tuonne Itä-Eurooppaan kuten Unkari, Puola ja Venäjä. Sen sijaan Iran saa valmistaa rauhassa atomiasetta, Turkki tappaa omia ja Syyrian kurdeja ja häiriköidä Välimerellä ja Libyassakin ja Kiina saa tappaa uiguurejaan ja vallata kansainvälisen meren eikä mitään mutinoita.
Saksako johtaa tällaista politiikkaa vai mistä mustista mujuista kummunnee ?
Saksako johtaa tällaista politiikkaa vai mistä mustista mujuista kummunnee ?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Siinä vaiheessa kun Eurooppa tanssii Kiinan pillin mukaan ja Iran uhkailee Eurooppaa ydinpommeillaan voipi tulla mieleen, että olisiko kannattanut liittoutua USAn kanssa Kiina ja Irania vastaan. Sitten se on jo myöhäistä. Englanti voi nyt brexitin jälkeen saada USAn suojelun jos liittoutuu sen kanssa.
Eurooppa ei tanssi Kiinan pillin mukaan,eikä Iran uhkaile Eurooppaa ydinaseillaan.
Molemmat haluavat hartaasti käydä kauppaa EU:n kanssa.
Pääosa EU-maista on Naton jäseniä. Niin myös Englanti.
Eurooppa ei tanssi Kiinan pillin mukaan,
Tällä menolla pian tanssii kuten tanssi Hitlerinkin pillin mukaan.
eikä Iran uhkaile Eurooppaa ydinaseillaan.
Juuh, ei varmaan uhkaile vielä kun sillä ei niitä ole. Mutta uhkailee kun on.
Molemmat haluavat hartaasti käydä kauppaa EU:n kanssa.
Varmaan niin mutta miksi EU haluaa käydä kauppaa näiden roistovaltioiden kanssa. Siitähän tässä on kyse, ei niiden haluista.
Israelillahan jo on 200 ydinkärkeä sojottamassa Iranin ja Euroopan suurimpiin asutuskeskuksiin.
Koska ne eivät häiriköi Venäjän tavoin Euroopan alueella tai uhkaile Israelin tavoin Euroopan suurimpia asutuskeskuksia ydinkärjillä.
Ne eivät ole EUn käytettävissä Euroopan puolustukseen.
Oi että, mihin Euroopan keskuksiin Israelin ohjukset mahtaa olla suunnattuja, ihanko Itä-Savoon, sinne missä ne piämiehet asuu ?
Tuskinpa Nooan arkin perusteella massamurhia ja maavarkautta oikeuttavat hullut puolustavat niillä muuta kuin itseään.
Väität siis Colin Powellia valehtelijaksi? Siellähän se uhkaili sähköpostissa miten mielikuvitusjumalan valitulla kansalla on sojottamassa ydinkärkiä Tehranin suuntaan.
Ilmankos mielisairas Jeesuksen äänen päässään kuuleva Pompeo yrittää painostaa Libanonia luovuttamaan Israelin roistovaltiolle mahdolliset kaasuvaransa.
Natsin tietopuolisen viisauden määrä on hämmästyttävä, luulee että Teheran on Euroopassa.
Euroopan pitäisi lukujen ja historiansa valossa pärjätä kummallekin ihan yksinkin. EU on yksi helvetin (paperi)kone, joka sotkee kaiken. Se voisi olla jotain muuta, mutta silloin sen pitäisi olla kansallismielisten ja sosialistien yhteiskoalitioiden hallitsema. Nyt kansallismieliset ovat valitettavan alakynnessä ja sosialistit yrittävät parhaansa mukaan olla porvareita.
Kuten Kaipolassa nähtiin, kaikki vain eivät voi olla porvareita vaikka kuinka haluaisivat tai yrittäisivät. Kapitalismi tarvitsee riistettäviä, eli ihmisiä, jotka työllään luovat hyvinvointia, josta kapitalistit eli omistajat, siis mitään koskaan keksimättömät Nallet yms, vievät itselleen suurimman osan.
Onneksi sentään SDP:ssä on vielä muutamia, jotka ymmärtävät tuon perusasian. Sen ymmärtämisen tärkeydestä kertoo se, että yksi niistä harvoista, jotka ymmärtävät, on pääministerimme, ja siitä kiitän itseään Korkeinta Luojaa, sillä ellei Hän olisi näin johdattanut, olisi maamme hukassa.
