Ehdotus leikkauslistaksi valtion seuraavaan budjettiin

Anonyymi

Budjettitalouden määrärahat hallinnonaloittain, mrd. euroa 2020
Eduskunta, Tasavallan presidentti ja Valtioneuvosto 1,1
Ulkoministeriö 1,3
Oikeusministeriö 1,0
Sisäministeriö 1,6
Puolustusministeriö 3,2
Valtiovarainministeriö 20,2
Opetus- ja kulttuuriministeriö 7,4
Maa- ja metsätalousministeriö 2,8
Liikenne- ja viestintäministeriö 3,8
Työ- ja elinkeinoministeriö 5,6
Sosiaali- ja terveysministeriö 18,3
Ympäristöministeriö 0,4
Valtionvelan korot 0,9
Budjettitalouden menot yhteensä, mrd. euroa 67,4
Budjettitalouden menot yhteensä, % BKT:sta

29,4 %
Lähde: Valtiovarainministeriö 11.6.2020 (LTAET4)

Ensi vuonna sitten voitaisiin tehdä näin, koska emme voi odottaa talouden käytännössä (BKT) kasvavan ilman julkista velkaa. Nämä leikkaukset johtuvat täysin yli varojen elämisestä. Ja leikkausten tavoitteena on palauttaa tasapainotila talouteen.

Budjettitalouden määrärahat hallinnonaloittain, mrd. euroa 2020
Eduskunta, Tasavallan presidentti ja Valtioneuvosto 0,7
Ulkoministeriö 0,5
Oikeusministeriö 0,8
Sisäministeriö 1,5
Puolustusministeriö 3,5
Valtiovarainministeriö 20,2 ?
Opetus- ja kulttuuriministeriö 5
Maa- ja metsätalousministeriö 1
Liikenne- ja viestintäministeriö 2
Työ- ja elinkeinoministeriö 4
Sosiaali- ja terveysministeriö 17
Ympäristöministeriö, lakkautetaan toistaiseksi ja siirretään tehtäviä muualle tai tauolle
Valtionvelan korot 0,9
Budjettitalouden menot yhteensä, 57,1 mrd. euroa

NÄIN.

Eli irtisanotaan porukkaa, leikataan etuuksia, muutetaan lakeja ja lasketaan palkkoja. Koska asunnottomuuden ei tahdota nähdä kuitenkaan kasvavan, velvoitetaan lailla poikkeuksellisten taloudellisten aikojen aikana vuokranantajia joustamaan vuokranmaksussa tietyin ehdoin. Näin voidaan suojella yhteiskuntarauhaa myös näillä keinoin.

Ammattiliittojen valtaa puretaan ja paikallista sopimista lisätään.
Polttoaineveroja lasketaan roimasti ja yritysten toimintamahdollisuuksia parannetaan maassa radikaaleilla parannuksilla verrattuna naapurimaihimme.
Turpeelle annetaan uusi mahdollisuus. Metsäteollisuus ja kaikkeen puuhun liittyvään teollisuuteen satsataan tuntuvilla veronalennuksilla.

Työturvallisuudesta ei tingitä ja kotimaiseen ruoantuotanoon panostetaan voimakkaasti. Ruoan alv. alennetaan. Samaten lailla määrätään, että maanviljelijät ja maidontuottajat ja karjankasvattajat saavat suuremmat tuotot tuotteistaan. Alkutuotannon kunnianpalautus.

Julkisen sektorin palkkoja alennetaan sitä mukaa, kunnes valitus loppuu.

Rajat suljetaan tarvittaessa, jotta kukaan ei pakene täältä.
Varusmiehet vartioivat liikkumista maassamme.
Perustuloa ei tule.

8

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eroon natsiunionista on usean miljardin säästöt kerta heitola, eikä vaikuta millään tavoin kansaan, paitsi helpottavasti, kun jää ne toinen toistaan typerämmät natsi direktiivit pois, eikä tartte kiintiö matujakaan ottaa.

    • Anonyymi

      Osuuko noista mikään suoraan sinun omaan elämiseesi?

      • Anonyymi

        Ja miten konkreettisesti?


    • Anonyymi

      Tyypillisesti, kun ehdotetaan säästöjä, tai veronkorotuksia, on äänestäjällä aina ehdotus, joka ei koske häntä itseänsä.

      Menet torille kysymään, kenen veroja nostaisit, noiden muiden. Useimmiten on vastauksena sellaiset verot, joita haastateltava ei itse maksa ikinä.

      Kunnon demarit on aina muiden lompakolla...

    • Anonyymi

      Demari järjestää vain "huono-osaisille" eli suurelta osin loisijoille lisää liksaa ja etuuksia, mitkä härskisti otetaan ahkerasti töitä tekevien lompakoista .
      VM:n arvioissa hurjan velanoton tyrehdyttäminen ei onnistu vaan velkaa otetaan, tosin pienenevässä määrin koko 20-luku .
      Velanmaksu on siis edessä vasta parin hallituskauden jälkeen.
      Kuka silloin on vastuussa ??

      • Anonyymi

        Sepä se, noilla vasemmistopuolueilla on ajatuksena kurjuuden ylläpito. Ongelmakohtiin ei puututa ollenkaan, huonoja kehityskulkuja ylläpidetään, todennäköisesti siksi, että ihmiset äänestäisivät vasemmistoa.
        Mitä huonommin yhteiskunnassa menee, on se vasemmistolaisille lisää polttoainetta.

        On se ihme, että esim. peliautomaatteja ei saada kaupoista pois, niitä pelaa juuri se kansanosa, kenellä ei ole varaa niitä pelata.

        Positiivinen luottotietorekisteri, miten se kestää saada se toimintaan, selkeä toimintamalli, kuinka paljon velkaa voi milläkin tulotasolla tehdä.

        Viinakortti, jossa kaikki alkoholiostot rekisteröidään, ei vaikuta tavanomaiseen käyttöön, mutta häiriötilanteista menettää oikeudet.

        Oikeastaan kukaan ei puutu yhteiskunnassa virheelliseen, tai vahingolliseen käyttäytymiseen.


      • Anonyymi

        Veikkaanpa, että sitten vasta asioita alkaa tapahtua, kun on ihan pakko jo tehdä jotakin.
        Eli ensin pitää tulla joku iso iso romahdus, ennen kuin aletaan leikkaamaan mitään.

        Toinen vaihtoehto on sitten se, että Suomenkin ongelmia aletaan ratkoa ulkopuolelta, mikä voi tarkoittaa suurisuuntaisia muutoksia EU:ssa, Yhdysvalloissa ja koko maailmassa globaalisti. Tarkoitan globaaleja lainojen anteeksiantoja, resetointeja tileille. Satua, mutta tästäkin puhutaan. Kaikilla on niin paljon velkaa, ja lähes kaikki on tässä kusessa mukana.

        Monimutkaista.

        Mutta Suomi ja kaikki länsimaat ovat kyllä suurten muutosten edessä joka tapauksessa.
        Meidän elintapamme ja kertakäyttökulttuuri tässä on uhan alla, kulutuskulttuuri ja demokratia. Tämä tietysti on itäisten valtojen tiedossa, ja he kehittelevät omia suunnitelmiaan siellä jossain.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Veikkaanpa, että sitten vasta asioita alkaa tapahtua, kun on ihan pakko jo tehdä jotakin.
        Eli ensin pitää tulla joku iso iso romahdus, ennen kuin aletaan leikkaamaan mitään.

        Toinen vaihtoehto on sitten se, että Suomenkin ongelmia aletaan ratkoa ulkopuolelta, mikä voi tarkoittaa suurisuuntaisia muutoksia EU:ssa, Yhdysvalloissa ja koko maailmassa globaalisti. Tarkoitan globaaleja lainojen anteeksiantoja, resetointeja tileille. Satua, mutta tästäkin puhutaan. Kaikilla on niin paljon velkaa, ja lähes kaikki on tässä kusessa mukana.

        Monimutkaista.

        Mutta Suomi ja kaikki länsimaat ovat kyllä suurten muutosten edessä joka tapauksessa.
        Meidän elintapamme ja kertakäyttökulttuuri tässä on uhan alla, kulutuskulttuuri ja demokratia. Tämä tietysti on itäisten valtojen tiedossa, ja he kehittelevät omia suunnitelmiaan siellä jossain.

        Varmaan aika suurelta osin noin.
        Se kuitenkin on melkoisen varmaa, ettei noilta itäisiltä valloilta löydy sellaista ratkaisua, joka puree nykyisiin läntisten valtojen ongelmiin. Heillä ongelmat ovat suurempia, mutta täysin erilaisia.
        Demokratian puute, kulutuskulttuurin olemattomuus ja yleinen hyvinvointikulttuurin puute ja epätasa-arvoinen yhteiskunta, jossa vaikutusmahdollisuudet omaan ja mihin tahansa yhteiskunnalliseen asiaan jokseenkin olemattomia. Näistä lähtökohdista on vaikea löytää mitään kelvollisia ratkaisuja länsimaiden ongelmiin.
        Suljen nyt pois väkivaltaiset ja väkuvaltaan pohjautuvat ongelmanratkaisut, vaikka ne usein on juuri tyypillisiä itäisissä valloissa. Jos näitä aletaan käyttämään, niin asia on toinen, mutta sekään ei mikään ratkaisu mihinkään länsimaiden varsinaisista ongelmista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      27
      3326
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      90
      3074
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      2994
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      67
      2905
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      52
      2852
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2609
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2424
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      49
      2269
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      41
      2137
    10. Vielä ei ainakaan

      Kukaan muu tunnu miltään sun jälkeen. Olit niin ainutlaatuista
      Ikävä
      32
      1923
    Aihe