Persut vaatimukset suomen fix it erosta, mihin se perustuu, ja mitä sen jälkeen, oli etteko mielettömiä, vain mistä on kyse. Suomi ilmaan länsimaisia kauppasopimuksia, Suomi ilman turvammisuuspoliittistaasemaa suhteessa Venäjään, olemme kusessa. Fix it ajatuksen todellisuudessa olisimme kusessa, ovatko ihmiset mielettömiä, kysyn. Ei perusuomalLaisilla ole mitään järkevää ratkaisuja tähän globalisaation haasteisiin,, ainostaan kuten Ville Tappio sanoi, meidän täytyy olla itsenäinen Suomi kuten1980-luvulla. Kysymyshän on, mitä Tapio on polttanut siihen aikaan, kuvittelee, että Suomi olisi ollut itsenäinen. Tai mitä persut, jos kuvittelevat riitä samaa. Kyllähän se on ollut hyvien isänmaallisten trapetsitaiteiloa, ettei mennä e ole jääneet mitä ehiitetyksi. Kekkonen Paasikivi, ja myös Ma nerheim. Stalinista kysyttiin, miksi hän ei.miehitä Suomea, hän vastasi, että en sen vanhan marskalskan tähden. Mannerheim oli hyvä jätkät, vihasi äärioikeistoa, vaikka äärimulkut ovat tehneet hänestä idolin. Ja kyllähän fasistit lähtee. Olen oikeistolainen, mutta vihaan fasismia, kuten minun isoisäni, joka kävi monet sodat.
Minä maailmassa p ersut elää
Anonyymi
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ei kai ole kyse ero Eu:sta vaan vastustaa liittovaltion kehitystä, mikä vie Suomelta pois itsenäisen päätäntävallan.
Toki nykyäänkin suuremmat maat kuten Saksa määräävät muita maita, liittovaltion osana Suomelta pienenä maana menee se vähäinenkin määräysvalta.
Suomen päättäjät ovatkin kyllä mieluusti isompien maiden ohjauksessa. Suomelle sopii hyvin kuuliaisen ja tunnollisen oppilaan rooli. Siksi kai melkein kaikki puolueet ovat myötämielisiä liittovaltiokehitykselle.
Korostetaan, että Suomi tarvitsee EU:ta turvallisuussyiden takia ja että Venäjä olisi uhka. Todellinen uhka tulee Suomen turvallisuudelle tulee kuitenkin ihan muualta kuin Venäjältä.