Sinä kysyit mihin Israelilla on ydinkärkiä sojottamassa. Jos niitä on Tehraniin sojottamassa, on niitä myös Eurooppaan sojottamassa. Sinunlaiset psykopaatit pitävät 'Samsonin-vaihtoehdolla' koko maapalloa vankinaan Nooan arkin sadun perusteella.
Mitään 'Korkeinta Luojaa' ei ole olemassa muualla kuin sinun harhoissasi. Oliko muuten Aatamilla napanuora.
EU ei tanssi Kiinan pillin mukaan. Ei tanssinut Europpa Hitlerinkään pillin mukaan muualla
kuin stallarien valeissa.
Monet maat taistelivat vastaan,osa oli puolueettomia ja vain osa liittolaisia,nekin enemmän pakosta kuin innosta.Miehitetyt maat tekivät aseetonta vastarintaa tai ryhtyivät sissitoimintaan.
Iranin uhka EU:lle on vain stallarin päiväunta.
EU käy kauppaa oman harkintansa perusteella, ei stallarien määräysten.
Hölynpölyä.
Euroopan maiden (22) puolustuksesta vastaa Nato,jonka jäseniä pääosa myös EU-maista on.
EU:ssa määräävät demokraattiset valtiot.
Yritystoiminnassa määräävät markkinavoimat.
Hallituksen tehtävä on tukea niiden toimintaa. Pääministerikin ymmärtänee asian.
Tai sitten ei.
On ne silti melko kovia poikia Iranissa. Shaahi Abbas I:n siirrätytti käytännössä koko nykyisen Armenian kristillisen väestön nykyisen Iranin alueelle, vaikka Armenia nuolee Iranin persettä koska ei tyhmänä osaa pelata islamin eri uskontokuntia toisiaan vastaan. Tarinan mukaan nykyisten Turkin tukemien joukkojen esi-isät lähinnä uskonnollisista syistä teurastivat Jerevanissa nykyisten tukijoidensa esi-isiä ja toivottivat Iranin Shaahin sinne tervetulleeksi. Shaahi teki Armenialle vähän samaa mitä Pietari I:n Pohjanmaalle.
Onko siis joku noista Venäjän tavoin siirrellyt rajoja Euroopassa? Kuka?
Muualla maailmassako saa tehdä ihan mitä tahansa eikä se uhkaa maailman ja siten Euroopankin rauhaa.
Mutta jatkokysymys: mitä rajoja Unkari ja Puola ovatkaan siirrelleet kun ei tule ihan heti mieleen ?
Ei minusta kyllä Iranin kyky puolustautua mielisairaita puhuviin käärmeisiin uskovia ydinaseilla varustettuja hulluja vastaan uhkaa Eurooppaa. Puola ja Unkari ovat sitoutuneet tiettyihin pelisääntöihin joita eivät kunnioita.
-----Puola ja Unkari ovat sitoutuneet tiettyihin pelisääntöihin joita eivät kunnioita.----
Saksan bulvaanina ja juoksutyttönä toimiva Suomi rikkoo niitä samoja sääntöjä vielä pahemmin.
Eikö Hitlerin Saksassa mitään pelisääntöjä rikottukaan ?
"Saksan bulvaanina ja juoksutyttönä toimiva Suomi rikkoo niitä samoja sääntöjä vielä pahemmin."
Valehtelet.
Suomi toimii itsenäisenä jäsenmaana EU:n demokraattisten arvojen mukaisesti.
"Eikö Hitlerin Saksassa mitään pelisääntöjä rikottukaan ?"
Sinunhan se pitäisi tietää? Jos et,niin yritä edes valehdella!
Soveltaako avaaja venäläistä logiikkaa? Eli jos olet eri mieltä kanssani, niin vihaat minua?
Avaaja ei tunne logiikkaa edes sanana,
Puola ja Unkari ovat EU:n jäsenmaita.
Niiltä vaaditaan vain yhteisten sopimusten noudattamista,kuten kaikilta muiltakin jäsenmailta.
------Niiltä vaaditaan vain yhteisten sopimusten noudattamista,kuten kaikilta muiltakin jäsenmailta.------
Ne noudattavat ! Mistä sen tietää ? Siitä kun kukaan ei osaa antaa esimerkkeja rikkomuksista. Huudetaan vaan kurkku putkella Saksan ja Ranskan mieliksi.