Hammaslääkärissä käymisen turvallisuus nyt

Anonyymi

Kävin hammaslääkärissä paikkauttamassa hampaani. Edellinen asiakas oli sisällä ja jäin odottelemaan että vuoroni tulee. Toimenpide huoneen ovi jäi auki kun edellinen potilas poistui. Hammashoitolan henkilökunnan jäsen pyyhki istuimen olkapäiden kohdalta ja päänojan kauttaaltaan. Sitten hän irroitti potilaan päällä olleen suojakaulurin ja heitti sen roskiin. Sitten hän haki jokin pienen levyllisen joitain koukkuja ja muuta välinettä. Kukaan ei puhdistanut tai vaihtanut porien tai imureiden varsia tai puhdistanut niitä. Hammaslääkäri aloitti työnsä ja avasi pieniä pakkauksia missä oli tutkimusvälineitä. Sitten kun hän alkoi poraamaan niin suuhun tuli imurit, porat ja muut suoraan siitä samasta telineestä minkä välineillä oli myös edellisen potilaan poraukset suoritettu. Tuli mieleen että kyllä siinä taisi edellisen potilaan suupielessä käyneet laitteet olla myös minun suupielessäni. Porien terät ehkä oli eri mutta muutoin olisi tullut korona jos edellisellä oli. Samoin taitaisi levitä seuraavalle jos minulla oli.

Miten tuo oikeasti on ennen koronaa mennyt. Onko porat niissä letkujen päissä koko päivän aina samoja ja teriä vain vaihdetaan ja puhdistetaanko niitä mitenkään potilaiden välissä ?

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän ne porien varret ja turbiinien kuoret puhdisteta pyyhkimällä dsinfioivilla pyyhkeillä. Sehän on normaalia toimintaa ilman koronaakin.

      Normaaliaikanakin jokaiselle potilaalle otetaan käyttöön puhtaat desinfioidut työvälineet ja edelliset menee puhdistettavaksi.

    • Anonyymi

      Hyi saakeli. Empä ole tullut ajatelleeksi tuota. Kyllä pöpöt leviää vaikka tuorekelmulla laitetaan näppäimistö peittoon🦠😷😷🦠

    • Anonyymi

      Korona aikana tuo on tärkeää muistaa. Mene sellaiselle hammaslääkärille, joka huolehtii laitteidensa hygieniasta.

    • Anonyymi

      Kyllä ne suuhun menevät osat siinä aina samalla desinfioidaan ennen kuin aloitetaan hoito.

    • Anonyymi

      Puhtaimmillaan huone lienee päivän ensimmäiselle asiakkaalle. Kaikkein puhtaimmillaan viikon ensimmäiselle asiakkaalle. Päivän ja viikon lopuksi huoneen puhdistus on laajempi. Lisäksi niin sanotut aerosolit jää kaiketi leijumaan huoneilmaan pitkäksi aikaa. Korona potilaita hoidettaessa joissain kunnissa oli potilaiden välissä tunnin tauko, jonka aikana aerosolien ajateltiin laskeutuvan pinnoille, joista ne sitten pyyhittiin juuri ennen seuraavan ottamista. Koronaa sairastavat ei kuitenkaan saisi mennä tavalliseen hammashoitolaan. Samoista syistä monessa paikkaa kieltäydytään hoitamasta jos potilaalla aktiivinen huuliherpes. Moni muu tauti ei sitten kaiketi juurikaan näin helposti tartuta onneksi. Jos Madonna tarttis Suomen keikallaan hammashoitoa, niin hänelle rakennettaisiin uusi hoitohuone. Normi ihminen voi hyväksyä pienen riskin että oireeton kantaja pääsis korona seulan läpi muita tartuttamaan.

    • Anonyymi

      Noissa desinfioimistoimissa on oma järjestyksensä. Luultavasti hoitaja oli ehtinyt puhdistaa porainstrumenttien letkut yms jo ennen kuin ovi aukesi ja edellinen potilas poistui. Nämä ovat ihan rutiiniasioita jokaisella vastaanotolla. Yleensäkin uhkana ovat vähän pahemmat pöpöt kuin korona, joten sen mukaan on valmistautuminen.

    • Anonyymi

      Itse aina ihmettelin, kun yöllä kuljin kotikaupunkini hammaslääkiksen ohi niitä sinisiä valoja siellä. Nyt ymmärrän, että ne olivat varmaankin ultraviolettisäteilyä, joka tappaa bakteerit.

      Siis ainakin siellä tämä oli hoidettu UV säteilyllä. Toki muitakin keinoja on ja uskon, että hammaslääkärit myös noudattavat niitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      154
      8329
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      432
      7412
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      71
      3831
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      150
      3522
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      111
      2998
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      51
      2557
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2016
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1863
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      36
      1684
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1520
    Aihe