Kyselin vähän alempana tällä palstalla mielipiteitä käytetyn taksimersun ostosta. Nyt taloni pihalla seisoo semmoinen: vm-01 E 200 CDI A jolla ajettu 351 tkm. Täydellisesti Vehon taksikeskuksessa huollettu Pitäjänmäellä, metallimusta, maalivauriot rajoittuvat kivenhakkaumiin keulassa (niitä tosin on paljon) ja ovien alaosissa maalissa hiukan hassuja pikku kupruja (ovatko lie tehtaan jäljiltä??). Eivät ne ajoa haittaa, pelaa muuten mukavasti.
Nyt siis eka päivä Väyrysmersun omistajana, täytyy peli vahata Auto Glymillä että kiiltää kevätauringossa! :)
Nyt siis eka päivä Väyrysmersun omistajana, täytyy peli vahata Auto Glymillä että kiiltää kevätauringossa! :)
Vastaukset 23
Vanhimmat
Olikos tämä niitä malleja joissa ruoste pääsi irti yllättävän helposti ja automaattiloota on taksikäytössä joutunut ainakin kerran täysremonttiin?
RUOSTETTA
Itselläni pihassa seisoo vain edellisen kopan w124 200D. Vanha taxi, ajettu 704tkm, ei mitään ongelmia ole ollut. Omassa käytössä en ole vielä joutunut edes kuluvia vaihtamaan.. =) Aikanaan ostin 3000eurolla. =)
Ja paljonko tämä "helmi" maksoi?
Onneksi olkoon vaan uudesta perheenjäsenestä! Laita oven helmat kuntoon.
Harva voi leuhkia, että ajaa autolla jonka penkille on oksennettu. Sinä voit.
Onko Lada miehillä Tapana Oksentaa taxsimersun penkille Jos näin on niin pysy siellä ladassasi ja haise seillä Minulla on kolmas taxsimersu eikä niissä ole oksennus haissut vaikka ajettu on yli 600000 tuhatta mutta vielä päihittä monta ladaa Älä puutu näihin keskusteluinin Jollei sinulla mitään asiallista sanottavaa Sinä tunnut joka asiassa olevan suuna ja päänä Nyt puhuttin Autoista eikä ladoista Että Tieroksi.
Hei, sä oot sen verran köyhä, ettei sulla oo edes varaa osallistua keskusteluun, jossa aiheena on mersu. Mee sinne ladapalstalle!
Osupa arkaan paikkaan :-)
Sitte ku sulla on niin paljo rahaa, että voi ostaa käteisellä minkä auton haluat, niin kehtaat ajaa myös ladalla. Ei tarvi mersun saadakseen ostaa vanhaa taksia.
iloinen,että pääsin eroon vastaavasta....
Pyyntö hinta oli 32,5 te ja sain sen 31 tonniin, ja kaupan päälle uuden talvirengassarjan.
31 tonnia noin paljon ajetusta koslasta. Tuolla rahalla olisit jo saanut uuden auton.
Tohon hintaanhan olisi jo irronnut uusi Passat ja
0 km mittarissa.... Kaukaa katsottuna uutta Passattia ei edes erota Phaetonista...
Kuulostaa todella kalliilta. Saksasta saisi tänne vastaavalle rahalla Mersuliikkeestä yksityiskäytössä yhdellä olleen, merkkihuolletun ja täysin virheettömän pelin ilman kiveniskemiä ja ruosteenalkuja samalla hinnalla.
Niin, ja parisataatuhatta vähemmän ajettuna...
Tään on pakko olla provo. Ei kai kukaan loppuunajetusta, hyvää vauhtia ruostumassa olevasta autosta noin paljoa maksa - edes Mersusta.
Tai sitten sua on jymäytetty.
Phaetonkin on volkkari!
Ei kukaan sivistynyt ihminen millään volkkarilla halua ajaa...herranjestas sentään!
0 km mittarissa? Heh, missä uudessa autossa on NOLLA kilometriä mittarissa? Kyllä niissä kilsoja on ehtinyt tulla ennen luovutusta. Use your head.
