Lässyn, lässyn, pitää totella poliisia, eikä olla tukkimassa liikennettä. vai silmät kilveli, aivan oikein eloapinoille.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/bf8f6ca8-bddd-44b4-b3f0-37d88d94802d
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/bf8f6ca8-bddd-44b4-b3f0-37d88d94802d
Vastaukset 122
Vanhimmat
Kannattaa menna Venäjälle osoittaan mieltä niin näkee mikä vaikutus on, suomella ei ole mitään merkitystä.
HYVÄ ON ELOKAPINA. poliisit putkaan etsintä kuulutus .
Juuri noin! Elokapinan jäsenet Venäjälle asap. Ja jos ei ole munaa lähteä sinne suuntaan kapinoimaan niin lopettavat sen rähinöinnin kotimaassa heti!
Tällainen lapsenomainen ilmastokapinointi ja kitinä ei ole muuta kuin kommunismin uusi muoto. Aina löytyy katkeria ihmisiä jotka ovat kateellisia niille joilla menee paremmin ja joille ollaan heti pistämässä kapuloita rattaisiin kun tilaisuus tulee. Tosin ei tuollainen mielenosoitus mitään hyödytä. Sen sanoma häviää kuin pieru saharaan eikä kukaan oikeasti edes halua olla tekemisissä tällaisten vasemmistolaispellehermannien kanssa. Yliopistoissa koulutetaan liikaa näitä kommaritieteilijöitä jotka eivät koskaan tule saamaan edes keskivertokansalaisen palkkaa mitä he eivät tietäänkään ansaitsekaan. Hakeutuisivat rakentavaan ja tuottavaan työhön pelleilynsä sijaan. Ilmasto ei muutu heidän avulla paremmaksi ja jos jotain tarvii tehdä on vähentää väestöä Afrikassa ja Aasiassa tai kehittää parempaa teknologiaa, mutta eihän näiden aktivisti-Che Guevarojen päähän ole luonto suonut sitä määrää älykkyyttää että he siihen kykenisivät. Vähän kyllä hävettää näiden puolesta.
Hyödylliset, keskenkasvuiset idiootit - kuten nämä extinction rebellion kapinalliset ja Anfifa & co. - jotka tavoittelevat demokratian, vapauksien ja länsimaisen elämäntavan loppua - eivät todellakaan ole epäpoliittisia tai rauhanomaisia tai spontaaneja.
Kysymys: Miksihän V. Putin esikuntineen tukee näitä ääriliikkeitä, mutta ei suvaitse niitä Venäjällä?
Jos tuollaisella mielenosoituksella ei ole mitään merkitystä, niin miksi suuri määrä raamikkaita "sankaripoliiseja" tarvitaan sumuttamaan pippurisumutetta rauhallisten mielenosoittajien kasvoille, jotka kuvien mukaan olivat etupäässä nuoria naisia?
Turhaa äärioikeistolaista paisuttelua. Kyseinen episodi oli vakavuudessaan "omenavarkauden" luokkaa. Siinä ei uhattu kenenkään turvallisuutta, eikä omaisuutta. Paitsi tietenkin fasistisen poliisin taholta.
Sen sijaan äärioikeiston tukemalla tai jopa harjoittamalla talousrikollisuudella on suuruusluokaltaan aivan toisenlaiset vaikutukset. Mutta niitä ei edes yritetä suitsia. Näköjään on paljon helpompi sumutella joidenkin rauhallisten tyttölapsien silmiä kuin puuttua todelliseen rikollisuuteen.
Luulisi kaltaisellasi naisten vihaajallakin olevan jotain suhteellisuuden tajua.
Tietääkseni mielenosoittaminen ja mielipiteen ilmaisu ei ole lainsäädännön mukaan rikos. Juuri tuosta samasta oikeudesta näytät myös itse nauttivan. Liioin en ole aivan varma, voidaanko käytökseltään passiivista ja rauhanomaista mielenosoitusta, vaikka se tapahtuukin liikenneväylällä pitää, vielä rikoksena? Mutta ilmeisesti asiaa tutkitaan. Oletettavasti mielenosoittajia voidaan, tai on voitu syyttää pelkästään passiivisesta vastarinnasta.
"Tavallinen kansalainen" ei ole mielenosoittaja, ellei hän sellaiseksi ole julistautunut ja asianmukaisesti varustautunut.
Politiikan osalta joudun valitettavasti tuottamaan pettymyksen, sillä en kuulu, enkä ole koskaan kuulunut mihinkään poliittiseen puolueeseen. Edustan tiedemaailmaa.
"Tarkoitatko, että mielenosoittajien pitäisi mennä vaivihkaa osoittamaan mieltään jonnekin ulkosaariston luodolle, pois teidän silmistänne ja mielestänne? Taidat olla huumormiehii?"
Oletko tyhmä vai ymmärrätkö tahallaan väärin? Ensinnäkin mielenosoituksen järjestämiseen tarvitaan ensinnäkin lupa. Tässä eloapinoiden tempauksessa lupaa ei ollut. Toiseksi, mieltä voi osoittaa sellaisissa paikoissa missä siitä ei ole haittaa liikenteelle.
"On hienoa, että olet käynyt tarkistamassa jokaisen mielenosoittajan puoluejäsenkirjan ja tsekannut heidän yliopisto-opintonsa. Nykyäänhän se on helppoa, kun opintosuoritukset ovat julkisia."
Jos vähänkään tuntee ihmisiä niin vasemmistolaisuuden huomaa jo päältä päin ja monesta muustakin asiasta. Sinä ole yksi sellainen typerys. Taidat olla vain sokea, koska olet liikaa tekemisissä tuollaisten ihmisten kanssa ja olet alkanut pitää sitä normaalina.
Saivartelija olet myös ja erittäin hyvä pettämään itseäsi.
Työnteko on kunnioitettavaa puuhaa ja jokaisen tulisi elättää ainakin itsensä muilla kuin Kelan tuilla. Näillä nykyvasemmistolaisilla ei ole mitään tekemistä työnteon tai työväenluokan kanssa. He vieroksuvat työtä, mutta haluavat elää silti samantasoista vapaata elämää kuin eliitti. Nykyvasemmisto vihaa duunareita, mutta rakastaa pakolaisia, huumeita, seksuaalivähemmistöjä ja anarkisteja. Suomessa ei edes ole suurta eliittiä. Verorasitus on jo liian suurta. Taitaa verorahamme mennä näiden ekoanarkistien elättämiseen. Maksamme raskaasti veroa jotta saamme katsella näiden eloapinoiden perseilyä. Onko se sinusta oikein?
Olen osittain samaa mieltä. Kuitenkin itsensä elättäminen työn kautta on tehty vaikeaksi. Työpaikkoja kun on niin kovin rajallisesti. Juuri palkkatyön vähyys vieraannuttaa ihmiset niin itsestään, samoin kuin reaalimaailmasta. Mikään yhteiskunnallinen tutkimus ei tue käsitystä, jonka mukaan ihmiset vieroksuisivat työtä. Yksittäistapauksia on ja on ollut aina, mutta niitä ei voida yleistää.
Kieltämättä verorasitus on kohtuuton. Mutta siitäkään emme voi syyttää joitakin yksittäisiä mielenosoittajia ja työn vieroksujia. Kohtuuton verotus on seuraus huonosta hallinnosta. Hallinto, sekä kunnallisella, että valtiollisella puolella on väkilukuun suhteutettuna, raskas, byrokraattinen ja tehoton. Se ei ole pystynyt vuosikymmeniin uudistumaan, vaan jatkaa traditionaalisesti entiseen tapaan. Kuten on toimittu ennen, niin toimitaan samaan tyyliin nytkin. Hallinnosta on muodostunut holtiton rahanjakoautomaatti, joka vähät välittää toimintansa seurauksista. Miten kauan meillä mahtaa olla varaa tuollaiseen hallintoon?
Kyllä sellainen löytää työtä joka haluaa työtä tehtä . Mielenosoittajat sen sijaan aiehuttivat satojen tuhansien eurojen laskun veronmaksajille toiminnallaan. Jos byrokratian suojatyöpaikkoja ei saada vähennettyä tai työtävieroksuvia töihin, niin vähintä on estää eloapinoiden ja muiden anarkistien terrori. Siitä poliiseille maksetaan. Ei se niin vaikeaa ole, vankilaan vaan sakot päälle! Kaikki tuet loiseläjiltä pois niin eiköhän se työntekokin ala maittamaan.
Tuo piti paikkansa vielä kuuskyt- ja seitkytluvuilla, varsinkin koulutettujen kohdalla. Kun itse lähetin tuolloin opiskelun jälkeen hakemuksen kolmeen työpaikkaan, jokaisesta esitettiin ja jopa vaadittiin tulemaan juuri heille töihin. Kuukausien jälkeenkin jostain vielä kyseltiin, ettenkö tulisi heille töihin. Tietenkin valitsin silloin parhaan päältä.
Sen jälkeen kuitenkin maailma on muuttunut, eskoseni. Jos nykyään on työpaikka tarjolla, siihen edellytetään ensiksikin korkeintaan kahdenkymmenen vuoden ikä, tohtorin tutkinto, mieluummin kaksi sellaista, kymmenen vuoden työkokemus ja niiden päälle vielä reservinupseerin johtajakoulutus.
Puolestaan rangaistusten lisäämisestä saattaa muodostua itseään ruokkiva kierre. Vankilat taitavat jo nykyisin olla täpötäynnä ja vankeinhoito on kallista. En myöskään luottaisi noin sokeasti poliisiin, kun niitäkin taitaa olla lusimassa koko joukko ja tutkinnan alla vieläkin enemmän.
Riippuu hyvin paljolti siitä mitä opiskelee. Itseään saa syyttää jos hakeutuu yliopistoon lukemaan kommaritieteitä joista ei työllisty. Sosiologia, sosiaalipsykologia, kehitysmaatutkimus, sukupuolentutkimus, you name it. Kaikki pelkkää paskaa joiden opiskelusta pitäisi maksaa. Nyt näitä menevät opiskelemaan tuollaiset eloapinoiden kaltaiset myöhäisteinit jotka katkerina valmistuvat ehkä 20 vuoden päästä suoraan kortistoon pää täynnä paskaa työkykynsä menettäneinä.
Tekniikka, terveys, kauppa, liikenne, maanpuolustus... näitä aloja suosittelen jos meinaa säilyttää mielenterveytensä ja aikoo elää mukavasti.
Tuo on sikäli totta, että ihmisten kuuluisi omien mieltymystensä lisäksi pohtia myös sitä, missä heitä tarvitaan. Toisaalta noissa suosittelemissasikin ammateissa on paljon työttömyyttä. Kaikille halukkaille ei vain riitä työpaikkoja ja monet joutuvatkin tekemään kykyjään ja koulutustaan vastaamattomia hommia, mikä puolestaan syö työpaikkoja vähemmän koulutetuilta.
Ihmiset ovat myös erilaisia, eikä heitä voi kaikkia niputtaa yhteen muottiin. Mielenterveys ja mukavuus eivät aina riipu ammateista, ansioista ja työtehtävistä mitä sitten mukavuudella tarkoitetaankaan. Niihin vaikuttaa myös työyhteisö, ilmapiiri ja olosuhteet. Eivätkä kaikki edes halua elää mukavasti, vaan he etsivät haasteita, kokemuksia ja vaihtelua elämäänsä. Miksi heitä pitäisi rangaista noista heidän erilaisuuksista?
Miksi suuri määrä mielenosoittajia tarvitaan häiritsemään viattomien liikennettä, vaikka Suomi on hoitanut mallikkaasti ympäristöasiansa? Täällä ei ole liikakansoitusta, saastuttavia tehtaita ja metsiäkin ja puhdasta juomavettä on enemmän kuin missään muualla. Onko tuomiot rauhanhäiritsemisestä liian lieviä kun tällaiseen eloapinoiden harrastamaan terroriin lähdetään?
Tunnut etsivän pelkkiä tekosyitä työmarkkinoilta. Olen monia kertoja kuullut tuollaista puhetta juuri eloapinoiden kaltaisilta vätyksiltä joilta löytyy aina pelkkiä huonoja selityksiä olla tekemättä mitään hyödyllistä. Nämä kuvittelevat olevansa niin arvokkaita, että heidän työpanoksensa riittäisi johtotehtäviin, mutta todellisuudessa elävät Kelan tuilla vuokrayksiössään oman hämärtyneen todellisuudentajunsa kanssa.
Ainakin minun paheksuntani saa sellainen vempula joka tahallaan jättäytyy työttömäksi ja elää muiden kustannuksella tai vaikka loisii suojatyöpaikassa tai opiskelee koko ikänsä. Tajuatko ettei sellainen vaan yksinkertaisesti käy, että kaikki etsisivät itseään koko ikänsä ja sitä kutsumustyöpaikkaa jota ei koskaan tule vastaan. Sellainen on turhaa ja sellainen on turha ihminen josta ei ole yhteiskunnalle mitään hyötyä. Minun mielestäni löysäilijät kuuluisi lähettää johonkin matalan tuottavuuden kehitysmaahan oppimaan suhteellisuudentajua ja kasvattamaan fyysistä kuntoa. Sieltä vasta löytyy typerää porukkaa ja ilmastovalistukselle neitseellistä maaperää.
Liian korkea elintaso on luonut vätyksien luokan tähän maahan, mutta nyt Suomi elää velaksi eikä osa halua tehdä yhteisön hyväksí mitään. Tuet pois ja keppiä laiskureille niin eiköhän ääni muutu kellossa.
Miksi ilmastosta höpötetään että autot saastuttaa, ja annetaan vieläkin ajokortti 17-vuotiaalle,mun mielestä ikäraja pitäs nostaa 25-vuoteen, Ja turhat lelut kiellettävä liikenteessä, eli mönkijät ei kuulu autojen kans samalle tielle, myös moottorikelkoilla leikkiminen ja turha ajo kiellettävä, eli vain kalastukseen ja poronhoitoon kelkoilla ajo.
Ralliajot lopetettava Formulaajot lopetettava muskeliveneet korkealle verolle tai kielto.Henkilöautojen ajoneuvovero pois kokonaan,koska ne autot vaan ovat pakollisia,kaikki ei kulje polkupyörällä eikä voi kulkea niinkuin Ohisalo Marin Andersson ja ruottalaisia äänestävät. Liittykää PS.puolueeseen.
Henkilökohtaisesti elän kelan tuilla eikä voisi vähempää kiinnostaa tehdä mitään työhön viittaavaa. Ei jaksa, ei kiinnosta. En ole tietääkseni pyytänyt syntyä maailmaan tekemään töitä. Ja jos siitä joskus seuraa se, ettei elämisestäni yhteiskunta enää halua huolehtia niin menen vaikka sitten tuonne ulkosalle pötköttämään keskelle tietä tai junaraiteille kaula raidetta vasaten tms. Oli vuodenaika mikä hyvänsä. Hitsiäkö latelet mielipiteitäs muista ihmisistä, kun et selkeästi ymmärrä ihmisistä mitään.
olet niin oikeassa veli/sisko hyvä.
Elokapina onkin luokiteltava kansainväliseksi terroristijärjestöksi varsinkin kun heidän julistamansa ilmastonlämpenemisoppi on laajasti tiedemiespiireissä todettu virheelliseksi: viimeisen 20 vuoden aikana ilmasto on hiukan viilentynyt, aurinkotutkijat varottavat jopa minijääkaudesta
Totta puhut, suorin sanoin.
Nostaisivat sitten sen perseen pois asfaltilla ihan ensi käskystä. Poliisit nätisti joutuvat aikuisia ihmisiä vielä kantamaan, kun ollaan niin liimauduttu eloaatteeseen. Pientä rajaa näille mielenilmaisuille vois olla, Suomi sentään hoitaa suht hyvin ympäristö, ilmasto asiat. Menkää Kiinaan, Intiaan, Venäjälle..... suuriin saastuttaja maihin elämöimään. Ei taida kantti kestää.....
Just,vittuak se mulle kuuluu mitä mä teen,huolehtikoon muut mun asioista.
Päivystävä "Ihmisoikeusprofessori" (M. Scheinin) twiittaa: "Toivon että oikeusvaltion puolustajat astuvat nyt esiin."
Niin toivoisin minäkin. Nämä samat "rauhanomaiset" ääri-ihmiset olisivat kahden kuukauden kuluttua presidentinlinnan edustalla hakkaamassa poliisin hevosia "ilmaston pelastamiseksi" - mutta korona pelastaa onneksi tänä vuonna hevosparat.
Kumpikin osapuoli teki väärin. Kaasutus oli väärin. Poliisi olisi voinut siirtää kantamalla tiellä olevat pois kuten tekikin, kaasutus oli paha virhe, voi vahingoittaa silmiä, vaikka tätä ei yleisesti tunnusteta. Pieni sakko asemalla käynnin yhteydessä, niin asia olisi ollut siinä. Tämä taasen oli esimerkki Poliisin huonosta toiminnasta, ei tee hyvää jatkoa ajatellen, nuoret muistavat koko ikänsä tämän väkivallan heitä kohtaan ja kaikista pahinta, että se tulee siltä puolelta, mistä pitäisi saada turvaa, turvallisuutta, luottamusta systeemiin.
Tämä pieni välikohtaus heijastaa koko maailman tilaa, tilannetta. Nyt on tapahtunut "heräämistä" tähän tilanteeseen, joka jatkunut jo hyvin kauan, niin että sille ei ole "alhaalta päin" huomiota suuresti annettu. "Naruja" vetelee ylhäällä eliitti ja POLIISI on heidän käsikassara, väkivaltaa käyttävä oikeutettu toimija. Asiat ovat muuttuneet ja muuttuvat entisestään, tämä meidänkin yhteiskuntaan kuuluva kaikkinainen ylhäältä johdettu vääryys alkaa nyt saamaan julkisuutta monella sektorilla, liittyen ihmisiin, ympäristöön. Syy tähän julkisuuden lisääntymiseen on ns. vaihtoehtoinen "media", joka metsästää totuutta, olematta saatanallisen "luokan" alaisia eli näitä ns. käsikassaroita. Maailmaahan johtaa tällä hetkellä saatana "omalla väellään" ja tämän vaikutus on nähtävissä kaikessa missä paha saa toimia ja se todella saa toimia piilossa ja näkyvästi, sellainen on maailma toistaiseksi.
30-vuotiaita "nuoria" ei pitäisi joutua kahta kertaa käskemään siirtymään pois liikenteen tieltä. Aiheuttivat varmasti jo monen ambulanssin myöhästymisen ja ihmisen kuoleman tuolla tempauksellaan. Tuo porukka joka harrastaa näitä mielenosoituksia on sitä uusmarxilaista wannabe-vallankumouksellista ja todellisuudesta vieraantunutta laumasielujengiä joka on täysin väärällä tiellä yrittäessä kääntää kehityksen taantumukseksi vain siitä syystä meillä on pienet tuloerot joita ei mitenkään saada poistettua ja tämän kokevat epäoikeudenmukaiseksi. Ilmastovouhotuksen verukkeella haluavat kurjistaa niitä viattomia ihmisiä jotka työllään ovat vaurastuneet ja jotka ovat rakentamassa parempaa maailmaa.
Teollinen vallankumous alkoi insinööritaidon kartuttua ja yli satavuotisen nopean kehityksen aikana teknologia on muuttunut puhtaammaksi, tehokkaammaksi ja se palvelee aina vain suurempaa joukkoa. Se on myös saanut aikaan väestöräjähdyksen jota kehitysmaat eivät voi kontrolloida. Kehitysmaissa väki on moninkertaistunut ja samoin ne ovat alkaneet saastuttaa todella nopealla tahdilla. Meillä länsimaissa syntyvyys on kääntynyt laskuun, paitsi maahanmuutto lisää väkilukua siitä huolimatta, mutta meillä taas tehtaat eivät tuota juuri mitään päästöjä. Kyllä jokainen tarvii kunnollisen vähintään suomalaisen keskiluokkaisen elitason, jotta elämä olisi mukavaa ja viihtyisää, mutta tähän maailmaan tulla montaa miljardia lisää ihmistä jos he asuvat maissa joissa teknologia on alkeellista ja saastuttavaa. Niin se vain on.
Mutta nämä ekoanarkoidiootit ja muut vihervasemmistolaisagitaattorit pitävät suurimpana synnintekijöinä juuri meiltä länsimaalaisia jostain käsittämättömästä syystä. Menisivät Afrikkaan julistamaan sanomaansa. Voisi tulla lähtö aika nopeaan.
Ja mikäänhän ei ole niin viisas kuin insinööri.
Jos on valmis menemään osoittamaan mieltään julkisesti niin silloin täytyy myös olla valmis ottamaan silmilleen kaasua tai muuta kevyttä ojennuskeinoa.
ooonha, diplomi-insinööri!
Oliko Elokapinalla laissa säädetty viran-omais lupa?
No ei luvaton miekkari.
Siksipä tässä suunnittelinkin ajavani vanhan katsastamattoman auton poikittain johonkin sopivaan paikkaan tien tukkeeksi. Ja kirjoitan kylkeen MISSÄ VIIPYY VAPPUSATANEN !!
