Tarvitaan lähinnä kahta kieltä: äidinkieltä ja englantia. Englanti ei "syrjäytä" muita kieliä, koska viestintätilanteet ovat muuttuneet. Ennen globalisaatiota ja nykyisiä teknologioita ei ollut tarvetta monen kansallisuuden yhteiselle kielelle - nyt on:
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000006634381.html?share=2eeaa4d59f8f5701952a4bbf71c6f66e
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000006634381.html?share=2eeaa4d59f8f5701952a4bbf71c6f66e
Vastaukset 14
Vanhimmat
Englannin taito on välttämätöntä. Muut kielet tulevat sen jälkeen.
Useimmat vanhemmat ymmärtävät sen.
Peruskoulu meni harhaan, kun pakkoruotsin siirrettiin jo ala-asteelle. Se katkoo ja häiritsee muiden kielten opetusta. Pääkaupunkiseudulla on joissain koulussa ollut tarjolla vain saksa (toiselta luokalta) ja sitten 4. luokalla alkaa pakkoruotsi.
Kun englanti on välttämätön ja ruotsi pakollinen, saksa täytyy keskeyttää. Englantiin jää silti liian vähän aikaa.
Ruotsin aloitus ala-asteella on kiusantekoa. Kerrotaan, että 2019 eduskunnasta pudonnut RKP:n edustaja lähti ajamaan sitä kiukuspäissään. Silloinen opetusministeri Kok. Sanni Grahn-Laasonen oli näiden kiukuttelijoiden vietävissä ihan kaikessa.
Englanti on muissa Pohjoismaissa ja Ahvenanmaalla pakollinen. Eivät siis pärjää ruotsillaan ja muilla nordeneillaan.
Suomi-nimisessä hölmölässä sen sijaan pakerretaan suomenruotsia, jota Suomessa puhuu vain noin 260.000 henkeä, muualla ei ollenkaan.
Eipä tainnut taaskaan jäädä epäselväksi kenellekään että kielitalabaanin "kielivapaus" tarkoittaa pyhää paskoenglantia kaikillle.
Muilla kielillä ei heille ole mitään merkitystä, kaikkein vähiten suomenkielellä, tärkeintä heille on vain edistää pyhän pakkoenglannin asemaa kaikin keinon (tosin pääasiassa valehtelemalla).
Sinä annat kyllä paljastavan kuvan pakkoruotsittajien hengenlahjoista.
On aina yrittänyt. Sotkea voi vaikkei ymmärtäisi mistään mitään.
Trollit toimivat niin.
Olen korkeakoulutettu suomenkielinen. Kävin kouluni 80-luvulla. Silloin opiskeltiin ahkerasti eri kieliä. Tuttuni ovat kaikki korkeakoulutettuja eri alojen ihmisiä. Kaikki osaavat englannin lisäksi muitakin kieliä. Kun vertaan nykynuoriin, olemme selvästi kielitaitoisempi sukupolvi.
Teillä kieliaktiiveilla on mielestäni hieman vääristynyt näkökulma asiaan. Ensinnäkin, englanti ja ruotsi eivät kilpaile keskenään mistään. Toisekseen, ei kielitaitoinen ihminen osaa JOKO englantia TAI ruotsia, vaan MOLEMPIA (tai mitä tahansa muita kieliä).
Jos suomalaisilta kysyttäisiin "määrittele kielitaitoinen ihminen", niin vastaukseksi tulisi: osaa oman äidinkielen lisäksi vähintään kahta muuta kieltä hyvin.
Näin.
Ahvenanmaalla pakkosuomi söi nuorten muun kielitaidon - se poistettiin.
Ei myöhennetty englantia.
Ei vaadittu nuoria lukemaan muita kieliä englannin ja pakkosuomen rinnalla.
Valittiin toimiva vapaus.
Sama malli mannermaalle.
Pakkoruotsin sijaan valinnaiskieli.
Kyllä!
Tarvitaan lähinnä kahta kieltä: äidinkieltä ja englantia. Englanti ei "syrjäytä" muita kieliä, koska viestintätilanteet ovat muuttuneet. Ennen globalisaatiota ja nykyisiä teknologioita ei ollut tarvetta monen kansallisuuden yhteiselle kielelle. Nyt on.
Suomi ja englanti suomalaisille.
Hyvä perusta.