Hangon matkailu kaipaa lisää hotellikapasiteettia. Kun kaupungin yleiskaava valmistelitiin muutamia vuosia sitten, niin Tehtaanniemi varattiin hotellikäyttöön. Ajatuksena oli Hangon ympärivuotisen matkailun kehittäminen. Hansean strategiassa oli kirjoitettuna Kongressikaupunki-tavoite.
Hansean ajatukset muuttuivat Tethaanniemen myötä. Johtuiko siitä, että Tehtaanniemelle tulleet toimijat ottivat alueen toiseen käyttöön, asuntoalueeksi ja miehittivät Hansean hallituksen. Ristiriitaa on, kun matkailupäällikkö on vaihtunut jo parikin kertaa lyhyen ajan sisällä.
Kaupunki toivoo edelleen, että Tehtaanniemelle tulisi vielä lahden pohjukkaan jääneelle alueelle hotelli, koska hotellihuoneista on pulaa. Valitettavasti ei ole tulossa tavallisen turistin kaipaamaa majoitusta, vaan toimija on aikeissa rakentaa kaksiokerrostalon.
Mihin Hangossa kaavoitetaan seuraavaksi hotellitontti ja kuka oikean hotellin rakentaisi?
Ote tuoreesta Yle.fi:n artikkelista:
"Hotellin entisöidyssä päärakennuksessa on 50 kahden hengen huonetta ja uudessa osassa 45 neljän hengen huoneita. Uudet, tilavan kaksion kokoiset huoneet on räätälöity perheiden tarpeisiin, ja ne sopivat myös pitkäaikaiseen käyttöön.
– Tänä kesänä erityisesti päivämatkailu on kasvanut ihan uusiin mittasuhteisiin majoitustilojen vähyyden takia. Näiden projektien valmistuttua uskon, että houkuttelemme entistä enemmän myös kansainvälisiä matkailijoita ja Hanko kehittyy vahvasti ympärivuotisesti matkakohteeksi, Regatta Resortsin ja Regatta Spa Hotelin hallituksen puheenjohtaja Peder Planting kommentoi sähköpostitse.
Hangon kaupunginvaltuusto on hyväksynyt hotellin laajennusosan rakentamisen mahdollistavan asemakaavan, mutta se ei ole vielä lainvoimainen."
Mihin Hangossa tulee oikea hotelli ja kuka sen rakentaa?
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1321614- 391516
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa611279- 681265
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2021046Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2651036- 691034
- 74945
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16870Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106858