Ehdotus leikkauslistaksi valtion seuraavaan budjettiin

Anonyymi

Budjettitalouden määrärahat hallinnonaloittain, mrd. euroa 2020
Eduskunta, Tasavallan presidentti ja Valtioneuvosto 1,1
Ulkoministeriö 1,3
Oikeusministeriö 1,0
Sisäministeriö 1,6
Puolustusministeriö 3,2
Valtiovarainministeriö 20,2
Opetus- ja kulttuuriministeriö 7,4
Maa- ja metsätalousministeriö 2,8
Liikenne- ja viestintäministeriö 3,8
Työ- ja elinkeinoministeriö 5,6
Sosiaali- ja terveysministeriö 18,3
Ympäristöministeriö 0,4
Valtionvelan korot 0,9
Budjettitalouden menot yhteensä, mrd. euroa 67,4
Budjettitalouden menot yhteensä, % BKT:sta

29,4 %
Lähde: Valtiovarainministeriö 11.6.2020 (LTAET4)

Ensi vuonna sitten voitaisiin tehdä näin, koska emme voi odottaa talouden käytännössä (BKT) kasvavan ilman julkista velkaa. Nämä leikkaukset johtuvat täysin yli varojen elämisestä. Ja leikkausten tavoitteena on palauttaa tasapainotila talouteen.

Budjettitalouden määrärahat hallinnonaloittain, mrd. euroa 2020
Eduskunta, Tasavallan presidentti ja Valtioneuvosto 0,7
Ulkoministeriö 0,5
Oikeusministeriö 0,8
Sisäministeriö 1,5
Puolustusministeriö 3,5
Valtiovarainministeriö 20,2 ?
Opetus- ja kulttuuriministeriö 5
Maa- ja metsätalousministeriö 1
Liikenne- ja viestintäministeriö 2
Työ- ja elinkeinoministeriö 4
Sosiaali- ja terveysministeriö 17
Ympäristöministeriö, lakkautetaan toistaiseksi ja siirretään tehtäviä muualle tai tauolle
Valtionvelan korot 0,9
Budjettitalouden menot yhteensä, 57,1 mrd. euroa

NÄIN.

Eli irtisanotaan porukkaa, leikataan etuuksia, muutetaan lakeja ja lasketaan palkkoja. Koska asunnottomuuden ei tahdota nähdä kuitenkaan kasvavan, velvoitetaan lailla poikkeuksellisten taloudellisten aikojen aikana vuokranantajia joustamaan vuokranmaksussa tietyin ehdoin. Näin voidaan suojella yhteiskuntarauhaa myös näillä keinoin.

Ammattiliittojen valtaa puretaan ja paikallista sopimista lisätään.
Polttoaineveroja lasketaan roimasti ja yritysten toimintamahdollisuuksia parannetaan maassa radikaaleilla parannuksilla verrattuna naapurimaihimme.
Turpeelle annetaan uusi mahdollisuus. Metsäteollisuus ja kaikkeen puuhun liittyvään teollisuuteen satsataan tuntuvilla veronalennuksilla.

Työturvallisuudesta ei tingitä ja kotimaiseen ruoantuotanoon panostetaan voimakkaasti. Ruoan alv. alennetaan. Samaten lailla määrätään, että maanviljelijät ja maidontuottajat ja karjankasvattajat saavat suuremmat tuotot tuotteistaan. Alkutuotannon kunnianpalautus.

Julkisen sektorin palkkoja alennetaan sitä mukaa, kunnes valitus loppuu.

Rajat suljetaan tarvittaessa, jotta kukaan ei pakene täältä.
Varusmiehet vartioivat liikkumista maassamme.
Perustuloa ei tule.

8

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eroon natsiunionista on usean miljardin säästöt kerta heitola, eikä vaikuta millään tavoin kansaan, paitsi helpottavasti, kun jää ne toinen toistaan typerämmät natsi direktiivit pois, eikä tartte kiintiö matujakaan ottaa.

    • Anonyymi

      Osuuko noista mikään suoraan sinun omaan elämiseesi?

      • Anonyymi

        Ja miten konkreettisesti?


    • Anonyymi

      Tyypillisesti, kun ehdotetaan säästöjä, tai veronkorotuksia, on äänestäjällä aina ehdotus, joka ei koske häntä itseänsä.

      Menet torille kysymään, kenen veroja nostaisit, noiden muiden. Useimmiten on vastauksena sellaiset verot, joita haastateltava ei itse maksa ikinä.

      Kunnon demarit on aina muiden lompakolla...

    • Anonyymi

      Demari järjestää vain "huono-osaisille" eli suurelta osin loisijoille lisää liksaa ja etuuksia, mitkä härskisti otetaan ahkerasti töitä tekevien lompakoista .
      VM:n arvioissa hurjan velanoton tyrehdyttäminen ei onnistu vaan velkaa otetaan, tosin pienenevässä määrin koko 20-luku .
      Velanmaksu on siis edessä vasta parin hallituskauden jälkeen.
      Kuka silloin on vastuussa ??

