Sosiaalinen media on luonut noituuden uuden aallon

Olen vähän tutkinut asiaa ja tähdennetään nyt ensin että noituus itsessään ei ole uskonto. Se on harrastus, ammatti tai elämäntapa jossa pyritään harjoittamaan ja syventämään ihmisen omia yliluonnollisia lahjoja.

Se ei katso uskontoon tai sukupuoleen. Noituus kuuluu olennaisena osana kelttiläiseen muinaisuskoon perustuvaan wicca-uskontoon, mutta kaikki noidat eivät harjoita wiccaa.

Siinä ei myöskään uhrata vauvoja ja heidän keitoksensa ovat yrttisiä, eivät sisällä esim. sammakon silmiä tai madon munia. Luudalla lentäminen on myytti joka tosin juontaa juurensa erääseen toiseen rituaaliin.

Jokaisen noidan tapa harjoittaa taikuutta on yksilöllinen ja kuuluu vain heille. Sellaista tapaa ei olekaan joka olisi heille kaikille edellytys. Jos ryhtyy noidaksi niin he neuvovat olemaan kuuntelematta neuvoja että noidalla pitäisi olla tuo tai tämä ominaisuus sillä se on poissulkevaa.

He sanovat työskentelevän kaikkien henkien, mukaanlukien enkelien ja demonien kanssa, tosin he sanovat että jokainen henki on ryhmittelystä huolimatta on yksilö kuten mekin.

He eivät yleensä suoraan käske olemaan tekemään kirouksia mutta eivät suosittele sitä sillä monilla heistä on eräänlainen käsitys karmasta, että huono energia lopulta löytää tiensä takaisin lähteelleen.

Joka tapauksessa, noitia löytyy moniakin esimerkiksi YouTubesta, Tumblrista, Instagramista ja TikTokista jotka ovat halukkaita aiheesta puhumaan.

3

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noitasomesta puheen ollen tässä pari videota, ainakin sen selventämistä varten että noituus ei usein ole sitä mitä sen uskotaan olevan (satujen perusteella) ja sen harjoittaminen vaatii harjoittelemista niin kuin moni muukin asia.

      Noita katsoo fantasiaa noidista: https://youtu.be/dYNoT8-PRtw
      Noita oikaisee väärinkäsitykset: https://youtu.be/sYrm9YZBeqs
      Mitä ei sanoa noidille: https://youtu.be/VLc0hZ52LpU
      Noitatyyppejä: https://youtu.be/d48uaYMTtY0
      Miten aloittaa, osa 1: https://youtu.be/oVmhUYUMqG0
      Miten aloittaa, osa 2: https://youtu.be/BPJg-1wR0hw

    • Anonyymi

      > He sanovat työskentelevän kaikkien henkien, mukaanlukien enkelien ja demonien kanssa,

      Vähän vaikeaa, jos Jumalan enkelit eivät työskentele heidän kanssa.

      • Jotkin heistä tosin sanovat olevansa kristittyjä mikä on sinänsä ristiriitaista kun tietää että historia heidän ja kristinuskon välillä on riitaisa ja väkivaltainenkin.

        Minulla kuva heistä melko vapaina sieluina joilla on yksilöllisesti oma maailmankuva jota seuraavat. Ei se ainakaan estä heitä tutkimasta olemassaolon sitä puolta jonka seuraaminen on nykyään jäänyt vähälle.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4448
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      153
      3303
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      57
      2602
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2564
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      112
      2335
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1691
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1550
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe