Kodittomille järjestettävä yöpaikat

Joka ikiselle kodittomalle järjestettävä lämmin yö, iltapala ja aamupala. Kunnille velvollisuus järjestää yöpaikat kaikille kodittomille. Ennakoin, että kodittomien määrä lisääntyy eriarvoisen "pakkotyöpolitiikan" takia. Ja kuka vastaa siitä, jos koditon kokee paleltumiskuoleman tai jos heitteellejätön takia paleltuu kuoliaaksi? Tästä ei saa mennä ohi välinpitämättömästi.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ja juovuksissa olevia ei samaan paikkaan. Juopuneet periaatteessa kuuluvat putkaan. Mutta yöpaikat pitää tarjota raittiille porukalla, juopot pitäisi ohjata putkaan yöpymään.

Äänestä

Jos ihminen saa asumiseen asumistukea, toimeentulotukea ja kela vielä hoitaa vuokravakuuden vuokra-asuntoon, silti laittaa rahat mielummin päihteisiin, sellainen jäätyköön hengiltä. Näin on kaikille parempi.

Äänestä
  • Juopollakin on ihmisarvo. En ymmärrä juoppojenkaan ihmisten aliarviointia. Heidät täytyy hoitaa kuntoon. Alkoholismi on sairaus.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juopollakin on ihmisarvo. En ymmärrä juoppojenkaan ihmisten aliarviointia. Heidät täytyy hoitaa kuntoon. Alkoholismi on sairaus.

    Ei ole sellaista sairautta, minkä voi itse lopettaa vaikka heti, laittamalla korkin kiinni.

    Jos on niin heikko luonne ja tyhmä ihminen, ettei siihen pysty, ei sitä korkkia kiinni voi lääkäritkään laittaa.

    Äänestä

Ei ole rahaa, rahaa löytyy ainoastaan ulkomailta haalitulle sosiaalilois laumalle.

Äänestä

Tyhjiä toimistoja kuulema on koronasta johtuen. Valtion ottamilla Laina rahoilla niitä toimistoja voisi talveksi vuokrata. Kesähän se jo kohta tulee kuitenkin. Ei luulisi lainamiljardeissa paljon missään tuntuvan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Joka ikiselle kodittomalle järjestettävä lämmin yö, iltapala ja aamupala. Kunnille velvollisuus järjestää yöpaikat kaikille kodittomille. Ennakoin, että kodittomien määrä lisääntyy eriarvoisen "pakkotyöpolitiikan" takia. Ja kuka vastaa siitä, jos koditon kokee paleltumiskuoleman tai jos heitteellejätön takia paleltuu kuoliaaksi? Tästä ei saa mennä ohi välinpitämättömästi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu