Sen huomaa siinä että Suomessa hallitus luo "30 000" työpaikkaa, muissa Euroopan maissa ne työpaikat luodaan yrityksissä. Maksaako hallitus sen palkankin kun kerran luo ne työpaikat? Epäilen vahvasti tämän hallituksen pystyvän mihinkään hyvän luomiseen.
Suomi on erikoinen maa...
Anonyymi
39<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Kyykytys ja nöyryytys kuuluvat suomalaisten viranomaisten työkalupakkiin.
Työpaikkojen luominen tarkoittaa tässä tapauksessa sitä, että Suomen hallitus ottaa hatun kouraan ja kysyy isännältään Elinkeinoelämästä "mitä meidän pitää tehdä, oi suuri Herramme, jotta et jätä meitä?". Tähän Iso-E vastaa "työläisten vyöt tiukalle! Emme voi hyväksyä, että porvariston rahavirta hidastuu!"
Suomi on
- sairas maa
- kallis maa
- kylmä maa
- vihamielinen maa
- sisäänpäin lämpiävä maa
Tässä alkuun viisi adjektiivia tiedättekö lisää?
Kuollut maa.
Minulle Suomi on ollut paras maa mutta olenkin suomalainen,
Suomi on "paras" maa sellaiselle joka ei ole koskaan päässyt käymään kirkonkylän baaria pitemmällä
Kalamainen. Siitä maan nimikin tulee kun fin tarkoittaa evää.
*Siitäkö
Mikään maanvika ole jos hallitus on täysin tuulihattuja.
Meillä kaikki sujuu hyvin. Olemme edelleen edesmenneen Neuvostoliiton helmassa. Töitä oli siellä kaikille ja rahaa paljon, mutta kaupan hyllyt tyhjiä. Nyt on taas kaupan hyllyt täynna tavaraa, mutta kukaan ei osta, kun rahaa on niin vähän!
Ihan kui Suomessa, kaikkea on, köyhä ei pysty ostamaan paljon mitään!
Slaavilais-vasemmistolainen kulttuuri kukoistaa pikku-Suomessa!
Muutama köyhä Suomessa on mutta suurin osa on hyvin toimeentulevia, melkoisen varakkaita. Suomi24 keskusteluun köyhät saavat purkaa pahaa oloaan.
Hallitus siksi että valvonta pelaa.
Hallitus luo työpaikkoja ministerien omille avustajilleen... heitä onkin paljon...
Työpaikkoja syntyy vain työttömiä piiskaamalla!
Kaipolan paperitehdaskin olisi jäänyt sulkematta jos vain työttömiä olisi piiskattu kovemmin!
Ei ihme että hallitus ulostaa tyhmiä päätöksiä. Joukossa (isosssa sellaisessa) tyhmyys tiivistyy.
Orpon päästessä ääneen telkkariin se on ollut ainakin vuoden joka kerta kokoomus. Vielä hassummalta tuntuu; "me kokoomuksessa.... 120 000, ajatusta saa vapaasti lainata".
Ja nythän ei hallitus jää nalkkiin mistään, koska millään ei sellaista nousukautta tällä hallituskaudella ehdi tulla, että oikeen mikään LASKENNALLINEN realisoituisi OIKEIKSI työpaikoiksi. Näin voidaankin kaikki vaikka 200 000 uutta oikeaa työpaikkaa kalkuloida syntyväksi ensi kaudelle. Päätökset kuulemma on tärkeitä ekonomistien mukaan tehdä jo tällä kaudella.
Valtion tehtävä ei ole työllistäminen vaan olosuhteiden luominen sellaiseksi että yrittäminen on kannattavaa ja siitä sitten syntyvät ne työpaikat.
Työkkäristä sanotaan vain että työllistä itsesi ja perusta yritys!
Yrittäminen on rikkaiden harrastus.
Itse olen tehnyt laskemia yrityksen perustamisesta ainakin parin vuoden ajan ja joka kerta päätynyt sellaiseen alkupääoman tarpeeseen, että sitä summaa ei saa millään kasaan.
Voisihan sitä yrittää, mutta mistä saa riittävää alkupääomaa ilman riskia takaisinmaksusta parin vuoden sisällä?
Kuten esimerkiksi saada aikaan kaikilla työttömyyteen liittyvillä LEIKKAUKSILLA saada sellainen epästabiili tila työmarkkinoille, että kukaan ei taatusti investoi tänne. EKKokoomus tuntuu ajattelevan, että mahdollisimman alas poljettu, lähes ilmaiseksi pakolla saatava (reservi)työvoima on kilpailuvaltti investointimarkkinoilla.
Ihmetyttää vielä enemmän kun lukee tälläistä.
https://yle.fi/uutiset/3-11124014
Eiks ne sano, että odottavat hallituksen noudattavan orpon ohjetta, jotta voisivat sitten antaa sinullekkin yhden LASKENNALLISEN työpaikan?
Ja yrityksen tehtävänä on kehittää idea, millä työpaikkoja voidaan perustaa.
Minkähän vuoksi niitä ideoita ei ole tullut?
Ai niin, kun on hallitus.
Liian pienet palkat nostavat vain veroja!
Sillä valtion on maksettava se erotus joka jää yrityksiltä maksamatta, jotta ihmiset voivat elää ja asua tässä kalliissa maassa. Asumistuet ja muut sosiaalituet korvaavat sen mikä palkasta puuttuu.
Kaikki alle 2500 euroa kuussa ansaitsevat saavat enemmän valtiolta tukea kuin maksavat veroja.
Minimipalkatkaan eivät loppujen lopuksi ole halpaa työvoimaa niille yrittäjillekään. Hekin joutuvat maksamaan tästä syystä jatkuvasti nousevia veroja.
Eliitti jakeli keskenään miljardeja helikopterirahaa, nyt on pakko kurittaa tavallista köyhää kansaa.
Pitää ryhtyä poliitikoksi!
Siihenhän ei ole mitään koulutusvaatimusta.
Työttömyyttä nämä saa aikaiseksi, ei työllisyyttä.
Hallitus luo työpaikkoja perustamalla virastoja ja vokkeja.
Niihin palkataan tietysti omat toverit ensin.
Taatusti paras työllistäjä on nälkä ja vilu sillä jo lopetetaan työttömien paapominen ja näin laitetaan myös työttömät elättämään itsensä kuten parhaaksi näkee niin Suomessa olisi ensiviikolla täysi työllisyys?
Ai sillä tavallako ne pian työttömäksi jäävät Kaipolan paperitehtaan paperimiehet saavat uuden koulutusta ja työkokemusta vastaavan työpaikan, kunhan heille ensin tulee vain nälkä ja vilu?
Eli joku perustaa uuden sanomalehtipaperia tuottavan paperitehtaan toisen kanttamattoman tilalle?
Näitä itseään elättäviä voi nähdä katukuvassa maailmalla mm. demokratian ihanne maassa, Yhdysvalloissa. Nämä itseään elättävät nukkuvat roskasäiliöissä ja työntelevät omaisuuttaan ostoskärryissä. Atlantin takaa omaksutut ihanteet ovat sitten hienoja!
Jos lähettää avoimen hakemuksen TE-keskukseen 4 kertaa kuukaudessa, niin sehän varmasti täyttää tuon vaatimuksen.
Hallitus näyttää olevan yhtä yksisilmäinen kuin Sipilän hallitus siinä, että ratkaisua etsitään vain työttömistä, kun ratkaisut löytyvät yrityksistä. Työnantajien ennakkoluulojen ja syrjinnän poistaminen tavitsee myös työnantajiin kohdistuvan aktiivimallin sanktioineen.
Pienyrittäjänä en ala lähettelemään työvoimaviranomaisille viikoittain kymmeniä sähköposteja siitä kuka on hakenut töitä firmastani.
Minulla on aivan tarpeeksi töitä jotka tuottavat edes jonkin verran tuloja, kuin ryhtyä tekemään työkkärin tädeille kuuluvaa mitään tuottamatonta paperityötä omalla työajallani.
Ne maksaa ne palkat kolmellekymmenelletuhannelle katurikolliselle,jotka ovat tänne roudanneet luhistamaan suomalaista yhteiskuntaa T:hiihtäjä 47 härmästä
Tiedemaailma on tutkimuksissaan todennut maskien käytöllä olevat jopa immuniteettiin ja koronan lievempään sairastavuuteen merkitystä. Osassa maailmaa sen käyttö on siksi tehty jopa pakolliseksi 1000 euron sakon uhalla.
Maskin käyttö on helppo ja halpa turvautumiskeino tappavassa taudissa, johon ei ole vielä rokotetta eikä parantavaa jhoitoa.
Mitä tekee Suomi?
STM:n kansliapäällikkö Varhila, SDP, ollen koulutukseltaan valtiotiet.maisteri, käyttää kaiken energiansa ja arvovaltansa osoittaakseen maailman lääketieteellisen näkemyksen turhaksi ja jopa kaupalliset maskit hyödyttömiksi ja jopa vaarallisiksi.
Varhilan johdolla Suomi jäi jopa pois EU:n yhteisestä suojavarustetetilauksesta.
Eikä siinä kaikki. Varhila jopa tv:ssa ivasi THL:n pääjohtajaa, lääket.tri, tämän suositellessa maskin käyttöä.
Varhila ei ole perunut mielipidettään eikä edelleenkään antanut suositusta, vaikka epidemian toinen aalto on rantautumassa Suomeen.
Tämä on enemmän kuin skandaali, tämä on jo tietoista tappamista., josta pitää joutua edesvastuuseen.
Tämä samainen Varhila on päänä suunnittelemassa uutta sotea eli koko suomalaisten sairauksien hoitoa - henkilö, joka ei anna lääketieteellisille tiedoille mitään arvoa eikä edes kuuntele heidän mielipidettään.
Demarien talousoppi on samaa tasoa.