Millä tuo älykkö opettaa hanhet tunnistamaan ne omat pellot? Taisi olla ministerin tämän vuoden ensimmäinen ulostulo ja omasta mielestään tärkein ehdotus. Mistä noita pöljiä tulee?
Krista Mikkonen haluaa valkoposkihanhille omat pellot
Anonyymi
1241036
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 124
Vanhimmat
Vihreä seisomaan pellon reunaan, niin hanhet osaavat suunnistaa hajun perusteella jopa vastatuuleen.
Voihan siihen laittaa kyltin, että tämä paikka on tarkoitettu niille!
-de virhee
Meinasin ehdottaa vain Mikkosta seisomaan sinne pellolle kuten variksenpelätin marjapellolle niin luulisi hanhien kiertävän kaukaa paitsi jos omistavat vihreän jäsenkirjan jota suuresti epäilen.
Mikkonen seisomaan hanhien kanssa pellolle niin kukaan ei erota sitä hanhista.
11.5%:n+kannatuksella+vedätetään+toisia+kuin+pässiä+narussa,+kuinka+tämä+voi+olla+mahdollista?
Huumekauppaa takana ie muuten selity, ja nyt viellä pössyttely vapaaksi.
Millaisia puolueita suomessa on?
Eikö hanhet osaa puhua? Ainakin peukaloisen retkissä osaavat puhua ja kuunnella, miksei sitten mùallakin.
Voisiko ne "omat pellot" laittaa sinne Krista Mikkosen asuinpaikalle?
Ja Herra 47 viittilöimään hanhia
kyllä ne oppii kun muilla pelloilla saa luvan kanssa niitä am, mistä on kyse kun ensimmäisen kerran pamahtaa ja häipyvät isoille selille.
Kyllä kepuloinen kasvattaa pellolla vaikka hanhen ruokaa kunhan siihen saa kunnon tukiaiset.
Ja mielellään sulloisi kaikki muuttavat hanhet pakastimeensa, jos sinne vaan ne kaikki mahtuisivat.
Idea on kerrassaan mainio. Vielä kun eu:lta imutetaan rahat niihin lintupeltoihin.
Kepulien lääke taas on aina kaikkeen :ammutaan ne, tapetaan ne eläimet. Katsokaa vaan, niin aina tuo sama, oli kyse mistä tahansa eläimestä.
Ei koske eläimiä jotka oppivat sanomaan mine hake turvapaikka.
Tietääkseni eniten tapetaan eläimiä kehä-kolmosen sisällä.
Mikään luonnon eläin ei saa elää. hirvet ja karhut lahdataan heti.
Joten voisitteko kaupunkilaiset ensin puhdistaa oman paskanne?
Hyvin on suojelu onnistunut. Voi kun EU onnistuisi edes lähellekin yhtä hyvin jossakin muussa tärkeässä asiassa.
Kun valkoposkihanhi päätyi suojeltujen listalle, lintuja oli vain 20 000 kappaletta. Nyt kanta on kasvanut pitkälti yli miljoonaan yksilöön.
Ihmisiä on kohta 10 miljardia, olisi syytä olla enemmän huolissaan siitä.
No tottakai se on vihreä, joka ei ymmärrä eläinten käytöksestä yhtään mitään. Oliko yllätys?
No eipä ollut!
Jos kaikista pelloista tehtäisiin valkoposkihanhien peltoja, yhteiskunta säästäisi hanhien ohjaulukustannuksissa, peltojen vartioinnissa sekä lopetetuissa maataloustuissa.
Myös luonto säästyisi sillä peltoja ei tarvitsisi lannoittaa koska valkoposkihanhet itse lannoittaisivat pellot.
Turve ajetaan alas ja metsien hakkuut lopetetaan. Nämä korvataan luontoliikunnalla ja luontoturismilla Vihreiden tavoiteohjelman mukaan.
Yhteiskunnan omistamat julkiset kulkuneuvot kuljettavat luontoturistit luontoon.
