"Perussuomalaiset korostavat kaikissa yhteyksissä sitä, että mikään eläkejärjestelmän, sosiaaliturvan tai työmarkkinalainsäädännön uudistus ei ratkaise julkisen talouden ongelmia. Ainoa ratkaisu on se, että yhteiskuntaan syntyy uutta TUOTTAVAA työtä. Jos yrityksillä on tilauksia ja ne menestyvät, ne palkkaavat ihmisiä töihin.
Tämä ei tarkoita sitä, että esimerkiksi julkisen sektorin työt eivät olisi tärkeitä. Ne eivät kuitenkaan rahoita itse itseään. Julkinen sektori ei ole ikiliikkuja. Siihen pitää syöttää rahaa ulkopuolelta, ja sitä saadaan verottamalla tuottavaa työtä ja yrittämistä.
Punavihreän hallituksen keskeinen vika on kaiken aikaa ollut se, että se ei kykene tekemään tai halua tehdä mitään toimenpiteitä, jotka loisivat edellytyksiä tuottavan työn syntymiselle tai edes pysymiselle Suomessa. Tätä neuvottomuutta hallitus kompensoi esittämällä aina vain hurjempia työllisyysTAVOITTEITA. Tavoite ei kuitenkaan ole teko. Tarvitaan tekoja, jotka johtavat kohti tavoitetta.
Muuta EU:ta intohimoisemmat ilmastotavoitteet, polttonesteiden veronkorotukset, turpeen ja hiilen nopeutettu alasajo ja päästökauppakompensaatioihin liittyvät päätökset heikentävät teollisuuden toimintaedellytyksiä Suomessa. Punavihreät ja heidän aisaansa kannattelevat kepulaiset kertovat, että kyllä teollisuustyöpaikkojen tilalle tulee jotain uutta ja ihanaa. Hyvä, jos tulee, mutta jos hallitus viitsisi ottaa pään pois h***ristaan, se voisi havaita, että jokseenkin kaikilla aloilla porukkaa pannaan kilometritehtaalle.
Suomi on sijainniltaan ja etäisyyksiltään vaikea toimintaympäristö vientiteollisuudelle. Näitä vaikeuksia on kompensoitava niillä keinoilla, jotka ovat päättäjien käytettävissä. Punavihreä hallitus ei näin tee, ja siksi teollisuus, työpaikat ja verotulot katoavat.
Kilpailukykyä parantavia investointeja (esim. veroalennuksia, palkkojen sivukulujen leikkauksia) on mahdotonta tehdä, jos rahan kippaamista kankkulankaivoihin ei lopeteta. Tästä ei ole mitään merkkejä. Yli puolet pääkaupunkiseudun toimeentulotukiasiakkaista on ulkomaalaisia, ja hallitus himoaa kymmeniä tuhansia "huippuosaajia" lisää. Kehitysapumenot kasvavat. EU:n jäsenmaksut kasvavat "koronaelvytyksen" myötä."
Halla-Ahon viisaat sanat Suomen kansalle, TÄSSÄ JA NYT!
27
57
Vastaukset 27
- Anonyymi
Se on just näin!
- Anonyymi
Tästä tulikin mieleen että onko tuo Halla-aho aivan pöljä?
- Anonyymi
Sivari-jussilta viisaita sanoja ??? HEHEH Kihihiii vai viisaita sanoja. Vois jussukka lähettää noi jutut vaikka Kummelin pojille.
- Anonyymi
Patruunathan sitä tuottavaa työtä ovat aina luoneet. Kuinka pienituloiset voi sitä luoda kun heillä ei ole rahaa.
- Anonyymi
Ollaan totuttu liian anteliaaseen sosiaaliturvaan. Nyt jaetaan etupainoisesti rahaa, vaikkei jaettavaa olekaan. Jos köyhissä maissa näin tehtäisiin, niin eihän siitä mitään tulisi. Nyt luullaan velkarahaa ilmaiseksi, ettei sitä joskus tulla maksamaan takaisin. Velaksi ei kannata rueta rakentamaan, jos ei ole tiedossa tuloja joista voi maksaa velkaa pois.
- Anonyymi
"Velaksi ei kannata rueta rakentamaan, jos ei ole tiedossa tuloja joista voi maksaa velkaa pois."
