Allekirjoita kansalaisaloite aborttilain muuttamisesta

Anonyymi

Suomen aborttilaki on Euroopan tiukimpia. Naiset joutuvat valehtelemaan saadakseen abortin. Useimmissa Euroopan maissa ei tarvitse keksiä valheita, vaan naisen oma tahto riittää abortin saamiseen.

Allekirjoita kansalaisaloite Suomen aborttilain muuttamiseksi.
https://www.omatahto2020.fi/

26

141

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomessa on jo yli miljoona kansalaista vähemmän, kuin oikeasti pitäisi olla, koska yli 600 000 suomalaista on murhattu kohtuihin ja heidän lapsilleen annettu edes mahdollisuutta kehittyä!

      Ette kai halua tällaisen mielipuolisen sikiöiden abortoinnin jatkuvan?!

      • Anonyymi

        Abortti on massamurha!


      • Anonyymi

        "Suomessa on jo yli miljoona kansalaista vähemmän, kuin oikeasti pitäisi olla, koska yli 600 000 suomalaista on murhattu kohtuihin ja heidän lapsilleen annettu edes mahdollisuutta kehittyä!"

        No aatteleppa ittte että kuinka monta on ehkäisyllä estetty syntymästä, varmaan miljoonia!!


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Abortti ei ole ehkäisykeino!

      Jokaiselle Suomalaiselle lapselle on odottamassa Suomalaiset vanhemmat. että saavat adoptoida lapsen.

      Suomessa tehdään näitä lapsenmurhia noin 10 000 vuodessa.

      En kannata aborttia.
      Vain jos Äidin henki on uhattuna tulee voida abortti suorittaa.

      Raiskauksen jälkeen jos ehkäisy ei ole kunnossa voi nainen hakea ns. katumuspillerin ja näin ehkäistä

      • Anonyymi

        Aivan totta.


      • Onneksi sulta ei kukaan abortttia hakiessaan että mitä tuumaat asiasta. Saat olla mitä mieltä haluat muttei se mitään muuta. Jokainen voi olla tekemättä aborttia, varsinkin jos on joku Tuure 75 vuotta.


      • Anonyymi

        "En kannata aborttia.
        Vain jos Äidin henki on uhattuna tulee voida abortti suorittaa."

        Kukaan ei kannata yleensä aborttia ennen kuin itse tarvii sitä. Jos ei oikeutta ole niin voi olla pattitilanne. Kenenkään ei tarvi tehdä aborttia jos ei kannata ja vaikka kannattaakin. Silti oikeus pitää olla sille joka on epätoivoisessa tilanteessa.


    • Anonyymi

      Aborttiahan pitäisi päinvastoin vaikeuttaa.
      Kuinkahan suuret traumat se saattaa naiselle aiheuttaa, kun hän miettii, jos se lapsi saisi nyt tuossa hänen silmiensä edessä telmiä, kuten eräs henkilö kuvaili joskus....:(.

      • Anonyymi

        Kuinkahan suuret traumat se aiheuttaisi naiselle jos ei sais aborttia vaikka ei halua lapsia ikinä....


    • Anonyymi

      Käyttäkää ehkäisyä.

    • Anonyymi

      Kannattaisi tehdä muutokset nyt. Muutaman vuoden kuluessa alkaa USA:n suunnassa tapahtua muutoksia aborttioikeuteen uuden korkeimman oikeuden tuomarin vuoksi jolloin Suomessakin tulee paineita pikemminkin kiristää säännöksiä kuin muuttaa lakeja vastaamaan EU:n yleistä tapaa.

      • Anonyymi

        Niin, mehän käytännössä jo olemma USA:n osavaltio.

        Suomalaiset ovat kansakuntana tehneet itsestään pellejä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, mehän käytännössä jo olemma USA:n osavaltio.

        Suomalaiset ovat kansakuntana tehneet itsestään pellejä.

        Kokkapersut liittäisivät suomen usaan.


      • Se on muuten kumma, että se nainen joka on korkeimman oikeuden tuomariksi tulossa on sitä mieltä että mies on naisen pää ja päättää kaiken naisen puolesta. Sehän tarkoittaa sitä että hänen oma aborttivastaisuutensa ja ehkäisynvastaisuutensa ei ole hänen oma idea vaan hänen miehensä idea, jota hän joutuu kannattamaan.


      • "Kannattaisi tehdä muutokset nyt. Muutaman vuoden kuluessa alkaa USA:n suunnassa tapahtua muutoksia aborttioikeuteen uuden korkeimman oikeuden tuomarin vuoksi jolloin Suomessakin tulee paineita pikemminkin kiristää säännöksiä kuin muuttaa lakeja vastaamaan EU:n yleistä tapaa."

        Miksi Suomen pitäisi tehdä kuten joku USA haluaa? USAssakaan on abortinvastustajian vain puolet kansasta. Suomessa äänioikeutetuista puolet on naisia. Mitenkäs aikoisit tukkia puolen kansan suut tai muuttaa naiset siten, että naiset äänestää omia oikeuksiaan vastaan.


    • Anonyymi

      En mä murhaa rupee kannattamaan.

    • Anonyymi

      Aivan. Laki pitäsi kiireesti muuttaa niin että myös isällä olisi oikeus murhauttaa lsyntymätön lapsensa.

      • "Laki pitäsi kiireesti muuttaa niin että myös isällä olisi oikeus murhauttaa lsyntymätön lapsensa."

        Tätä minä olen aina epäillytkin että ei abortti olekaan mikään moraalinen juttu vaan se on se paha että mies ei saa päättää asiasta. Tee nyt veikkonen sentään sellanen kansalaisaloite pikapikaa, missä vaadit että mies saa murhauttaa lapsensa niin kattotaan että millasta kannatusta tulossa.


    • Anonyymi

      On allekirjoitettu heti ekana päivänä kun se tuli esille. On tosi häpeällistä että naisia kierrätetään turhan takia monella lääkärillä kun se abortti on jo taputeltu ekalla.

    • Anonyymi

      Ensivaalikaudella kun perussuomalaiset ovat pääministeripuolue, kielletään abortti kokonaan. Murhaamiseen on tultava loppu.

      • Joo ja sitten kun Teuvosta tulee presidentti.


      • Anonyymi
        Aune-täti kirjoitti:

        Joo ja sitten kun Teuvosta tulee presidentti.

        Juu juu ja kun lehmät lentää ja Päivi alkaa pitään homoja ihmisenä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Näin saadaan koronarokotteeseen materiaalia.
      Sikiö elää pitkään vielä metalliastiassa.

    • Anonyymi

      Miehet eivät liity mitenkään raskaaksi tuloon ja abortteihin. Heidän mielipiteensä on ihan tarpeeton.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      44
      4786
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      57
      2632
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1054
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1025
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1004
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      121
      970
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      944
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      855
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      844
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      52
      810
    Aihe