Ihmisis viis, on vihreiden tunnuslause
Eikä ole, se on Suomest viis.
Aivan helppoa se on. Tarvitaan vain yksi keino.
Kylvetään peltoon sellaista kasvia, joka on hanhien mieliruokaa. Siinä se.
Ajan myötä hanhet oppivat saapumaan juuri tälle pellolle.
Tämähän on aivan yleinen tapa pitää riista peltoja ja ruokkia riistaeläimiä. Niin tai myös muita luonnon eläimiä.
Viljelijät ja metsästysseurat ruokkivat mm. peuroja, kauriita, metsäkanalintuja ja muita villieläimiä. Ei tämä ole mitään rakettitiedettä.
MIkkolan malli on hyvä, koska se työllistää tuhansia oppaita ohjaamaan hanhia omille pelloille.
Kehitysmaa msulimikin voisi ehkä onnistua tuossa hommassa.
Kuinkahan monta sataa/tuhatta hehtaaria se pelto käsittää? Meinaan, että on niitä leipäjonoja, joka tarkoittaa että, kaikilla ihmisilläkään ei sitä leipää ole, saati että viljapeltoja hanhien ruoaksi. Ampukaa niitä hanhia, niin muitakin villieläinpopulaatioita "hoidetaan" ja lihat vaikka minkeille
Tämä oli hauska, ai niin Mikkonen on tietenkin tosissaan.
Näille oppaille annetaan hanhipillit suuhun ja keltaiset liivit päälle ja homma toimii varmasti.
Hanhethan ymmärtävät tämän täysin ja koko ongelma on ohi.
Krista Mikkonen lisää hyviä ideoita, työttömyys poistuu.
Kaikille vihreille oma pelto, mieluiten Siperiasta.
Työttömistä linnunpelättimiä. Ja ongelma on ratkaistu
Haluan lähettää vihreät autiolle saarelle.
Persujen älykkyys kiteytyy tähänkin keskusteluun. Jos hanhille olisi omia peltoja, niin silloin jäisi vähemmän hanhia "väärille" pelloille, eli idea ei ole että kaikki hanhet käyttävät niille tarkoitettuja peltoja vaan että haittakuorma jakaantuu tasaisemmin väärien ja oikeiden peltojen kesken.
Sinun älyn puute kiteytyy edellä kirjoittamaasi, joka on omituinen ja sekava, kuin huumeidenkäyttäjän ajatusmaailma. Näet vain persuja joka puolella, "käytätkö" sieniä, vai mistä moiset hallusinaatiot jatkuvasti ryöppyävät?
Olen äänestänyt aina PS ja mielestäni hanhipellot ovat loistava idea, sääli vaan, että sinun kaltaisesi idiootit antavat sillekin idealle huonon imagon.
Haittakuormalla tarkoitetaan talven aikana maatuvaa eli pois näkyvistä ja kengänpohjista hanhenpaskaa. Tämä oli suomennos
Hanhet varmaan sinun mielestä osaavat lukea. Suvaitsevainen uskoo vain satuihin, ei tosiasioita.
Tottakai hanhet kiertäisivät niille varatut pellot ja menisivät väärille maanviljelijöiden pelloille, ruoho on vihreämpää aidan takana.
Älä nyt, tuohan toi vain esiin sen perusperiaatteen että yhteiskuntaa johdetaan matikalla ja tilastotieteellä ei millään ihmisjärjellä tai luonnonlogiikalla.
Mitä nappeja käytät? Haluan samoja.
Kummaa, ettei sinne peltoon mahdu se hanhenpaska, mutta kaikenlainen muu apupaska mahtuu vuodesta toiseen.
Luulisi viherhaperon olevan kiinnostunut lyijystä, mitä tämäkin valkoposkihanhien kiintiömetsästys tuottanee tonnikaupalla elintarvikkeiden peruslähteenä olevien tukiaispeltojen maaperään.
Laskekaa vaikkapa 56 grammaa ( lyijyhaulipanos) x 3500 kiintiö ammuttavaa lintua, joka sekään ei riitä kun huteja tulee ja kuka, tai mikä taho edes valvoo kuinka monta lintua saalistetaan?
Vihreät Suomen riistäjät eivät ole kunnostautuneet mitenkään lyijyn täyskielto asiassa, pelaavat kepun kanssa yhtä jalkaa.
Toivottavasti muuten "mätä kukko" EU saa tähän järkeä, vastuuttomat lyijyn kannattajat jo yrittivät kaataa etukäteen tuon päätöksen, vetoamalla 30 vuoden takaisin itkuvirsin, eli tulee liian kalliiksi harrastus, aseiden piiput ei kestä uusia patruunamateriaaleja jne.
Lyijyhaulien ja luotien kokonaismäärää arvioitiin 90-luvulla ja päädyttiin yli 400 tonnia vuosi lukemaan tuolloin, eli lyijykuorma kasvaa ja kasvaa luonnossa ja myrkyllistä metallia päätyy ravintoon edelleen.
En ymmärrä ,miksi pimeä aika jatkuu ja jatkuu tiedon lisääntymisestä huolimatta??
Samaa ihmettelen. Hanhenpaska on lannoitetta samoin kuin hevosenpaskakin toisin kuin lannoitekemian tuote salpietari tms maanparannusaine. Vaan eiväthän nämä biologi-kemisti- ym sellaiset asiaa ymmärrä
Hanhenpaska ole lannoite vaam tuhoaa esim nurmikot koska on niin hapanta. Tästä kärsiim mm Suomelinna maailmanperintökphde
Miten asia vasta tänä vuonna on aktuelli, ovathan hanhet iät ajat muuttoreittiään pitkin lentäneet suomenlinnan ylitse ja siellä laiduntaneet? Happamuutta voi neutraloida, nurmikkoa kylvää, vaan muuttoreittiään eivät hanhet muut, se on niillä aivoissa, joita eivät ihmiset osaa käsittää
Ei mikään ihme, sillä Suomi vastustaa järjestelmällisesti mm. ruuan alkutuotannossa kaikkia myrkkyjä kieltäviä lakeja ja esityksiä.
Siksi Suomi vastustaa ponnekkaasti myös tuota lyijyhaulien käyttökieltoakin.
https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/JulkaisuMetatieto/Documents/EDK-2020-AK-306655.pdf
Vuonna 2004 arvioitiin metsästyksen aiheuttamaksi lyijyhaulikuormaksi Suomessa 750 tonnia. Minkälainen kasa tuosta tulisi jos kaikki laitettaisiin yhteen kasaan?
no luonnostahan se lyijy on alunperinkin kotoisin, eikun sinne vaan takaisin luontoon.
2Millä tuo älykkö opettaa hanhet tunnistamaan ne omat pellot?"
Höh, no hanhille tietenkin laitetaan pelloille kyltit joissa lukee --hanhipelto--, siitä se tietävät mihin laskeutua.
T: ikivihreä
Venäjän federaation presidentti Putin ohjaili muuttolintuja oikealle reitille pienoiskopterilla, kuten muistamme uutiskuvista muutama vuosi sitten.
(Samoihin aikoihin hän nukutti tiikereitä, sukelsi arkeologisia harvinaisuuksia joen pohjasta, kalasteli ilman paitaa, harrasti syvänmeren sukeltelua, lensi rynnäkköhävittäjällä, johti moottoripyöräjengiä jne.)
Samoin punavihreiden ministerit voisivat ohjata valkoposkihanhia oikeille pelloille.
Transsekventiaaliset läpilyövät feministit voisivat olla ilman paitaa kuten federaation presidentti Putinkin.
Ei tämä mitään rakettitiedettä ole, pelkkää Sanna Marinin hallituksen punavihreää politiikkaa.
Voisihan se Ville Niinistö lennellä sellaista liitovarjoa aina keväisin ja syksyisin. Sitten vain kuvat lehteen ja presidenttikisaan.
No ei, vaan jonkun puoleen peltomaata, hanhien muuttoreitillä omaava haluaa taloudellista tukea, jotta ansionmenetykset saa katettua sen jälkeen kun hanhet ovat paskoneet ruokailu peltonsa, joihin nyt hanhiviljelijä kylvi siemeniä hanheruoaksi niiden muuttoja varten. Pesintä tapahtuu jossain jäämerellä kaukana kaukana
Miten voi kuvitella, että pysyvät samalla pellolla?Kyllä ne lentävät koko ajan paikasta toiseen.
Pysyvät ruoan luona ja syövät. Lähtevät jatkamaan muuttomatkaa.
Vihreät Ohisalo eturivissä haluavat kasvattaa kannabista hanhien paskalla.
Vain vihreiltä ja vasemmistolta voi tulla näin älyvapaita ideoita.
Tuleeko hanhille oma lennonjohto, joka osaa ohjata hanhet oikeille pelloille, eikä esimerkiksi viljelijän viereiselle pellolle.
huh huh
Ovatko Vihreitten ministerit tätä tasoa, ja tämmöiset ovat hoitamassa maamme asioita?
Tuntuu, että vihreiden typeryydellä ei ole mitään mittaa! Ja nämä ovat kiinni vallankahvassa tänään! Sairasta!
Siis pitääkö bondejen ruveta viljelemään omia peltoja hanhille?? Hei haloo, vihreä pölvästi!
Onko tarkoitus tasa-arvon nimissä antaa jokaiselle lintulajille oma pelto?
Miksi valkoposkihanhilla olisi jokin suurempi oikeus omaan peltoon?
No siksi, kun hienojen herrojen ja neitien on inhottavaa sipsutella merenrannoilla lintujen joukossa. Lintujen ruoansulatus kun tuottaa sinne merenrantahietikolle ikäviä läjiä, joihin sipsutuskengät sitten sotkeutuvat ja iiiihana romantiikka on välittömästi ohi, eikä uusia lapsia, synny
Aikanaan Guano eli linnunp_ska oli paljon käytetty peltojen lannoite, sitä rahdattiin pohjoisimpaan Eurooppaan asti rahtilaivoilla jostain kaukaa. Nyt on paha kun hyvää lannoitetta menee peltoihin lintujen itsensä toimesta...
Saakohan niistä salpietareistakin, jotain tukiaisia kun niitä levittää peltoonsa? Meinaan kun ilmainen hanhenpaska ei oikein kelpaa.
Joku ornitologi voisi selventää asiaa näille, jotka eivät ymmärrä luomusta mitään, mutta sitä olla pitää
Eihän vihreä taliaivo mitään hanhista ymmärrä.
Onko Anna Kontulan mirri jo löytynyt?
Kontulan mirri oli eksynyt omistajansa *ittuun piiloon.
Krista Mikkosesta linnupelätin sinne missä hanhet ovat pelloilla niin hanhet kuolevat nauruun kun näkevät linnunpelätin Mikkosen pellolla.
Juu,maatalousministeriö onkin jo luvannut roimat tukirahat hanhipeltojen perustamiseen. Hakkautankin tuossa muutamia hehtaareita metsää hanhipelloiksi.
Tällaisia aivopieruja tulee vihreiltä solkenaan.
Höh, no pelloille laitetaan tietenkin kyltit joissa lukee. --hanhipelto--, näin linnut osaa laskeutua oikeaan paikkaan.
T:vihreät
Vihreäthän voivat mennä kylvämään käsipelillä ,koska dieseltraktrsi saastuttaa, viljaa sinne pellolle.
Yksi kysymys vain, kuka antaa peltonsa moiseen ilman korvausta?
On siinä vihreillä logiikka, huomaa että he eivät tiedä todellisuudesta yhtään mitään, turhaa sakkia.
Finnair lopettaa lennot maakuntakentille ensi vuoden alussa, joten ympäri Suomea on valmiit kiitoradat hanhille. On välilaskupaikkoja sopivin välein ja lääniä paskoa. Vihreät vaan kentille vastaanottamaan hanhia ja opettamaan maan tavat . Sorry, ei hanhien tarvitse oppia meidän junttimaisa tapoja vaan meidän tulee oppia hanhien tavat. Ja tuskin vihreät mitään siivoamaan alentuvat. Tuleekohan Nils Holgersson tällä kertaa.
Krista Mikkonen?Kuka se on ???
Kun vihreän päässä aivot kytketään päälle, niin tällaista sieltä tulee. Huh, huh.
Vihreän ja humalaisen suusta saame kuulla totuudet.
Kuka näitä äänestää.
Huumeriipuvaisia+on+noin+10+%.+Paljonkos+se+vihreiden+galluplukema+olikaan.
Riipun mistä riipun.
Artikuloijat ja qwertyiljat haluavat niin paljon kaikenlaista jokaiselle.
Viruskin haluaa elää ja lisääntyä. Sillekin on taattava vapaa liikkuvuus.
Josko Veikkaus oy tästä isoa arpomispeliä kehittää jatkossa ? Mihis niitä eniten minä päivinä. Täys idiotismia.
Missäs Toi aivopieru piileksiny ministeri jopa. Vasta viime kyselytunnilla kahjo esiintyi epäedukseen ,
Onko saunakaljat jo juotu, kun noin kiukuttaa?
hanhet oppivat, muilla pelloilla niitä ammutaan, näin homma etenee. Hanhi tulee hyvin myös kuville, joten kuvat hanhipelloille, sinne ne parvet sitten laskeutuvat ja saavat olla rauhassa.
Krista Mikkonen on ammatiltaan biologian ja maantiedon opettaja. Ei voi muuta sanoa kuin että kyllä on heikoissa käsissä lasten opetus.
Onko kaikki vihreät syntyneet hanhenpaskasta kun ovat täysiä paskoja!
Samaa olen minäkin epäillytjo kauan...
Onko muuten valkoposkihanhet pesiessään ja muniessaan sukupuolineutraaleja?
Jos eivät ole niin kuinka niiden etua sitten Vihreät ajavat tähän sukupuolineutraaliin Suomeen?
Mitä krista haluaa, krista tottakai saa. Sama muille hallituksen tyypille. Kyllä me maksamme vaikka velalla ja menetetyillä työpaikoilla
No oisiko se niin paha, jos hanhilla olisi omia hanhipeltoja? Humaanimpi ratkaisu se olisi kuin joukkolahdata kaikki hanhet.
Itse en ole oppinut vielä vihaamaan valkoposkihanhia, vaikka sen pitäisi olla joku kansalaisvelvollisuus.
Hanhipelloille pitää laittaa Mikkosen kuva että osaavat laskeutua oikealle pellolle.
koeputkesta?
Vihreät haluavat myös cannabiksen kasvatukseen omat pellot...
Siis älyttömintä vaatia valkoposkien hanhien lajien rajattua säilymistä?
Se on sama kun suomalaisetitse istuttivat Karpin?
Kalan joka elää syömällä mätimunia!
Voisivatko nämä kalanistuttajat laittaa sille kalalle tienviitat:
"Täällä ei saa syödä mätimunia seuraa keltaisia nuolia ja mene
järveen jossa saat syödä mätimunia"?
Vaikka itse olenkin perhokalastaja/rantahurtta joka kulkee jokien varsia
jälkiään jättämättä ja lopettaa kalastuksen kun on täysmittäset soppakalat
saanut.
Ainoa keino valkoposkien materiaalisten tuhojen minimoiniseksi on se
että kanta harvennetaan siis tapetaan niin että geeniperintönä seuraavat
sukupolvet lentävät suomen OHI.
Tämä on biologiaa ja evoluutiota.
Lisäksi Totta.
Krista Mikkonen on ulkoisesti todella ruma ihminen. Sopisi pellolle linnunpelättimeksi.
Sinä oletkin niin kaunis poika!
Suomen taloutta ollaan alasajamassa, pian on ruokapula niin alkaa hanhet maistumaan.
Lidlistä saa kaikkea ja halvalla. Nakkimakkarakeiton super-kuluttaja.
Mitä sitten aletaan syöpään, kun kaikki hanhet ovat syöty? Varmaan räkättirastaita ja variksia.
Loistava idea, niitä on heti alettava tekemään turve_soista, kyllä siellä on sitten hanhien hieno ruokailla.
Siellä on myös hyvä metsästää.
Meneeköhän Mikkonen(vihr.) oppaaksi niille hanhille että osaavat Oikealle pellolle?
Yle tiedottaa Kuolassa pesiville hanhille Suomen ruokailupaikat.
Vähän kuin Sipilän kutsuhuuto. Pääsette pääministerin kämppään pämppään. Mutta sitten ei vaineskaan.
Mikkonen vaan ostaa maata ja kylvää syötävää ,laittaa hanhille kartan,ja kutsuu syömään.Ihan omilla varoilla,tai puolueen.
Älä unta nää. Nämä haluaa suvaita toisten piikkiin.
Joo, tämä on taas väärin sammutettu.
Ministeri ja puolueet ovat sallittua riistaa. Huoletta voi haukkua ja mollata nimettömänä julkisesti.
Ei ole huomattu sitä, että meillä on jo muuttolinnuille tarkoitettuja levähdys- ja ruokailupaikkoja muuttoreittien varrella. Niitä on perustettu ainakin kaksikymmentä vuotta. Sitä ei ilmeisesti tiedetä, koskapa asiaa pidetään älyttömänä.
Hanhien muuttoreiteilläkin on vapaita maa-alueita valtion omistamilla mailla.
Turvesoita vapautuu jatkuvasti tuotannosta, kun turve on nostettu suosta. Sitä suota ei voi juuri käyttää mihinkään kasvatukseen tehokkaasti. Metsä ei siinä kunnolla kasva, suo on siihen liian hapanta. Heinäkasvit kasvavat jollain tavalla ja siksi suot soveltuvat lintujen ruokintaan varsin hyvin.
Muualla hanhia voi varmaan metsästää, kuten Venäjälläkin tehdään.
Ei pidä tehdä asiasta ongelmaa.
Tuotannosta vapautuva turvesuo ei enää ole ollenkaan suo!
Hanhet paistiksi, eläimet ovat ihmisen ruokaa.
No hulluutta kieltää hanhien syönti ruuantulausta tuo on. Toisekseen yksi viljelijä saa ampua kolme hanhea vuorokaudessa. Mitä hyötyä siitä on tuhansien lintujen parven vähentämisessä ?
Tarkoititko kirjoittaa ruoantuhlausta mutta et osannut?
Ja ajatelkaa Vihervasemmisto, Kepu ja Rkp ei kykene ajattelemaan, että viljelijätkin nyt sitten paukuttelevat lyijylisää pelloilleen.
Joutsenlippu liehuu ja muu katteeton viherpesu rehottaa suomalaisen ruuantuotannon puhtaudesta, tuotannon, jossa iso tekijä Roundup ja vastaavat syöpää aiheuttavat torjunta-ainemyrkyt lyijytonnien lisäksi.
Milloinkahan oikeasti ymmärrys kasvaisi, että räikeä ristiriita huomioitaisiin? Suomen ainoa valttikortti ollut ylimainostettu ympäristön puhtaus joka ei kestä tarkempaa tarkastelua ollenkaan hyvin monista syistä.
Mitä hanhien lahtaamiseen tulee, niin tositörkeää, että ne ammutaan ja jätetään käyttämättä, itse en lihaa syö, mutta en ymmärrä pelkkää lintujen teloitusta, tekisivät vaikka koiran ja kissan ruokia niistä tms. jos lihaa syöville ihmisille ei tarjota.
Missä EU siellä isot ongelmat ja vallankin kun idioottipoliitikot valitsemansa poliittisen virkahenkilökunnan kera Suomessa pilkuntarkasti orjailee kaikkia hiton direktiivejä, toivottavasti sama onnistuu kun EU lyijykiellon saa voimaan?
Olisi pitkään aikaan ainoa hyvä juttu EU:lta, mutta nähtäväksi jää saako pösilöt pitkän ja lyijyisen siirtymäajan vielä jarruksi jotenkin?
Kepu tuhosi maakunnalliset Ympäristökeskukset ja poisti kunnista ympäristösihteerien oikeat virat jo aikaa sitten, elinvoimalautakunnat uusina kepulikonsteina tilalle ja miehitetty kepulaisin ajatuksin toimivilla satraapeilla:(
Edes ympäristönsuojelun minimiä ei saavuteta, on niin vesitettyä toimintaa sano!
Nimestä pitää poistaa rasistinen valko.
Joku neutraali nimi niille pitää keksiä, tyyliin harmaalokki.
Totta,miten vihreähaperot ei ole tuohon vielä puuttuneet ja tämä "mukaoikeusvaltio" paskanjauhannassaan ;)
Voisiko niille hanhien ruokailupelloille kasvattaa hamppua.
Täällä puhutaan kahdesta eri hanhesta päällekkäin. Toiset puhuvat muuttohanhet, jonka pesintäpaikka on pohjoisen jäämeren rannikoilla tundralla.
Toiset puhuvat city-hanhista, jotka asustavat pääkaupunkiseudulla. Nämä ovat 1980 luvun alussa seudulle istutettuja lintuja. Alkujaan nämä ovat eläneet eläintarhoista.
Ilmankos tulee aivan sekopäisiä havaintoja.
Ilmeisesti ministeri puhui kuitenkin näistä muuttohanhista, jotka viipyvät Suomessa keväällä ja syksyllä muutaman päivän.
Ja Kokoomuksen edustaja taisi puhua näistä city-hanhista, että ammutaan pois haulikolla. Sinnehän voi mennä ampumaan hanhia Rastilan leirintäalueelle, puistoihin ja uimarannoille.
Maanviljely, erityisesti viljan viljely, on Itä-Suomessa täysin kannattamatonta. Yhteiskunnalle tulisi satojen miljoonien vuosisäästöt kun annettaisiin hanhien käyttöön pellot.
Loppuisi vesistöjen saastuttaminen samalla.
Eikä tarvitsisi maksaa maataloustukiaisiakaan. Tuskin valkoposkihanhet sitä pyytävät.
Pellot ja metsät säilytetään monimuotoisina hiiliniuluina.
Suomeen saadaan edullista ruokaa ulkomailta.
Työväenluokan ei tarvitse elättää lahtareiden jälkeläisiä.
Kaikille vihreille voisi hanhenpaskasta tehdä oman patjan jonka sitten laittaisivat omaan sänkyynsä.
Ei kai nyt silleen kuitenkaan. Miten tulit tähän ajatukseen?
Silakat useimmin esiintyy parvissa.
Linnut on viisaita, ja oppivaisia. Toisin on joidenkin ihmis-oletettujen kanssa.
Perinteisesti hanhia on luokiteltu tyhmimpiin, kait on normaalit linnun inkeet kuitenkin?
Mutta kyllähän niitä liikaa on, tai reviirit on revenneet liian hallitseviksi.
Voi olla, jotta hanhiongelmaan joudutaan puuttumaan enemmänkin, vaikka mukavia ovat katsella, mutta h-moisen kakkamäärän puristelevat kaupunkiseuduillakin, liukumiinoja piisaa;)
Hanhissa on hyvä liha, ja sitä on aika paljon, sehän on parin kilon murikka.