josta ne kulkeutuvat maailman meriin. https://yle.fi/uutiset/3-11577002
Aasiassa ja Afrikassa jätteet kipataan jokiin
Anonyymi
31173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Laitoin aikaa sitten tänne kuvia joissa
- intialainen jäteasema kippaa kuorma- auton lavalta kaikki virtaavaan jokeen.
Kymmeniä, ellei satoja lasteja päivässä.
Laitoin linkin, miten viidakosta löytyy massiivinen muovikasa, ellei jopa vuori keskeltä metsää.
Ja miten länsimaat lastaa jätteensä kontteihin ja ne vie ne kehitysmaihin.
JA SUOMALAISET NUORET AIVOPESTÄÄN KAAHOTTAMAAN KYNTTILÄN HIUKKAISTA - ETTEI NE VAAN HUOMAA EU LIITYOVALTIOKHEHITYSTÄ.
Mitäs niitä omia asioita hoitamaan, kun borneon muovivuori on tärkeämpää.
Ei suomen asiat ole sen paremmin, mutta NE tärkeät ei tule näkyville ja
puuhastellaan mielellään ihan off topic.
Intiassa ruumiitkin pukataan jokiin.
Suomi on mukana tuossa jätteiden viennissä.
https://yle.fi/uutiset/3-10288163
Lisää jätevoimaloita Suomeen eli poltetaan jätteet energiaksi kuten tapahtuu Vantaalla. Se on ympäristölle parempi ratkaisu.
Maailma hukkuu paskaan.
Kehitysmaiden jätetouhuihin ei tule puuttua, koska on ikiaikaista kulttuuria.Loukkaisi alkuasukkaista suorastaan olisi rasismia.
Maailman ehkä parhaiten jäteasiansa hoitavan Suomen sen sijaan tulee ajaa katastrofaaliin pilviin kuluvien jätekustannusten vuoksi, kun ei kuulu kulttuuriin.
No nyt osuit just asian ytimeen hyvä !
Kai tääkin imbesilli hallitus tunkee sinne jonkun Miljardin jätehuoltoon.
Juu. Ei meidän tarvitse tehdä mitään., koska jossain kaukana on asiat vielä pahemmin.
Samoin tehdään Venäjällä.
Juuri näin.
Tästä samasta asiasta kirjoitin jo vuosia sitten tällekkin palstalle, mutta sehän on kuin tuuleen kuiskaisi silloinen aloitukseni.
Tulevaisuuteen kun ei näe kovinkaan pitkälle, mutta parasta toivotaan, että Afrikan ja Aasian joet eivät olisi enää roska-altaita.
Mutta onneksi Suomi pelastaa maailman! Mehän ollaan ykkösiä ilmastonsuojelussakin ja tehdään Suomesta hiilineutraali, maksaa mitä maksaa. Ja sehän maksaa! Mutta siinä sivussa pelastetaan kaikki todelliset maailman paskaajat. Ollaan me vaan hyviä!
Joo vaihdoin vanhan autini hybridiin
Oisin vaihtanut akku auyoon muta ei raas i inut.
Nyt onnelive t o ja kolme moottorii
Joo kyllä meidän täytyy vaihtaa mäkkärin pillit paperisiin.
https://www.youtube.com/watch?v=hVG_e1m2Djc
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiBsf209aHsAhWtpYsKHXd_CH4QwqsBMAx6BAgTEAU&url=https://www.youtube.com/watch?v=8PavA4rUypE&usg=AOvVaw3mQxTHB0YXq8z8XcHVTf8T
Maailmaan pitää saada lisää negruja vaikka millä rokotteilla.
Ohisalon voisi laittaa tuonne keräystalkoisiin.
no, meidän neljänkymmenen sentin polttoaineen korotuksella pystytään kompensoimaan nämä intian pullojoet
Ihmiset muuttavat asuinympäristönsä sen ilmikuvaksi, mitä heidän sisimmässään velloo.
Mitä se kertoo aasiasta ja afrikasta, että siellä jätteet kasautuvat kaikkialle koska ihmisiltä tippuu roska käsistä heti kun sitä ei tarvita, ja jokia pidetään vain kätevänä likaviemärinä? Mitä se kertoo, kun jokien puhdistaminenkaan ei onnistu, ellei sinne mene suomesta valkoinen mies hoitamaan homman?
Fantsuu menoa tuollakin. Varmaan sitä monikulttuuri rikkautta?
Merissä mikromuovia jpa 14 miljoonaa tonnia.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006661325.html
Juuja lastit kun kipattu tanssitaan!
Maailman maiden pitäisi pitää huoli siitä, että kehitysmaihin ei mene muovia missään muodossa. Juokoon vetensä teräspullosta ja kantakoon ostoksensa teräskorissa. Kyllähän sen tietää, mitä siitä tulee kun antaa apinalle käsikranaatin.
AK-47 on siitä poikkeuksellinen tekninen laite, että sitä osaa käyttää apinakin.
Ja niin ne käyttävätkin.
Intiassa pannaan paremmaksi.
https://www.planetcustodian.com/over-50-scary-images-depicting-filth-of-varanasi-and-river-ganges-that-went-viral-in-china/8134/
Ihanaa katsella kun pienet lapset ovat virkistäytymässä kuumana päivänä.
https://i.dailymail.co.uk/i/pix/2015/07/03/09/2A29C62300000578-3148193-Dangerous_Children_in_the_Philippines_are_risking_their_lives_to-a-11_1435912665033.jpg
Somaleilla olisi siis kotimaassaan aivan sikana töitä mutta olevat loisimassa Suomessa.
Meidän ilmastovouhiottajat eivät halua nähdä niitä suuria ongelmia, joita maapallolla on. katsotaan vain omaan napaan tässä asiassa. Joa on puhe maahanmuutosta ollaan niin globaaleja ja avoimia, mutta jos pitäisi miettiä kuinka paljon Suomea enemmän muualla saastutetaan se globaalius unohtuu. Varsinaista kaksinaismoraalia.
Eikös jo Ruotsissakin tehdä niin.....Ai niin mutta sinnehän on tullutkin se porukka juuri Aasiasta ja Afrikasta...
Osattiin sitä meilläkin. Vielä 50-60 -luvuilla jätteitä kipattiin surutta mereen. Esimerkiksi Lauttasaaren länsipuolella olevalla Koivusaarella kipattiin yhteiskunta- ja teurasjätettä mereen kymmeniä kuorma-autokuormia päivässä.
Edelleen hämmästyttää että mistä ihmeestä mikromuovia päätyy valtameriimme! :DDD
Samaisesta syystä suomessa on painettu paniikkinappulaa ja jopa kertakäyttöastiat pitää tehdä jostain muusta kuin muovista.
Ei sillä että tuo ois huono juttu mutta kokonaiskuvassa se kuullostaa näpertelyltä. Just samaa sontaa on nuo suomen hallituksen "ilmastotoimet".
Itse asun alueella jossa tiedän jätehuollon toimivan. Meillä kaikki sekajäte päätyy poltettavaksi.
Monessa kaupungissa ei ole vastaavaa järjestelmää eli löytyy vielä kaatopaikkoja ja osa jätteestä lähtee ulkomaille. Siiihen pitää saada parannus.
Uutisten mukaan Suomi vie sekajätteitä maailmalle sen sijaan että itse polttaisi, hautaisi tai lajittelisi kaiken.
Kieltäkää jätteiden vienti samalla lailla kuin ydinjätteiden vienti kiellettiin. Silloin ongelma on pakko ratkaista Suomessa.