Niinpä, kalliita ovat mutta ei niitä halvemmallakaan saa. Maksettava on jos 2000-luvun Mersun haluaa. Itsellänikin on autonvaihto edessä ja vahva ehdokas on myöskin joku vastaava, tosin en ole vielä päättänyt onko se C vai E? On niissä kuitenkin erilaisen auton "tuntu" kuin esim. uudessa Golfissa jonka saa samalla rahalla (puhun Dieseleistä).
Itse erehdyin kesällä -03 ostamaan juuri Vehon Pitäjänmäen taksicenteristä 12/99 rekisteröidyn, vain 1,5 vuotta taksissa ja lopun aikaa yksityiskäytössä olleen E 220 CDI automaatin. Oli ajettu vain 240 tkm ja mm. automaatti-ilmastoinnilla, parametriohjaustehostimella sekä audio-hifijärjestelmällä oleva, tykästyin heti. Pyyntö oli kovat 33 te eikä voinut tinkiä yhtään, mutta entisestä sain sen mitä itse maksoin vuotta aiemmin (silmänkääntötemppuhan se eli siinä tuli se ostohinnan alennus todellisuudessa).
Heti 2 vkon jälkeen tuli eka vika, sähköinen takalasinnostin jumittui, eikun moottorin vaihtoon, onneksi meni 6 kk tuotevastuulain piikkiin eli veholle. Auto alkoi parin kk:n ajon jälkeen savuttaa kumman paljon, eikun taas Veholle, ja Vehon piikkiin imusarjan ja egr:n vaihto, kuulemma nykydieseleissä kaupunkiajo karstoittaa imupuolen ja savutus lisääntyy.
Syksyllä autoa vahatessani kiinnitin huomiota ovien reunataitteiden kohdalla sekä lokasuojakaarissa oleviin kupliin. Kas kas, ruostettahan sieltä löytyi! Tuskanhiki alkoi nousta iholle, vaan fiksasin nämä kohdat itse, harmitti. Talven aikana ruoste eteni yhä enemmän, lopulta jouduin fiksaamaan molemmat etulokasuojakaaret ja kaikkien ovien alareunat, raa-asti vaan pensselillä suditellen (jälki ei ollut kovin kaunista vaan onneksi metallimusta väri antoi jotain anteeksi).
Talven aikana huomasin netissä keskustelua Väyrys-Mersun ruosteongelmista, neuvottiin tutkimaan myös ovien ikkunakarmien tiivisteiden alusta ja takaluukun taitteet. Ruostetta löytyi niistäkin. Tuli jo helvetillinen ahdistus, rahaa sentään kiinni autossa yli 200 tuhatta mummoa. Otin yhteyttä Vehoon, auton ruostekohdat valokuvattiin, kuvat tehtaalle Saksaan, neuvottelu, vaatiminen, pettymys. Eivät olisi korvanneet takuuna kuin vain ovien hiekkapuhalluksen ja maalauksen, lokasuojat kehotettiin vaihtamaan ja olisi saanut ne maksaa itse.
Varasin jo ajan ovien maalaukselle vaan ehdin keväällä sitten vaihtaa koko auton. Vaihtoa vauhditti myös se, että voimansiirrosta alkoi tuntua ajoittaista tärinää ja automaatti alkoi empiä kaasua pohjaan painaessa. Rollen Tähtihuollon omistaja arveli että elektronisesti ohjattu automaattiloota olisi hajoamassa. Vehon 6 kk:n tuotevastuu käytetylle oli jo umpeutunut.
Takkiin tuli vaihdossa 8,5 te ja tavallaan pakkovaihto upouuteen autoon.
Minun mersutaival sai tympeän lopun enkä enää koskaan koske MB-merkkiseen autoon, vaikka Lotossa voittaisin jättipotin. Olen pahoillani puolestasi, "Imagohullu", kun iskit kätesi vetelään!
kerrankin joku "uskaltaa" puhua
asiaa.Kiitos.
vanhan taksin.olitko tyytyväinen ostokseesi?jatkatko ajoasi taas vanhalla taksilla?