Palstalta poistetaan viestejä aivan mielivaltaisesti. Oli ketju jossa puhuttiin mm. Jeesuksen syntymästä. Eräs kirjoittaja sanoi, että Jeesus syntyi kauan enne ajanlaskumme alkua. Näinhän ei ole, vaan ajanlaskumme alkaa nimenomaan Jeesuksen syntymästä.
Ateistit eivät hyväksy jKr, ja siksi käytetään usein kirjaimet jaa. mutta eivät voi mitään sille, että ajanlaskumme todella alkaa Kristuksen syntymästä. Ateistit viettävät myös arkipyhät, vaikka kaikki perustuvat Raamattuun.
Ajanlaskumme alku
2
71
Vastaukset
- Anonyymi
Mitään varmaa synytmäaikaa ei tästä Jepestä ole. Näitä pyhäpäiviä on poistettu ja siirretty milloin mitenkin tilanteiden mukaan. Työ myös määrittää arkipyhiä.
Onko Vappu arkipyhä?
Kaikissa uskonnoissa on tätä samaa ja onpa meillä myös muita kuten itsenäisyyspäivän pyhä jne.
Jostakin aikaakin pitää mitata. On tietenkin harmi että se aloitettiin tuollaisesta epämääräisestä hömpästä.
Muilla kansoilla on omia tapoja laskea vuosia ja päiviä. Ja se on hyvä! - Anonyymi
Vain sapatti on raamatullinen pyhäpäivä.
Kaikki muut pyhät ovat ihmisten keksimiä/säätämiä pyhäpäiviä. Voihan niitä juhla- ja muistopäivinä viettää, mutta ei Raamattu missään käske niitä pyhittämään kuten sapatin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4412604Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek142450Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2521485Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841154Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4311074Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel621056- 155932
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41918- 56869
- 79855