Rasvaimu vatsaan

Anonyymi

Hei,
vielä vaihdevuosiin asti masu oli littana, nyt tullut kunnon vatsamakkara.
Onko kokemuksia rasvaimusta vatsan alueelle,
etenkin vaihdevuotisten kokemukset kiinnostavat.

7

1131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi sen tehdään?

    • Anonyymi

      Sanotaan, että vaihdevuosien jälkeen rasva alkaa kertymään enemmän miesmäisesti sisäelimiin eli ei enää yhtä paljon ihon alle vatsalle ja lanteisiin kuin ennen. Ainakin kannattaa olla kriittinen lopputuloksen suhteen. Entistä nuorta itseäsi et saa takaisin. Vatsaontelorasvaa rasvaimu ei poista.

      Iho ei ole enää ikääntyessä yhtä elastinen kuin nuorena. Saattaa olla, että löysää ihoakin voi joutua poistamaan. Arvet parantuvat huonommin ja ainakin itselläni myös näkyvät enemmän kuin nuorena (siis yleensä arvet, en ole käynyt kauneusleikkauksissa).

      Sitten tietenkin veritulppariskit ja muut ovat korkeammat kuin nuorilla, mutta mitä nainen ei ottaisi riskejä kauneuden tähden.

      • Anonyymi

        Olen 60 ja omalla kohdallani leikkausarvet ovat parantuneet hyvin ,(esim. ylimääräisen löysän nahan leikkaus vatsasta). Olen kyllä ahkerasti suihkutellut ja rasvannutkin niitä vielä pitkän ajan jälkeenkin leikkauksesta. Iho ei ole kimmoisa niin kuin nuorena, joten rasvaimu esim. sisäreisissä näkyy epätasaisuuksina, "kuoppia".


    • Anonyymi

      onko lisää kokemuksia vatsan ja sisäreisien imusta? kun näitä kerran tehdään tosi paljon ympäri suomea ja silti koskaan ei trömää edes netissä esim ennen ja jälkeen kuviin, ei ole blogeja ei mitään.
      jääkö viiltoja? muhkuroita? minulla ei ole paljoa rasvaa mutta vatsassa kuiteskin pömppö

    • Anonyymi

      kuinka todennäköistä on vatsan ja sisäreisien rasvaimussa rasvakudoksen kuolio, viivat tai möykyt iholla tai pysyvää turvotusta?

    • Anonyymi

      Minulle tehtiin ensin vatsan alueelle rasvaimu, myöhemmin abdominoplastia. Löysää jäi rasvaimun jälkeen, tosin ei suurta riippuvatsaa mutta kuitenkin jonkin verran. Tästä on aikaa yli puoli vuotta. Olen erittäin tyytyväinen litteään uuteen vatsaani.

    • Anonyymi

      Minulle tehtiin 3 viikkoa sitten 4 alueen rasvaimu vatsaan. Olen 4-kymppinen ja aina muuten ollut hoikka, mutta vatsasta rasva ei ole lähtenyt treenaamalla eikä laihduttamalla. Tulos oli heti nähtävissä, olen tosi tyytyväinen nykyiseen pyykkilautavatsaan, joka tulee vielä turvotuksen laskemisen myötä kaventumaan. Vatsa on hieman muhkurainen, osittain tunnoton ja kosketusarka, mustelmia on edelleen reisissä asti, mutta parantumaan päin jo. Näytän silti edelleen alastomana pahasti murjotulta, ja siltä tuntuukin. Kaikkein vaikeinta on pitää koko ajan tiukkaa tukivyötä, etenkin iltaisin se todella ahdistaa. Sitä pitäisi pitää yhteensä 6 viikkoa yötä päivää. En olettanut toipumisen olevan näin hankalaa, mutta en silti kadu missään nimessä toimenpidettä. Mustelmat paranee ja lymfahoidoilla ja ajan kanssa varmasti myös iho taas tasoittuu :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1549
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      200
      1411
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1129
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      43
      833
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      720
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      711
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      700
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      646
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe