Alkoholismi ei ole sairaus

Anonyymi

Joka väittää että alkoholismi on sairaus on kyllä pönttö mikä pönttö.

Jos kuvitteellisesti maailmasta loppuisi alkoholi (ja kaikki huumaavat aineet) niin kuolisivatko alkoholistit tai menisivät huonompaan kuntoon? Näinhän vakavassa sairaudessa käy hoitamattomana. No ei niin kävisi vaan kaikki alkoholistit alkaisivat voida paremmin. Toki osa ahdistuksissaan menisi järveen, mutta suurin osa eläisi parempaa elämää. Ei alkoholismi ole sairaus vaan mielenheikkoutta. Aivan samalla tavalla on mielenheikkoutta jos ei "jaksa" tehdä viimeistä toistoa vaikka lihaksessa olisi vielä fysiologisesti kapasiteettiä. Toki viimeisten toistojen tekeminen ei ole elämässä pärjäämisen kannalta tarpeellista vaan perus kuntoilu on parasta liikuntaa arjen jaksamiseen ja hyvän elämänlaadun ylläpitoon.

6

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minun naapuri oli kehonrakentaja ja teki niitä viimeisiä toistoja keväällä. Nyt alkoholismi on saanut hänestä niskalenkin ja mies ottaa jatkuvasti päihteitä. En tiedä, paljonko mies parhaimmillaan nosti penkistä, mutta arvioisin, että 150 kg. Nyt tällä hetkellä ei saisi kovin paljoa enää nostettua, hän myi puntit pois juhannuksena, jotta saisi lisää viinaa ostetuksi.

    • Anonyymi

      Sairaus on jotain mitä jollakin on, ei mitä joku tekee. Liiallinen alkoholin käyttö on sairasta kielikuvallisessa mielessä. Mikään elämäntapa, teko tai ajatus ei ole eikä voi olla sairaus.

      Ja sitten takaisin painamaan duunia niska limassa jotta saadaan maksettua veroissa kaikenmoisten hömppäsairauksien hoito ja lääkäreille uudet Mersut.

    • Anonyymi

      ok.olen aika lailla samoilla linjalla sanomasi kanssa.en tiedä missä aika järjestyksessä nämä jutut menee,itse kirjoitin 16.9 ihan jutun jossa näin m. jantusen pastoroimisesta alkoholin käytön suhteen.mutta siitä olen melko varma että ketään ei pidä tuomita ja lähteä neuvomaan että sairaus se vain on joka sinua vie juomaan.EI OLE .sen juomisen takana on aina joku muu juttu, ja siihen juomiseen on syy......

    • Anonyymi

      Sorruin itse alkoholismiin, kun lopetin voimailun. Tätä ennen olin treenannut pitkään, aloitin 17vuotiaana ja olin vuosia natuna, kunnes aloin etsimään roinaa, Tilailin netistä jonkin verran, kunnes ne jäi tulliin. Selitykset meni siellä vielä läpi ekalla kerralla, tokasta eivät enää uskoisi joten päätin ostella Suomen sisältä. Eipä ollut suhteita kun tuppukylässä asustin, niin netin kautta nekin sain hankittua ja suurin osa oli toimivaa. aina on ollut iso maha , mutta 200kilon penkki onnistui todella lyhyellä treenillä. Ilman winstrolia, dbolleja, decaa,sustaa.... ties mitö kaikkea vedinkään, olisi treeni ollut ihan toisenlaista eli siihen jäi koukkuun. Kaikki tietää miltä tntuu olla iso, vahva ja kunto senkun paranee. Hirvittävä akne oli selässä, mutta sain sen hoidettua.
      Nyt ikää 44, asustan omassa talossa vaimon kanssa, ryyppään kaiket illat känniin, se sopii minulle. Pelaan konsoleilla, katselen maksukanavia ja juon viinaa/kiljua.
      Vaihtaisin tämän "harrastuksen" takaisin entisiin päiviin , mutta minulla ei ole suhteita jotta voisin treenata haluamallani kehittävällä tavalla. Netistä tuskin kandee tilata kun tulli ne varastaa. Olisihan siellä perkele valinnan varaa.

    • Anonyymi

      Morjes Jaska!

    • Anonyymi

      Tere! t_J

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      262
      9869
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      187
      5612
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      161
      5201
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      74
      4865
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2429
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2269
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      326
      1948
    8. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1645
    9. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1597
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1153
    Aihe