Ihmetyttää kyllä tuollainen käytös. Jos terve aikuinen ihminen on siihen omin jaloin tullut, niin on poliisin pyynnöstä myös omin jaloin poistuttava. Ei ole poliisin tehtävä kantaa tuollaisia pellejä. Poliisi toimi ihan oikein.
Sisäministeri Ohisalo menetti tässä luottamuksensa täysin kun lähti puolustelemaan näitä kapinallisia. Tuskin ymmärtää lähteä tehtävästään...
Ei ole poliisilla helppoa Suomessa... Tekevät hyvää työtä, mutta johdossa tuollainen idealisti
Ei ole helppoa kun ylinnä istuu saastainen viherlutka.
NO UU, ANONYYMINA HAUKUT SUOMEN JOHTOA. HURJA KAVERI.
Joku näille mielenosoittajille maksaa, epäilenkin että Ohisalo tilasi Englannista heidät tänne
Poliisi olisi voinut käyttää vesitykkiä.
Vesitykki-auto paikalle ja hanat auki.
Kaikkein tehokkain olisi ollut 20 mm:n Madsen konetykki, sekä riittävästi rumpulippaita, ja ei muuta kuin pitkiä sarjoja!
Täysin samaa mieltä
Tai hakea luonto apuun!
Ratsupoliisi ja hurautta suljettua tietäpitkin mikä elokapinan mielenilmaisun lupa-anomuksen mukaan piti olla liikenne käytössä...
Pitäisi laittaa lasku liikkeelle kustannuksista mitä tyhjänpäiväinen hörhöily aiheutti
5 tunti 24 partiota autoineen jälkihoitona rikosilmoitusten ja muiden asioiden selvittäminen, miksi meidän veronmaksajien pitää alistua anarkistien pelleilyyn.
Myös tämä pelleily aiheutti lisääntynyttä CO2 päästöjä, kun liikenne seisoi ja kiersi poliisin liikkumine sumutteiden valmistus tuskin elokapinalliset saapuivat pyörillä tai kävellen paikalle.
Mikä oli luonnon kannalta tulos tyhmällä älämölöllänne, se oli 0!
Joo joo todellakin. Enkä muutenkaan ymmärrä tätä älytöntä tarvetta valittaa asioista. Suomi on hiton hyvä maa elä oman kokemukseni mukaan. Elän kelan tuilla ja tässä maassa ei köyhä/sairas voisi enempää toivoa. Ja työttömän/sairaan tuet on kuitenkin reilusti vähemmän kuin mitä tavallisen työssäkäyvän (joka on palkattu TESien mukaisesti). Pointtina se että vaikka elänkin yhteiskunnan kustannuksella niin mielestäni en kuitenkaan elä luxuselämää ja etteivät käytössä olevat rahani ole mitenkään verrattavissa edes tavallisen huono-/vähäpalkkaista työtä tekevän varallisuuteen. On toki ollut aikoja jolloin olen käynyt töissä, ja tällöin aivan mielelläni maksan veroja ja mahdollistan näin vähäosaisten toimeentulon maassamme. Älkää valittako.
Ja oikeastaan kaikista eniten toivon sitä että asiat yleisesti alkaisivat mennä vain huonommin. Ja joka päivä uutisia lukiessani saan ilokseni huomata että edistystä on tapahtunut. Toiveena sota, kuolema ja kärsimys. En ole vielä tappanut itseäni, koska nautin omasta kärsimyksestäni.
Joka sumuttimeen tarttuu, se sumutukseen hukkuu.
Parempi olisi pyytää sumuttimeen sopivasta aineesta puuttinin joukoilta, voisi elokapina muuttua kuolonkouristukseksi☻
Tuollainen tilanne sitoi poliiseja useaksi tunniksi, ei heitä voi velvoittaa kantelemaan mielenosoittajia edestakaisin...
Muualla voidaan tarvita poliisin apua...
Tarkoitus onkin näillä mieltään osoittavilla provosoida ja sitten uhriutua...
Yhteiskunassa on syytä kuunnella poliisin kehoituksia ja käskyjä, ellei kuuntele ja tottele on turha valittaa toimenpiteistä.
Olisivatpa poliisit hieman pirskotelleet niitä kuuluisia Putte-sedän tippoja istujien niskaan, niin taatusti olisi turvat menneet tukkoon!
https://www.youtube.com/watch?v=hTPyZ6iWYeM
Aineet kohteen mukaan
Poliisi ja sotakoirat seuraavaksi mukaan, pääsevät tositoimiin, kyllä nousee perse maasta, kun seferi alkaa lähestymään ja valmiina astumaan ekovammaisen.
Tuo elokapina-liike on osa uusmarxilaisen koulukunnan vallankumousta.
Kauhea pettymys jos nuo olisi jätetty sinne tielle istumaan yksikseen.
Huomionkipeitä kaupunkilaisia, joilla on vähäinen ymmärrys luonnon ja ihmisen suhteesta toisiinsa. Vasemmistolais haihattelijoiden kuvitelmat ovat aina olleet toimimattomia ja yhteiskuntavastaisia. Kiven sisään vain moiset pellet, tai sirkukseen pelleiksi.
TODELLAKIN AIVAN OIKEIN URPOILLE JOTKA LUULEE AIKAANSAAVANSA JOTAIN JÄRKEVÄÄ TOMMOSILLA SPEKTAAKKELINOMAISILLA MIELENOSOITUKSILLA. JA HENKILÖKOHTAISESTI VAAN TOIVON ETTÄ MAAILMASTA TULISI ENTISTÄ ELINKELVOTTOMAMPI PAIKKA. SOTA JA KÄRSIMYS KAIKISTA TOIVOTTAVIN. SUOMEN POLIISI ON ESIMERKILLINEN
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008075839.html
Intialaista jätehuoltoa. Täällä näperrellään muovipillikieltojen kanssa 🤣
On kyllä ihme porukkaa. Rikkovat lakia ja syyttävät poliisia. On kyllä höpö ruhmä, naurattaa vain
Tämä elokapina ei tunnu ymmärtävän, että kun kapinoidaan, aina verrataan johonkin Kiinaan. Ja ongelma on silloin kun lämpötila on plus 25 tai korkeampi. On täällä myös kylmiä vuodenaikoja, 10 astetta pakkasta ja tuulee,luntakin tulee. Nämä elokapinan jäsenet pitäisi passittaa Grönlantiin.
Elokapina Tajutkaa!tätä maapalloa lämmittää myös AURINKO
Elokapina on täysin sairas lahko!
Erikaa siellä tuli, natsien tunnuslaulua. Miksi se sallitaan, tosi sairasta.
Nyt ne vastustaa jo ratikkaakin, jalanko ne haluaa liikkua, kuolevat nälkään kun ruoka loppuu. Miksi ne yleensäkin asuu hesassa, muutatisivat korpeen missä ei ole katuja.
niinpä, yhteiskunnassamme on säännöt joita on noudatettava. mitään konkreettista tuolta aate-porukalta ei voi odottaa muuta kuin itkupotku raivareita. todelliset ilmastomuutos asiat tehdään yritys tasolla tiede ja tutkimus laitoksissa sekä valistamalla ihmisiä järkevästi, ei huutamalla , poliisin vastustamisella, järjestysrauhan rikkomisella sekä lauma hysterialla. toivon tuolle elokapina laumalle järjen esiin kaivamista.
Menkää kyrvät parantamaan se ilmasto älkääkä siellä istuko.
Hävettää olla suomalainen. Elo apinat istuu kadulla ja sitoo satojen poliisien työmäärän. Sisäministeri Maria Ohisalo, Eroa välittömästi.
Nyt juna Private juna Moskovaan istumaan punaiselle torille!Päästäis noista pelleistä eroon.
Saihan ne ekoapinat lähdön, toivottavasti saavat myös kunnon sakot.
Vanhemmat maksaa ilm.
Suojeleeko ninnukkakin ekoapinoita, pitäisi joku järki olla noissa touhuissa, aiheuttaa vaan enemmän vastustusta niin mielenosoitukset kuin typerät päätöksetkin, jotka aiheuttaa vaan enemmän päästöjä ja haittaa taloudelle.
no sakkoa saavat ja jos ei maksa menee ulosottoon
Loppukevennys eloapinoille
https://youtu.be/_m3935Z6bqQ
Eikö noita vois viedä jollekin Helsingin edustalla olevalle saarelle leiriytykööt sinne.
Laittakaa ne saatanat linnaan kuukaudeksi.
Elokapinan vaikutukset
Ennuste
Valtio sulkee Raahen terästehtaan päästöratkaisuna , sillä tehtaalla ja sen alihankinnassa työskentelee noin 2500 ihmistä. Asia on ajankohtainen siksikin, että talouspoliittinen ministerivaliokunta päätti pari viikkoa sitten puoltaa SSAB:n osakkeiden siirtämistä valtion sijoitusyhtiö Solidium Oy:stä valtion suoraan omistukseen. Valtio halusi tiukentaa otettaan tehtaan päästöistä, jotka ovat Suomen teollisuuden suurimmat. tehdas siirtyy Ruotsin puolelle.
Miten korvataan nuo työpaikat, työttömiä tulee velkaa pitää ottaa lisää ja kuka sen maksaa ja milloin.
Kuka rahoittaa elokapinaan osallistujia, vai ovatko he työttömiä ?
kuka työnantaja antaa vapaata 10 pv , jos osallistut elokapinaan
tosi outoa
t: oiva
Rangaistukset pitäisi koventua kun jatkavat terrorismiaan kielloista huolimatta, noita saisi oikeasti ampua millä tahansa tai vaikka purettaa rakeilla, ei kiinnoistaisii vähääkään. Jos asuisin lähmpänä heittäisin sinne ainakin hajupommeja.
Maailman 10 000 saastuneinta aluetta ovat kaikki kaupunkeja ja niiden läpi virtaavia jokia. Helsinki on suomen saastunein paikkakunta joka tuhoaa omaa maaperää ja ilmastoa sen lisäksi että kuppaa muualta suomesta luonnonvarat ja tuotot.
Kaikki mitä Helsingissä on tuodaan kehäteiden ulkopuolelta.
Energia, käyttö- ja juomavesi, rakennusteollisuuden tuotteet, ruoka- ja elintarvike tarvikkeet jne.
Lisäksi kaupunki asfaltoitu kauttaaltaan öljyisillä tuotteilla, betonitaloja kylä väärällään. Betoni on yksi suurimmista ja pitkäaikaisimmista saastuttajista aina alkutuotannosta alkaen. Merivesi on täynnä paskaa, kiitos kaupungin joka kippaa paskat suoraan laitureilta veteen.
Elokapina voisi mennä laivareiteille uimaan ja pysäyttää kaiken laivaliikenteen. Niin ulkomaankaupan kuin turistiliikenteen. Seuraavaksi lentkentän kimppuun. Ei maasta ole tarvetta lähteä tai tulla lentäen suihkukoneilla. Nyt minäkin osoitin mieltäni...
Kyllähän tuo Elokapinaporukka on säälittävän surkeaa väkeä, joka on ollut manipuloitavissa jonkun epämääräisen tahon toimesta tuollaisiin järjettömiin toimiin, joiden myötä sinällään hyvä sanoma ympäristön ja ilmaston pelastamisesta tuleville sukupolville kokee yleisesti pahaa inflaatiota. Tietävätköhän Ekokapinaan osallistujat edes sitä kenen asialla loppujen lopuksi ovat? Epäilen vahvasti, että eivät tiedä. Suomi on kuitenkin vielä valtio, jossa asioita hoidetaan parlamentaarisesti. Ehdotan että Ekokapina siirtää nuo raukkamaiset mielenilmauksensa Helsingistä muutama sata kilometriä idän suuntaan....siellä riittää maastanostajia ja kantajia enemmän kuin Suomen jo nyt muutenkin alimiehitetyillä poliisivoimilla.
Sanna Ukkolata jälleen hyvä kolumni aiheesta, pukee sanoiksi sen mitä suurin osa ajattelee.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1981cdec-018c-4c3c-92cb-fe4a04b5cf29
Ekoapinat ovat heölvetin tyhmiä jos kuvittelevat tuolla saavuttavansa jotain, pelkkä tekosyy rikkoa yhteiskunnan sääntöjä ja olla menemättä kouluun ja töihin.
Uutiset??? Elokapina maksaa 70mlj. Ei maksa ne kyttä on muutenkin palkkalistoilla .Siel ne pahoinpitely Ihmisiä kun Valko ,venäjät.
Hyvin artikuloitu.
Uutiset oli se kommentti työministeri miten taas työllistämään ,voi juku. Oikeen pyhä aatteet päällä.
Poliisi aloitti kiinniotot Elokapinan mielenosoituksessa. Veteliä ovat jo nuorena, koska jalat eivät kanna, poliisi joutuu kantamaan invalidit linja-autoon.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ac7c88d7-136e-4ee1-ab0a-710e1efbc332
Ja toivottavasti kukaan ei ota noita töihin.
Ja yhteiskunnan pidä maksaa korvauksia luusereille.
Ilmainen ämpäri käteen ja metsään, siellä on tuotetta.
Helvetin v-mäistä katsoo, kun nuoria paskan veteliä ihmisen alkuja joutuu poliisi kantamaan.
Äärivasemistolainen liike joka on naamioitu ympäristöliikkeeksi.
Seuraava fimbulwinter lopettaa elokapinan.
Fimbulwinter lopettaa elokapinan.
Joko on alkanut prsettä polttelemaan sisäministerillä kun on joutunut tosipaikan eteen?
Nimittäin, jo lapuanliikkeen ajoista on totuus se että kun hyökätään valtiovaltaa vastaan niin silloin vedetään kovat piippuun.
Se raja taisi tulla Ohisalon suojateilla ylitettyä ja nyt aletaan lyömään eteen sellaista rätinkiä että kohta on leikki loppu.
Nyt näyttää ääni vähitellen muuttuvan kellossa.
Mitäköhän noistakin tulee ku sikiää keskenään.
En halua edes tietää. Kivikausi kutsuu
Voi, voi, tuliko oltua liian ankaria eloapinoille. Täytyy antaa joku korvaus valtion loukkauksesta.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008323059.html
Lisäisin vielä, voi jumalaut sentään tätä leikkipeliä poliisilta.
Sain kivan kuvaviestin.
Minnuu pelottaa Suha Lapsii ilmanmuutoksensen Vuoksi.
Toivottavasti kukaan ei halua Lapsia tuon hemmon kanssa, tulee vain kusipäisiä lisää.
Ja eikun itänaapuriin kaikki palaa, renkaatkin. Miksi ette mene sinne
mieltä osoittamaan. Pallit ei riitä, raukat.
Piuhat poikki kaikilta kapinoivilta, eli kastraatio.
Elokapinalliset Menkää Eritreastiaan näyttämään mieltä.
Vesitykeillä ne terroristit muualla ajetaan pois häiritsemästä.
Oikeesti, vesitykeieillä. Salli minun nauraa.
Kovat piippuun loppuu narina.
Oikein elokapina haastaa poliisit alioikeuteen vaik se torso onkin väkivallasta,kemiaaseenkäytöstä. .meretkin on jo sotkettu poliitikkojen lait??????
Kemikaali-Ali kuuluu Elokapinaan
Hella Lettaas oikeen totella poliisia Roistoja kaikki. Sakkoja ajokielto juopoille käyttäjille.
Tänään olivat taas osoittamassa mieltä.
Elokapina, elokapina, on kaikkien kapina (teiden tukko)...
Ainahan he jotain tukkivat. Liikenteen haittaaminen kuuluu Elokapinan toimintatapoihin.
Nyt olis hyvä istua kadulla, kun on kylmä.
Eikö maistu istuminen -20c
Missä ovat elokapinallisten sukset nyt? Käytössä vai häkkivarastossa?
