Käyhän kannattamassa, niin helpottaisi vähän hoiturin työ. :))
"JOUKKO ihmisoikeus-, perhe- ja terveysjärjestöjä kerää kansalaisten allekirjoituksia Suomen aborttilain muuttamiseksi. Asiasta avattiin keskiviikkona Omatahto2020-nimellä kulkeva kansalaisaloite.
www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/7233
Järjestöt haluavat, että abortin voisi tehdä 12. raskausviikolle asti ilman muuta perustelua kuin raskaana olevan oma pyyntö.
Lisäksi järjestöt mahdollistaisivat raskauden keskeyttämisen myös muualla kuin synnytyssairaalassa, koska nykyään suurin osa aborteista tehdään lääkkeellisesti.
Aloitetta hallinnoi Naisasialiitto Unioni. Mukana ovat myös muun muassa Amnesty Internationalin Suomen osasto, Ihmisoikeusliitto, Naisjärjestöjen keskusliitto, Sexpo, Suomen gynekologiyhdistys, Suomen kätilöliitto ja Väestöliitto."
Tärkeä kansalaisaloite
3
109
Vastaukset
- Anonyymi
Minä en ymmärrä tämän abortin perään itkeminen. Nykyään on niin hyvät keinot ehkäistä ei-toivottu raskaus. Enemmän tarvittaisiin vain vastuuta ja valistusta siihen suuntaan, ettei abortteja tarvittaisi tehdä.
Joissakin kunnissa on jo aloitettu ilmainen ehkäisy nuorille alle 25-vuotiaille, on katumuspillereitä sun muita. Mikään pakko ei ole enää hankkiutua ei-toivottuun raskauteen. Ehkäpä asennemuutos siihen suuntaan olisi paikallaan, ettei turhaan päädyttäisi aborttiin, kun sen voi ehkäistä jo ennakolta.- Anonyymi
Ehkäisy pettää 2/3 abortin hakijoista on käyttänyt ehkäisyä. Et ehkä ymmärrä asiaa siksi koska sinulla ei ole seksielämää tai olet liian vanha siihen.
- Anonyymi
Vl, sehän meinasi vedäliukkaasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937858
- 403782
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021896- 241210
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321073Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,281013Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53837Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31792Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10790Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60749