Millähän rahoilla ihmiset ryyppää jos vaikka esim, viikossa 3kertaa 24pack ja joka viikko sama satsi ja sitten käryttää sätkää niin helposti 400eur kuukaudessa niih jos toimeentulotuella mikä 500eur elikä 100eur jää käyttöön millä kännylaskun vaikka maksaa. Jostain hakee ruokia niin kaippa joten kuten pärjää. Itse en ala mitään kolmea 24packiä juomaan. Noutaja tulee kyllä tuolla touhulla vaikka ensin haimatulehdus niin sillonhan täytys lopettaa mutta jos on holisti niin jatkaa.
Millä rahoilla ryyppää
Anonyymi
1377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kelan/sossun tukirahojen käyttö alkoholiin/tupakkaan on ehdottomasti kielletty.
Koettakaa nyt jo ymmärtää tämä.
Joo, ja sitten kun on vähän ryypätty ja tekee mieli lisää, niin taksilla pöräytetään kauppaan tai viinakauppaan. Ei olla köyhi eikä kipeitä. Muuta kuin sitten jälkeenpäin. Krapula ja tyhjä tili.
Näin kävi minullekkin ennen mutt ei enää nykyään.
tuota sopii ihmetellä , ja siihen vielä tupakat lisäksi !? ja missähän välissä ne mihinkä ruoka-hakuun, kun se oluen kittaaminenkin alkaa, jo viimeistään aamu klo. 09.00, ja siinä sitten päivät pääksytykseen . . .
Jos käyttää alkoholia paljon niin kannattas itse tehdä olutta ja viiniä mutta eipä kykene mitään tekeen venkula. Lähikaupan päädyssä samat naamat ja pakko ostaa kallista ale gogia 1.20eur hitto itse maksa vaan eilen ostin 18koffia ja prismassa 0.93eur.Itse koitan että 2 viikon välein. Eilen tein käppäilylenkin ja sit suihkuun ni maistu oluset. Hitto valkoviiniin tarvis itsensä totuttaa.
Pidän huolen että ruokaan jää 200 euroa. Ostan pakastimeen kaikkea ruokaa ja kaappeihin. Aina olen pärjännyt Olisin haudassa jos joisin joka viikko kaljaa.
ny raha loppu.oluta ei montaa jälellä ja paha rapula pitäs tasottaa.savukkeita onneksi vielä.
Kelan/sossun tukirahat, eivät ole tarkoitettu alkoholiin ja/tai tupakan ostoon!
Niillä kuuluu maksaa välttämättömät asiat kuten, ruoka, hygienia... jne
Menkää töihi niin ne rahat voi käyttää miten lystää.
Niin ja kuun menee töihin niin sitä ryyppäämisaikaa ei jää niin paljon. Ja nikotiinikääryleitäkin menee puolta vähemmän työllisillä.
joo olisi aika paskaa jos joutuisi töihin heräämään aamulla krapulassa.tasottelisiko sitä sitten töissä olusilla?
Lopeta sinä se töidenteko kun tulet kalliiksi työpaikalle ja yhteiskunnalle kun aina pitää alkoholiongelmaisena saikuttaa. Vähemmän ne työttömät juo ja vähempi niistä on haittaa kun näille putkeen töissä saikuttajille joilla on kaikki törkeän korkeat työetuudet.
Muistan kun voitin keno pelista 5000 euroa vuonna 2017 niin ostin 1000 eurolla alkoholia. Olutta tuli ostettua ja salmiakkikossua ostin 7 litraa ja menikin vajaa vuosi kun ne oli juotu.
Vaikka perintörahoilla, ei ole sulta pois.