Vain ja ainoastaan sähköautoja.
Polttomoottoriautot, joiden tankit ovat täynnä helposti syttyvää polttoainetta saattavat syttyä palamaan ja palo voi helposti levitä kaikkiin muihinkin autoihin ja aiheuttaa hallitsemattoman ja sammuttamattoman liekkimeren, joka tuhoaa tällaisen suuren kerrostalon hetkessä.
Polttomoottoriautot, joiden tankit ovat täynnä helposti syttyvää polttoainetta saattavat syttyä palamaan ja palo voi helposti levitä kaikkiin muihinkin autoihin ja aiheuttaa hallitsemattoman ja sammuttamattoman liekkimeren, joka tuhoaa tällaisen suuren kerrostalon hetkessä.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Huano provo. Ei jatkoon!
Patteripojalla puntti tutisee, kun on ihan oikeasti käyty keskustelua siitä, voiko patteriautojen latauspisteitä sijoittaa vanhoihin pysäköintihalleihin, etenkin maanalaisiin pysäköintitiloihin.
Palokunnalta sujuu perinteisen auton sammutus, mutta liikaa lämpöä ottanut patteriauto pitäisi upottaa veteen, koska akusto on piilossa pohjan sisällä ja sitä on siis vaikeaa muutoin jäähdyttää.
Auton hinaaminen ulos hallistakin on käytännössä mahdotonta, jos ei paloauto edes koko halliin mahdu.
BTW, ensimmäisenä tämäkin kysymys tulee pureskeltavaksi asuinkerrostalojen halleissa. Näissä kun on harvemmin sprinklereitä.
Uskotko sinä todella itsekin tuohon tekstiisi? Uskotko?
Joo kyllähän sitä uutisissakin näkee, että toisinaan niitä palaa useampiakin samana yönä. Mietipä sitä nukkumaan mennessä, kun ei teillä kuitenkaan tuollaista kieltoa ole.
On sulla kuvitelmat. Voi hyvä jumala.
Miten niin, tuossa vaikka esimerkiksi yksi tapaus. https://yle.fi/uutiset/3-11088869
Entä jos olis ollut teidän persuksen alla alakerran autohallissa?
Sähköautojen palaminen on täyttä huuhaata. Aivan samnlainen juttu kuin 17-vuotiaiden ajokortti. Kun muutama ajaa ylinopeutta niin myöntäminen pitäisi lopettaa.
Ettekö ole lukeneet oikeaa tietoa sähköautojen pienestä paloriskistä. Aloitus yrittää näköjään kertoa aivan oikean totuuden yksinkertaisille ihmisille. Heti on jäljessä jotain täysin asiantuntemattomia viestejä.
17+vuotiailla+on+alle+3+%++auton+ajokorteista.+Törkeisiin+liikenteenvaarantamisiin+syyllistyneistä+on+8+%+17+vuotiaita.++Vähän+enenmän+kuin+muutama.+Sähköautoja+Suomessa+palaa+vähän+kun+niitä+on+vähän.
Kaikenlaisiin sähköautojen palojuttuihin ne yksinkertaiset ihmiset alkavat uskoakin. Aloitus on aivan oikeassa. Kerrostalon alus täynnä räjähdysmäisesti palavaa polttoainetta on paljon vaarallisempi.
Patteriauton patterissa on surkean vähän energiaa verrattuna täyteen polttoainetankkiin. Palavan polttoaineen saa kuitenkin sammutettua helposti, ehkäisemällä hapen saannin sammutusvaahdolla. Palokunnilla on tästä lajista runsaasti kokemusta.
Patterissa taas voi lämpöä kehittyä "purkin sisälläkin" joten pelkkä sammutusvaahto ei tepsi. Hökötys pitää saada jäähdytettyä ja pidettyä kylmänä pitkään, ettei roihahda uudelleen
"Kokeilujen jälkeen on osoittautunut, että vasta kahden vuorokauden jälkeen voidaan olla varmoja siitä, että akustopalo on sammunut eikä uutta palovaaraa enää ole."
https://yle.fi/uutiset/3-11341995
https://pelastustieto.fi/pelastustoiminta/operatiivinen-toiminta/sahkoauto-syttyi-kolmesti-akkupalo-on-arvaamaton-ja-vaikea-sammuttaa/#24eeabb1
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/palavan-sahkoauton-sammuttaminen-on-tyolas-urakka-palopaallikko-mtv-uutisille-voi-kestaa-jopa-48-tuntia/7684934
https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/sahkoauton-palo-on-vaikea/
Sähköautojen pysäköintipaikkoja tulisi rakentaa ainoastaan rannalle, jotta auton voi tarpeen tullen työntää jonkkaan!
Vain hölmö jaksaa kirjoittaa noita aloituksia.
Niin, tämänkin aloituksen kirjoitti patteriuskovainen.
On noilla sähköautojen vastustajilla uskomattomat jutut. Vakuutusyhtiön edustaja nauroi näille jutuille televisiossa.
Sähköautopalon+todennäköisyys+nykyisellä+datalla+on+vain+n.+10%+polttomoottoriautosta.+Repikää+siitä.
Nykyinen patteriautokanta on tuoretta verrattuna polttomoottoriautojen 12-13 vuoden keski-ikään. Tilanne varmaan tasoittuu, kun patteriautoille tulee ikää - alkaa vanhuudenvaivat ja autoihin tehdään kaikenmaailman purkkapatenttia ja raneviritystä.
Tämäkään patteriauto ei ole kuullut uutisia, joiden mukaan patteriautot eivät ikinä syty palamaan.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/akku-voi-menna-oikosulkuun-korealaisvalmistajan-sahkoautoissa-tulipalovaara-takaisinkutsu-tulossa/7948322#gs.i9fvye
Esitä linkki jossa joku sanonut ettei sähköauto syty ikinä. Tilastollinen fakta kuitenkin on että sähkis syttyy 10 kertaa harvemmin kuin polttis.
Näyttää olevan todellinen ongelma polttomoottoreissa:
https://www.hs.fi/talous/art-2000005873815.html
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/volkswagen-kutsuu-takaisin-300-000-audia-ja-porschea-tulipaloriskin-vuoksi/6432572
https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/mercedes-benz-takaisinkutsuu-miljoona-autoa/
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/volvolta-iso-takaisinkutsu-myos-suomessa-tuhansissa-autoissa-tulipalovaara/7483834
Olipa surkea trolli aloitus. Mutta mutta katsoppa ihan muuten vaan teslan palaminen se on kuumaa kamaa.
https://youtu.be/AmbHpqWjMVE
Onhan noita youtubessa. Onnea mielikuvitus sähköauto talillesi. Onhan noita heppa pelejä joissa on virtuaali heppoja omistettuna kuten sinunkin taloyhtiösi parkki valtava tila. Tirsk!
Sähköauton vastustajille ei ole noista palojuttujen lietsomisesta mitään hyötyä. Ei niin mitään.
Patteriautojen ostajille riittää harmia patteriautojen palovaarallisuudesta
Toiselta foorumilta tuli juuri lueskeltus, että osa BMW:n ja Minin plugareista on luovutuskiellossa. Puoli vuotta sitten tilattuja autoja jo tullut Suomeen, minkä jälkeen seisseet maanhantuojan varastossa odottamassa ratkaisua. Akustossa todettu palovaara, mutta ohjeita ilmeisesti odotellaan, miten autot pitäisi tarkastaa ja korjata.
Eikähän tämän tiiloilta vielä satele takaisinkutsujakin patteriautoille. Tähän tyyliin
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/akku-voi-menna-oikosulkuun-korealaisvalmistajan-sahkoautoissa-tulipalovaara-takaisinkutsu-tulossa/7948322#gs.i9fvye
Akustothan taitavat usein olla laatuvalmistaja LG:n tekemiä.
Tämän valmistajan nimi on oikeasti Lucky Goldstar, mutta Euroopassa näitä "laatutuotteita" myytiin taannoin pelkän Goldstar -nimen alla. Kun "laatu" alkoi olla yleisesti tunnettua, olikin aika vaihtaa nimeksi LG, joka siis on oikeasti lyhenne firman koko nimestä, Lucky Goldstar.
Uuden LG lyhenteen ohella lanseerattiin iskulause "Life's Good". Ilmeselvästi yritettään sumuttaa, että LG olisi lyhenne tuosta iskulauseesta. Ei ole. Taustalla on vanha laatumerkki Lucky Goldstar.
Eikö niitä vuotavatankkisia Tojon C-HR:iä ole vieläkään korjattu?
Entäs ne sähkökaapeleiden teipit?
Tololootalla on kunniakkaat perinteet viimeisen päälle tehdyistä korjauksista.
Mm. huonolaatuisista öljyrenkaista johtunut öljynkulutus ratkaistiin vaihtamalla öljytikut lyhyempiin. Näin saatiin öljynpintaa ylemmäksi ja öljyn tankkausväliksi > bensan tankkauväli.
Parasta+tässä+on+kun+sähköauto+kolaroi+ja+kuski+jää+purkkiin+kiinni.Palomiehet+ei+voi+auttaa+vaan+kaikki+palaa+sinne+sisälle++100%.Palokuntalaiset+ei+mene+roihuavan+auton+luo+varsinkaan+jos+patteriauto+ja+ne+on+niin+sanoneetkin+sen,Hengenvaarallista+eikä+ole+pakko+mennä.+Samoin+jos+ajat+vaikka+järveen+tai+jokeen+niin+god+bye+kuollut+olet+100€+myös.Akut+ei+ole+vesitiivissä+paketissa+yläpuolelta+eli+jos+vettä+tulee+ohjaamo+täyteen+saa+akut+vettä+ja+oikosulku.Jopa+Tesloissa+tämä+ongelma.