      • Anonyymi

        Sepä se, noilla vasemmistopuolueilla on ajatuksena kurjuuden ylläpito. Ongelmakohtiin ei puututa ollenkaan, huonoja kehityskulkuja ylläpidetään, todennäköisesti siksi, että ihmiset äänestäisivät vasemmistoa.
        Mitä huonommin yhteiskunnassa menee, on se vasemmistolaisille lisää polttoainetta.

        On se ihme, että esim. peliautomaatteja ei saada kaupoista pois, niitä pelaa juuri se kansanosa, kenellä ei ole varaa niitä pelata.

        Positiivinen luottotietorekisteri, miten se kestää saada se toimintaan, selkeä toimintamalli, kuinka paljon velkaa voi milläkin tulotasolla tehdä.

        Viinakortti, jossa kaikki alkoholiostot rekisteröidään, ei vaikuta tavanomaiseen käyttöön, mutta häiriötilanteista menettää oikeudet.

        Oikeastaan kukaan ei puutu yhteiskunnassa virheelliseen, tai vahingolliseen käyttäytymiseen.


      • Anonyymi

        Veikkaanpa, että sitten vasta asioita alkaa tapahtua, kun on ihan pakko jo tehdä jotakin.
        Eli ensin pitää tulla joku iso iso romahdus, ennen kuin aletaan leikkaamaan mitään.

        Toinen vaihtoehto on sitten se, että Suomenkin ongelmia aletaan ratkoa ulkopuolelta, mikä voi tarkoittaa suurisuuntaisia muutoksia EU:ssa, Yhdysvalloissa ja koko maailmassa globaalisti. Tarkoitan globaaleja lainojen anteeksiantoja, resetointeja tileille. Satua, mutta tästäkin puhutaan. Kaikilla on niin paljon velkaa, ja lähes kaikki on tässä kusessa mukana.

        Monimutkaista.

        Mutta Suomi ja kaikki länsimaat ovat kyllä suurten muutosten edessä joka tapauksessa.
        Meidän elintapamme ja kertakäyttökulttuuri tässä on uhan alla, kulutuskulttuuri ja demokratia. Tämä tietysti on itäisten valtojen tiedossa, ja he kehittelevät omia suunnitelmiaan siellä jossain.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Veikkaanpa, että sitten vasta asioita alkaa tapahtua, kun on ihan pakko jo tehdä jotakin.
        Eli ensin pitää tulla joku iso iso romahdus, ennen kuin aletaan leikkaamaan mitään.

        Toinen vaihtoehto on sitten se, että Suomenkin ongelmia aletaan ratkoa ulkopuolelta, mikä voi tarkoittaa suurisuuntaisia muutoksia EU:ssa, Yhdysvalloissa ja koko maailmassa globaalisti. Tarkoitan globaaleja lainojen anteeksiantoja, resetointeja tileille. Satua, mutta tästäkin puhutaan. Kaikilla on niin paljon velkaa, ja lähes kaikki on tässä kusessa mukana.

        Monimutkaista.

        Mutta Suomi ja kaikki länsimaat ovat kyllä suurten muutosten edessä joka tapauksessa.
        Meidän elintapamme ja kertakäyttökulttuuri tässä on uhan alla, kulutuskulttuuri ja demokratia. Tämä tietysti on itäisten valtojen tiedossa, ja he kehittelevät omia suunnitelmiaan siellä jossain.

        Varmaan aika suurelta osin noin.
        Se kuitenkin on melkoisen varmaa, ettei noilta itäisiltä valloilta löydy sellaista ratkaisua, joka puree nykyisiin läntisten valtojen ongelmiin. Heillä ongelmat ovat suurempia, mutta täysin erilaisia.
        Demokratian puute, kulutuskulttuurin olemattomuus ja yleinen hyvinvointikulttuurin puute ja epätasa-arvoinen yhteiskunta, jossa vaikutusmahdollisuudet omaan ja mihin tahansa yhteiskunnalliseen asiaan jokseenkin olemattomia. Näistä lähtökohdista on vaikea löytää mitään kelvollisia ratkaisuja länsimaiden ongelmiin.
        Suljen nyt pois väkivaltaiset ja väkuvaltaan pohjautuvat ongelmanratkaisut, vaikka ne usein on juuri tyypillisiä itäisissä valloissa. Jos näitä aletaan käyttämään, niin asia on toinen, mutta sekään ei mikään ratkaisu mihinkään länsimaiden varsinaisista ongelmista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      88
      10636
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      245
      4566
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      163
      3943
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      167
      3439
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      69
      3249
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      68
      3011
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      2682
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      25
      2240
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      65
      1766
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      164
      1510
    Aihe