"Lunta perkele" hiihdot Manskulla ei tule unohtumaan. Mietin jo silloin, että tuo vouhotus tulee puhkeamaan kuplan lailla.
ELOKAPINA MENKÄÄ SUOJELEE KIVIKON METSÄÄ HELSINKI 94 KONTULA. MIKSI ETTE TOIMI METSÄN PUOLESTA KOHTA SITÄ EI OLE. SE ON JO KAIKKI LAIDAT TÄYNNÄ ASUTUSTA TEOLISUTTA YMM.KAVENTUNUT VALTAVASTI .KOHTA KOKO METSÄÄ EI OLE. TAAS ON HAKUUT SIELLÄ ,MIKSI ETTE TOIMI OIKEIDEN ASIODEN PUOLESTA?
Oikea paikka istuskeluun on Intian Delhi (dokumentti saasteista), Amazonin viidakko (hakkuut), Venäjä jne. Miksi nämä eivät mene sinne missä on oikeita ongelmia?
Ottaisivat ensin selvää asioista ennen kuin alkavat toimia... tämä hangon junan stoppaaminen oli harkitsematon teko... koska tavara oli jo suomen puolella ja antrasiitti jota juna kuljet-
ti, on puhdasta saasteetonta että järki käteen... olin ymmärtäväni että ensin protestoijat luulivat suomen käyttävän tätä antrasiittia... onko näin...
Vuoden ensimmäinen rahalähetys venäjältä on saapunut ja elokapina on aloittamassa haitantekoa yhteiskunnassa.
Vikää nuo elokapinoitsijat ukrainaan, sota avuksi polkeen miinoja etulinjaan.
Toivon totisesti että jolku rekka jyrää ne vahingossa tai tahallaan, aivan sama. Hyvä asia sentään että syövät vihreiden kannatusta tehokkaasti.
Kaikki kirveelöö auto romujen saasteita kiitos autoveroT nämä poliisimiliisit pahimpia Estää oikeudenmukaisuuden eruskunnanlakien kätyrit säätäjät on hauras kotona mökillä lomilla näin se venäjä toimii.tulos tiedossa.
Toivottavasti oikeuden puolustajat poliisit saa tehdä rauhassa töitä. Ja rikolliset elokapinalliset saavat rangaistuksen
Kerrankin kytät toimi oikein ja aiotaan rangaista, olisi pitänyt olla paljon kovemmat otteet.
Ruotsissa uuden lain mukaan tiellä istuskelusta saa vähintään vuoden vankeutta, sama laki Suomeenkin heti!
Pelkkiä rikollisia koko porukka
😂 Ei kovin vakavasti otettava, lähinnä huvittaa
😂😂😂
Elokapinasta tulikin elovapina. Pelästyivät että onnistuvatkin vahingossa tavoitteessaan.
Huvittaa, vieläkin naurattaa😂😂😂
Tehkää jotain järkevää, menkää vaikka töihin tai edes vapaaehtoitöihin?
On sitä aikoihin eletty😃
Miettikää mitäpä jos vaikka joku sairaskohtauksen yms. saanut kuolee siihen, kun ambulanssi joutuu odottamaan liikenteessä eikä ehdi ajoissa sairaalaan näitten elokapinalaisten takia jotka tukkivat tien. Tai vaikka sitä jos tulipalon sattuessa pelastuslaitos ei ehdi ajoissa paikalle sammuttamaan ja pelastamaan, ja jonka seurauksena tulee kuolonuhreja.
Mielestäni näitten hippien yli saisi vaikka ajaa autolla jos eivät älyä siirtyä. Mieltä saa osoittaa mutta sen voi tehdä järkevälläkin tavalla eikä aiheuttamalla haittaa yhteiskunnalle.
Youtubessa pyörii kymmenisen päivää sitten Saksassa kuvattu video, jossa raahataan kansalaisten toimesta näitä hippejä letistä pitäen pois tieltä. Eipä onnistu Suomessa, koska oikeus on rikollisten puolella.
Elokapina on joukko ipanoita jotka kakkivat purkkiin, koska WC istuin kuluttaa liian paljon makeaa vettä.
ELOAPINAT: Ilmastomme ja säiden pilaaja nro: 1 on: kotoinen Ilma(turva)tieteenlaitos, ja tässä hieman faktaa asiasta:
https://www.ilmatieteenlaitos.fi/tiedote/1284533519
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008551967.html
https://www.ilmatieteenlaitos.fi/tiedote/646495
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009137274.html
https://twitter.com/SamiAntinniemi/status/1687518196318818308?t=fe1sRcN_Q8D_ux8qZ6rNuw&s=08
https://areena.yle.fi/1-50680458
On taasen näiden viimeaikaistan PK-seudun rankkasateiden aikana ilma maistunut niin kuvottavalle, että sinne on "aerosoleja"ja ties mitä myrkkyjä lennetty.
Nyt pitäisi ehdottomasti alkaa tutkia Fmi:n toimia ja poistaa kaikkinainen julkinenrahoitus siltä. Myrkyttäkööt meitä ja pilatkoon vesistämme muiden kuin meidän rahoilla.
Toimittajat HUOM. tämä aihe vaatii ehdottomasti tarkempaa syynäystä ja kuten em. linkit antavat ymmärtää; tämä ei ole enää mitään salaliittoteoriaa vaan
faktaa elämästämme todellisuudesta, josta me kaikki joudumme kärsimään.