan valtaistumelta suoritettu hyökkäys monet kokivat herätyksen ja alkoivat uskoa sovitukseen.
Niin varamaan jumala teki mutta entäs se Kaikkivaltias Jumala?
https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
Uskotko, että Jeesus sovitti sinun syntisi?
Miksi sinä saatanaa ylistät?
Jeesus on mahtavampi kuin kaikki Perkeleen vallat!
Perkele sen vihan omissaan vaikuttaa.
Täytyy kuitenkin muistaa, että luodessaan arkkienkeli Luciferin Herra Sebaot tiesi, kaikkitietävä kun oli, luovansa epätäydellisen olennon, josta tulee kapinallinen ja lankeava.
Vastuu on näin ollen Herra Sebaotin, joka loi epätäydelliset ja lankevat Luciferin ja ihmiset.
Olisi aika typerää "vihata" olematonta asiaa. Mutta ei se silti estä siitä keskustelua ja siihen perustuvien kulttien ja huijaamisten kritisointia.
Silti vihaat...
Silti vihaat. Mieti miksi.
”Ja hän alkoi opettaa heille, että Ihmisen Pojan piti kärsimän paljon ja joutuman vanhinten ja ylipappien ja kirjanoppineiden hyljittäväksi ja tuleman tapetuksi, ja kolmen päivän perästä nouseman ylös.”
Siltipä vihaat.
Perkele joukkoinensa vihaavat kaikkea hyvää.
Ihanaa. Nimimerkit on anonyymejä. https://yle.fi/tekstitv/txt/894_0001.htm
Ja päivälläkin on hiljaista.
Hyvä sana!
Onko Saatana se kaikkein tärkein jumala kristityille heidän monista jumalistaan?
Kristitty kiroaa vihaansa Saatana-jumalan nimeen toisella tavalla ajattelevat tai uskovat.
Ei jeesus mitään sovittanut. Ei takkia eikä frakkia. Huonosti istuivat vaatteet.
Vai niin...
Usko tulee kuitenkin vain sanan kuulemisen kautta.
Sillä kuinka kukaan voisi uskoa Jumalan sovittaneen saatanan ja pahan itsensä kanssa ellei ole kuullut Jumalan vihasta pahuutta vastaan maailman alussa. Vasta kun on kuullut, että Jumala vihasi pahaa maailman alussa voi ymmärtää sen, että sovitus merkitsee Jumalan rakastavan pahaa maailman lopussa ja pelastavan pahat ja syntiset. Tuo Jumalan viha pahaa kohtaan käy ilmi mm. Profeetta Heenokin kirjasta, joka on kirjoitettu yli 5000 vuotta sitten.
Jumalan viha oli alussa kaikki kaikessa, mutta sitten Kursektran taistelussa ihmiskunta kukistettiin ja jumalattomat pääsivät niskan päälle.
Niin Jumala ymmärrsi oman sanansa ja asemansa heikkouden ja päätti sovittaa pahan itsensä kanssa antamalla suosiolla sen haltuun koko maailman.
Pitää kuulla ensin sana Jumalan vihasta syntiä vastaan ja pahuutta vastaan ja sitten voi myöhemmin käsittää sovituksen ja tulla oikeaan uskoon. Usko tulee sanan kuulemisen avulla.
Jumala on ymmärtänyt kaiken jo alusta lähtien.
Muuten ihan oikein mutta "Jumala" on nimenä ihmisten asettamana.
Tieteen mukaan maailman eri kulttuureilla on yhteensä 11-miljoonaa jumalaa.
Uusia jumalia syntyy eräässä/eräissä kulttuureissa melkein päivittäin.
Yhteistä niille kaikille, kristittyjenkin jumalille on, ettei yhtäkään niistä ole voitu todistaa maailman kaikkeutta luoneeksi joten siihen kaatuu jumaluus ajattelut uskoineen ja uskomuksineen.
Mahtaako Perkele tietää, että se joutuu tulijärveen?
On ilmeisesti siellä vastaan ottajana eksytetyilleen Paavalin ja Lutherin kanssa ja ehkä toisiakin ansioituneita laittomuudeen eksyttäjinä kuten paavit jne....
Se ainakin tietää, että sillä on vähän aikaa.
Höpö höpö!
Mahdat nyt vähän narrata uskonkiihkoissasi.
Miten sellaista voisi vihata johon ei usko.
Nyt järkeä edes hiukan juttuihin hihhuloitsijallekin.
Miksi uskot mieluummin siihen että esi-isäsi istuivat pihapuissa takapuoli pihkassa, nyt kuitenkin pientä tolkkua noihin järjenpuutteisiin!
😁😁😁
Niinpä!🤣
Joh 12:6 pala lintuja pallata kukkia ja aamulla nänniesi pihat puhuvat omaa kieltään! Jeesus tulee,mullakin tulee housuihin. Totisesti!
Muista pestä niitä housujasi aina silloin tällöin ja pihoille vaseliinia äläläkä nyt anna niiden puhua ainakaan kassajonossa.
Näin se on. Ihmislähtöisempi minun oma järkeilyni on, että ihminen haluaa ansaita pelastuksen, siksi kapinoidaan evankeliumia vastaan. Jumalaa vaikka kaikkivoipaksi muutkin (uskonnot) sanovat, eivät halua uskoa että Jumala on niin rakastava ja armahtava että syntinen voisi päästä taivaaseen. Maailma pitää kristittyä hulluna, siksi raamattu kieltää sanomasta ketään hulluksi.
Ja kristillisten vainot jatkuvat edelleen... valheellisuudella....
https://fi.wikipedia.org/wiki/Pietari_(apostoli)
https://fi.wikipedia.org/wiki/Paavi
Amen, Herra huolehtii hengestään. Varjele siis sydäntäsi.
Mitäpä sitä kukaan vihaamaan, jos joku itsensä tyhmyyksissään tapattaa.
TOTTA!!! Näitä-, kristittyjen herroja palvelijat vihaavat kristillisten Kaikkivaltiaan Jeesuksen antamaa Lakia ja oppeja:
https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html "Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."
KAIKKIVALTIAAN VIHAAJILLE:
Jeesuksen evankeliumia; Matteuksen mukaan:
24:23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
((( viitaten mm alla olevaan Apostolien teot:13:6 tekstiin:)))
24:25 Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut.
24:26 Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko."
25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."
Näin ovat monet saaneet vapaa-liput "ikuiseen tuleen" uskomalla kiellosta huolimatta:
"Lars Leevi Lestadio oli ruotsalaisen luterilaisen kirkon lähettämä saarnamies joka pakkokäänsi "pakanalliset suomalaiset sivistykseen ja kristinuskoon". Sen opin tulos ja summa näkyy tänään kun satoja, mahdollisesti tuhansia lapsia on raiskattu henkisesti ja/tai ruumiillisesti. Lasten raiskaaminen ruumiillisesti ja/tai henkisesti ei ole koskaan ollut eikä ole suomalaista kansanperinnettä. Moni on tehnyt ruumiillisen ja/tai psyykkisen väkivallaan jälkeen itsemurhan, eli, kyseessä ei ole itsemurha vaan psyykkisen trauman joka johti itsemurhaan on aiheuttanut uhrin pahoinpitelijä. Puhumme siis lapsi/ihmisvihasta ja joukomurhasta. " (IL)
https://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot
"Noitavainot nykyaikana
Vielä nykyään joissakin vahvasti taikauskoisissa ja perinteisiin nojaavissa yhteisöissä harjoitetaan noitavainoja. Nykyajan vainot vaativat tuhansia ihmishenkiä vuosittain.[16] Etelä-Afrikan pohjoisosassa jopa satojen noidiksi epäiltyjen ihmisten uskotaan saaneen surmansa noitavainoissa 1990-luvulla.[17] Kamerunissa järjestetään noitaoikeudenkäyntejä, joissa syytetty voi saada tuomion noitatohtorina esiintymisestä. Lynkkausjoukot ovat polttaneet elävältä tuhansia ihmisiä Tansaniassa, Keniassa ja Zimbabwessa 1990-luvulla. Noitavainot ovat jatkuneet myös vuosituhannen vaihteen jälkeen. Länsi-Keniassa väkijoukot polttivat 11 noidiksi epäiltyä miestä ja naista toukokuussa 2008.[18] Nigeriassa noin 5 000 lasta on hylätty kymmenessä vuodessa vanhempien karkottaessa heidät noitina. Lapsia on syytetty avioeroista, sairauksista, onnettomuuksista tai työn menetyksestä.[19] Afrikan noitavainojen syyt ovat usein myös poliittiset, sillä vaikutusvaltaiset noidat ja noitatohtorit ovat yleensä uudistusten jarruina. Pastorit saavat myös lisämainetta paljastaessaan uusia "noitia". Vuonna 2010 Haitilla tapettiin 45, joita syytettiin koleran levittämisestä voodoon avulla.[20]"
Tosin kristittyjen tie pelastukseen saattoi loppua jo monille rippikouluissa.:
Mm nämä tiedot ovat uskontunnustuksen merkityksistä selityksissä katekismuksen intenetin versiossakin; 'Meillä ei ole järkeä' 'Meillä ei ole ymmärrystä' 'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.' 'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.' 'Olemme syntisiä' 'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
Tässähän ne kristittyjen raamatulliset todelliset herrat ovat. Häpeävät niitä ilmeisesti kun Kaikkivaltiaiden Pyhiin Nimiin näitä palvelevat:
https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.htm
Ja kristittyjen Barjeesus:
"Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."
....nyt ilmeisesti kristityt pelkäävät Kaikkivaltiaan Jeesuksen uudelleen syntymistä ja varautuvat ennakkoon.:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot
"Noitavainot nykyaikana
Vielä nykyään joissakin vahvasti taikauskoisissa ja perinteisiin nojaavissa yhteisöissä harjoitetaan noitavainoja. Nykyajan vainot vaativat tuhansia ihmishenkiä vuosittain.[16] Etelä-Afrikan pohjoisosassa jopa satojen noidiksi epäiltyjen ihmisten uskotaan saaneen surmansa noitavainoissa 1990-luvulla.[17] Kamerunissa järjestetään noitaoikeudenkäyntejä, joissa syytetty voi saada tuomion noitatohtorina esiintymisestä. Lynkkausjoukot ovat polttaneet elävältä tuhansia ihmisiä Tansaniassa, Keniassa ja Zimbabwessa 1990-luvulla. Noitavainot ovat jatkuneet myös vuosituhannen vaihteen jälkeen. Länsi-Keniassa väkijoukot polttivat 11 noidiksi epäiltyä miestä ja naista toukokuussa 2008.[18] Nigeriassa noin 5 000 lasta on hylätty kymmenessä vuodessa vanhempien karkottaessa heidät noitina. Lapsia on syytetty avioeroista, sairauksista, onnettomuuksista tai työn menetyksestä.[19] Afrikan noitavainojen syyt ovat usein myös poliittiset, sillä vaikutusvaltaiset noidat ja noitatohtorit ovat yleensä uudistusten jarruina. Pastorit saavat myös lisämainetta paljastaessaan uusia "noitia". Vuonna 2010 Haitilla tapettiin 45, joita syytettiin koleran levittämisestä voodoon avulla.[20]"
Onneksi saatanasta, Jeesuksen veljestä on kiusaa vain uskovaisille.
Meille täyspäisille nuo uskonnollisten tarujen hahmot ovat täysin yhdentekeviä kuten hattivatitkin.
Silmien aukeaminen ja korvien poksahtaminen on sellaiselle ihan kauhea asia. Että herää tietoisuuteen ja tuntee totuuden. Nythän NATOkin vihaa Jumalaa.
Kyllähän se hatuttaa kun toinen ei hoida sovittua hommaa. Vai olisiko jessellä palatsivallankumous tekeillä. Vanha jumala joutaisikin jo roudata tunkiolle.
On huomattu!