Miksi koulut on keskitettävä

Lappajärven väki vähenee seuraavan 20 vuoden aikana 23% sille ei mitään saa. Nyt koulut kiinni ja talous kuntoon. Vuonna 2040 lappajärven väkiluku on 2000 ja rapiat ja suurin osa vanhuksia.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Niin pahaa virhettä ei pidä tehdä, että kouluja kyliltä lopetettaisiin. Maailmakirjat voivat muuttua vielä kovasti. Korona, ilmastonmuutos ym. Maaseutu voi ruveta vetämään väkeä puoleensa suuresti. 90-luvulla ja sen jälkeen syntyneille ei pystytä maksamaan edes eläkkeitä, joten heidän on pakko tehdä enemmän lapsia vanhuuden turvakseen.

Äänestä
  • Rantakankaan koulu tulee sulkeutumaan viimeistään, toukokuussa 2021.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Rantakankaan koulu tulee sulkeutumaan viimeistään, toukokuussa 2021.

    ei tule

    Äänestä

  • Oletko ihan täysissä hengen voimissa.

    Äänestä

  • Hieno ja herkkä kesämuisto! Kiva lukea tällaisa tarinoita, näitä pitäisi saada lisää! 😍👍

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hieno ja herkkä kesämuisto! Kiva lukea tällaisa tarinoita, näitä pitäisi saada lisää! 😍👍

    Samaa mieltä, kunnon tarinoita iänikuisen nilityksen ja valituksen sijalle!

    Äänestä

Ja tyhmät rakennatte uutta koulu kun jamin tyhjät tilat on siinä vieressä!

Äänestä
  • Alajärveläiset pelkäävät, että joutuvat maksamaan uuden koulun.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Alajärveläiset pelkäävät, että joutuvat maksamaan uuden koulun.

    Kyllä sen maaksamiseen lappajärvisetkin osallistuvat osaltaan.

    Äänestä

Keskittäminen on muotia nyt, siksi keskitetään. Tilanne on todennäköisesti muutaman vuoden päästä toinen, jolloin hajasijoitetaan. Ei pitäisi liikaa mennä muodin oikkujen mukaan. Kunnan johto on voimakkaasti kyläkouluja vastaan, aina kunnanjohtajasta lähtien.

Äänestä
  • kokoomus on puolue joka haluaa keskittää kaiken kirkonkyliin

    Äänestä

Jos koulu suljetaan, niin se joudutaan parin vuoden päästä avaamaan uudelleen

Äänestä
  • Onko lapsia tulossa lisää parin vuoden päästä vai miksi se joudutaan avaaman?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onko lapsia tulossa lisää parin vuoden päästä vai miksi se joudutaan avaaman?

    Kirjoittajalla on varmaan tarkoituksena ampua usvaa putkeen oikein urakalla 🤔

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onko lapsia tulossa lisää parin vuoden päästä vai miksi se joudutaan avaaman?

    Siihen on varmaan montakin syytä, uskoakseni myös.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Lappajärven väki vähenee seuraavan 20 vuoden aikana 23% sille ei mitään saa. Nyt koulut kiinni ja talous kuntoon. Vuonna 2040 lappajärven väkiluku on 2000 ja rapiat ja suurin osa vanhuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu