Huittisissa voi ladata nyt Teslan ääntä nopeammin. Hyvä että ehtii kissaa sanoa, kun päästään taas 120 kilometriä etiäpäin. Sen verran 250 kilowatin laturista irtoaa viidessä minuutissa.
https://www.is.fi/autot/art-2000006647731.html
https://www.is.fi/autot/art-2000006647731.html
Vastaukset 18
Vanhimmat
Vähän enempi irtoaa kuin lämpötolppapaikan 16A sulakkeen kautta.
16 A valovirtarasiasta saadaan tehoa pihalle 3,6 kW. Latausnopeus on silloin vain 20 km/h.
Olkiluoto 3:n sähköteholla (1 600 000 kW) pystyy siis lataamaan 6400 sähköautoa kerrallaan. Suomessa on liikennekäytössä 2,7 miljoonaa henkilöautoa.
Tälllä hetkellä voitaisiin ladata tuulivoimalla noin 2000:a Teslaa.
Ja jos haluaa ajaa pitkiä matkoja, ostaa vaan pitkän kaapelin eikä irrota sitä liikkelle lähtiessään.
Vai onko sähköautot varmistettu niin ettei niillä vou ajaa jos on latauskaapeli kiinni? No se kytkentä pitää ohittaa.
Ruotsissa ovat kokeilleet tehdä sellaisia tieosuuksia, joissa virtajohto on tien päällä. Sähköautoa voi pitää sellaisella tiellä laturissa koko ajan.
On täälläkin sellaisia autoja. Sähköbussit.
Tallinnassa taitaa olla lähimmät trollikat.
Jonkun verran saattaa maksaa sähkölankainfran pystyttäminen koko maahan.
https://www.cleanenergywire.org/news/media-testing-overhead-lines-electric-trucks
Pohjoiseen mennessä 3 2 tunnin pysähdystä.
Hanko-Nuorgam n. 1440km. Tekisi 12 kpl 5 minuutin latauksia, eli tunti menisi pelkkiin latauksiin. Päälle tietysti latausaseman etsimiseen kuluva aika. Jäähallin kokoinen asuntovaunu perässä tarvitaan useampi lataus.
Tankkasin tossa just volkkarini , meni pari minuuttia ja nyt voi taas ajella n 800 km.
Olet melkoinen saastuttaja.
No, miten sen ottaa, kulutus bensaa 5,2-5,5l/100km.
Semmoset 12–13 kg hiilidioksidia per 100 km.
Vain köyhän tarttee laskea...mutta vain todella tyhmä ostaa jonkun Teslan mikä menee pienessäkin kolarissa kahtia.
Model 3 ⭐⭐⭐⭐⭐ Euroncapin törmäilyissä.
https://www.euroncap.com/en/results/Tesla/Model-3/37573
Voikohan tuolla ladata muunmerkkisiä autoja?
Sinivuokoille tulee omat sähköautot latausverkostoineen.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sahkoa-sinivuokoille-suomen-poliisi-hankki-20-sahkoautoa-rakentaa-myos-oman-latausverkoston/7939518