Tulojahan on heti tiedossa kun rakennettu on saatu valmiiksi ja myydään voitolla pois
pienen yrittämisen riskin tuo tietysti sisältää
- Anonyymi
Vaikea lukea tuollaista tekstiä. Onko unohtunut kirjoittamisen säännöt? Kappalejako on ainakin unohtunut.
- Anonyymi
MEE nyt hittovie johonkin lukihäiriöisten erityisopetukseen. Eihän tuossa ollut mitään vaikeuksia ymmärtää selvää suomen kieltä.
- Anonyymi
Eihän nykyisin huolena teollisuudella ole muuta kuin ylituotanto.
Kysyntä hiipuu, eikä tuotanto tule alas sopivassa määrin.
Ei ole kyse kustannusten noususta, ne eivät ole nousseet.
Esimerkiksi telakkateollisuus on kysynnän vähenemisen vuoksi vaikeuksissa. Laivoja ei tilata. Tai paperiteollisuus, kysyntä alenee maailmanlaajuisesti.
Pitäisikö Suomessa tuottaa jotain kiinalaisilla hinnoilla? Onko se tavoitteena?
Työn hinnan alentamisvaatimukset ovat menneisyyttä. Kaikki on jo kaluttu.
Pitää pystyä kehittämään tuotantoa sellaisten tuotteiden valmistamiseksi, joilla on kysyntää ja joita voidaan valmistaa meidän hintatasolla.
Mutta on tainnut käydä niin, ettei yritysmaailmasta löydy sellaista innovatiivisuutta, jota asiassa vaadittaisiin. Laiskuus vaivaa yritysmaailmaa.
Olisiko yliopistoista apua? Löytyisikö sieltä riittävää kekseliäisyyttä?- Anonyymi
80-luvulla kun oli kananmunista ylituotantoa nk. "munavuoret" päättäjät keksivät sydäninfarktin aiheuttavan kolesterolin suurimmaksi syyksi kananmunan ja sen keltuaisen.
Nykyään jo 10 vuotta on kansaa patistettu syömään taas kananmunia.
Onko joku semmoinen taho, pissishallituksen lisäksi, joka haluaa tappaa suomalaiset sukupuuttoon vai ovatko jumalauta kaikki ministerit avustajineen ja ministeriöineen "täyttä ymmärrystä vailla" hillotolpan päällä istuessaan kansan maksaessa viulut yhä kiristyvällä verotuksella!!!
Halla-ahon retoriikkaa on kyllä suorastaan riemastuttavaa lukea; jos jossain, niin siinä hän loistaa.
Tässä aloituksessa lainatussa kirjoituksessaan hän kertoo paljon itsestäänselvyyksiä, mutta korostaa niitä uskottelemalla, että joku (eli hallitus) ei niitä ymmärtäisi. Kun sopivasti jättää huomiotta pandemian tuomat globaalit taloudelliset haasteet ja työpaikkojen vähenemisen historian, vaikuttaa tosiaan siltä, että nykyhallitus tekee jotakin pahasti väärin. Pikkuisen pajunköyttä joukkoon uppoaa mainiosti, sillä sisältäähän teksti 'viisauksia'.
Taidokkaasit hän myös puhuu täysin totta agendasta julkisten palveluiden ja sosiaaliturvan rajuista leikkauksista, mutta jättää varsinaisen tavoitteen mainitsematta ja vain perustelee sen tarvetta. 'Kankkulan kaivoon', hän sanoo sen sijaan. Veronalennukset tulevat kyllä mainituksi, vaikka mainitsematta jääkin, että niiden ei ole tarkoitus koskea pienituloisia lainkaan, vaan keskituloisia ja yrityksiä. Pois lukien tietysti bruttokansantuotteellemme äärimmäisen tärkeä vientiteollisuus, jonka elvyttämistä Perussuomalaiset linjastaan poiketen vastustavat. Se on tässä kuitattu lainausmerkein ja EU-jäsenmaksujen kasvamisena.
Kylmää kyytiä erityisesti köyhille jälleen, mutta kirjoitus nostattanee silti suosiota myös heidän keskuudessaan.- Anonyymi
Kyllä kai se on samantekevää kuinka paljon köyhiltä suomessa leikataan
köyhien rahat valuu suoraan kulutukseen joten leikkaukset "köyhiltä" on pois suoraan yrityksiltä? Yritykset ei katsele pätkääkään sellaista että niiden asiakkailta poistetaan maksukyky. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä kai se on samantekevää kuinka paljon köyhiltä suomessa leikataan
köyhien rahat valuu suoraan kulutukseen joten leikkaukset "köyhiltä" on pois suoraan yrityksiltä? Yritykset ei katsele pätkääkään sellaista että niiden asiakkailta poistetaan maksukyky."Työttömyys- ja sosiaaliturvat ovat yhteiskunnan luksustoimintoja, joita ei pitäisi kustantaa verovaroista"
-Jussi Halla-Aho, tietoisena siitä että puolueensa äänestäjistä työttömien osuus on suhteellisesti maan suurin. Anonyymi kirjoitti:
"Työttömyys- ja sosiaaliturvat ovat yhteiskunnan luksustoimintoja, joita ei pitäisi kustantaa verovaroista"
-Jussi Halla-Aho, tietoisena siitä että puolueensa äänestäjistä työttömien osuus on suhteellisesti maan suurin.Näinpä, eikä tuo ole mihinkään muuttunut.
Toisaalta, kyseistä puoluetta äänestävät työttömät ovat, tai ainakin heillä on kaikki mahdollisuus olla, tietoisia siitä, että puolue ajaa heidän tilanteensa heikentämistä. Silloin se on heidän oma valintansa. Ehkä he voisivat työllistyä koska hyvänsä halutessaan, tai ehkä he eivät tarvitse työttömyys- tai muita tukia elääkseen. Sama tilanne ei tietenkään ole kaikilla.- Anonyymi
Et tainnut ymmärtää, mitä Halla-aho sanoi. Hän sanoi, että hallitus ei tee mitään, sen suuntaisiakaan päätöksiä, että tämä laiva lähtisi siihen suuntaan, että olisi mahdollista syntyä tulevia työpaikkoja.
Sinä etsit vain retoriikkaa. Ja, vai vastustavat vientiteollisuuden elvyttämistä. Voisitko lopettaa nuo järjettömät kuvitelmasi.
Sinä kehut ja moitit puhujaa, mutta asian ytimestä, elikkä työpaikkojen lisäämisestä et taida ymmärtää.
- Anonyymi
Hallis on aivan oikeassa jälleen kerran.
- Anonyymi
Onko oikeassa ajaessaan Suomea venäläiseksi?
- Anonyymi
Ilmankos perussuomalaiset oli hesarin uusimman gallupin ylivoimaisesti eniten kannatustaan lisännyt puolue.
- Anonyymi
Joka tekee tuolla parinkymmenen prosentin kannatuksellaan... Mitä? Räksyttää vuodesta toiseen oppositiossa? Muuhun se kun ei riitä.
- Anonyymi
Persu Hesarista:
Hesarin gallupissa persujen kannatus nousee= Vastuullista, aitoa ja rehellistä journalismia.
Hesarin gallupissa persujen kannatus laskee= Viherkommarimädätystä, valeuutisointia, rikollista toimintaa.
- Anonyymi
Nieleskelijä mumisee. Ei muuta.
- Anonyymi
Nettipersu nyt saisi vähintään puolierektion vaikkei Mestari tekisi muuta kuin päästelisi kainalopieruja. Hassua tuo henkilönpalvonta.
- Anonyymi
Kokoomuksessa ja EKssa oltaisiin ehkä kateellisia noin oikeistoporvarillisista mielipiteistä.
- Anonyymi
Halla-Aho onkin siinä mielessä suorastaan nero, että on saanut markkinoitua johtamansa puolueen juuri sille ihmisryhmälle, jota talouspolitiikkansa rajuiten tulisi koskemaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Halla-Aho onkin siinä mielessä suorastaan nero, että on saanut markkinoitua johtamansa puolueen juuri sille ihmisryhmälle, jota talouspolitiikkansa rajuiten tulisi koskemaan.
Jos olisi vielä suurempi nero keksisi myös ratkaisuja. Ei ei ei riitä pitkälle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos olisi vielä suurempi nero keksisi myös ratkaisuja. Ei ei ei riitä pitkälle.
Halla-ahokin voisi mennä välillä johonkin yhteiskuntaa hyödyttävään tuottavaan työhön sen sijaan, että lässyttää jatkuvasti samoja jonninjoutavuuksia.
- Anonyymi
Mestarin teesit on parasta
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 71840
- 113779
- 37722
- 140705
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40619- 70617
- 28508
Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu156502Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58493Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti46463- 69455
- 63455
- 41432
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0432- 45423
Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74416Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30408- 35408
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59405