Adventistit eivät voi pelastua

Adventistit eivät voi pelastua ennen kuin he näkevät enkeleitä peräti kolme yhtäaikaa.
Lisäksi ovatko he tehneet parannuksen synneistään esim. uskosta väärään profeettaan?
Miten adventistit uskottavasti valmistuvat odotettujen enkelien tulemiseen ja milloin enkelit tulevat?
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Aloittajassa on pilkkaajahenki.

Äänestä
  • Aloittajassa on pilkkaajahenki.

    Sulla on dollari ja tyhmyyshenki joka tiivistyy! Ei mitään Jumalan sanaa oikeata,ei 1700 luvun akan dollari sanoja!

    Äänestä

  • Aloittajassa on pilkkaajahenki.

    Ei henkeä,mutta järkeä! Amerikkalainen suuntaus,1700 luvulla elävä/muka näkijä Ellen White,miten siihen voi uskoa? Ihminen ja hurmoksen aikaa elävä suuntaus?
    Kaikki mikä Amerikasta tulee,on lähes väärää uskontona.
    Jehovat,fbi piti heitä 60 luvulla lähes todella pahana ja tämä lahko?
    Onhan siellä muitakin lahkoja paljon ja kaikki lupaa taivaseen pääsyn kiiltohampaineen ::))
    Ihmisen tuomaa,kontrolli pahaa suuntausta. Rakkaus on kaukana.

    Äänestä

He, siis adventistit ovat todella kristikunnalle tuomion kello.
Kun me emme edes näe kolmen enkelin oppia, saati enemmän, niin lähtökohtaisesti alku olisi tuossa kolmessa.
Siis me kristityt, pakant, epäjumalanpalvelijat emme näe mitään. Olemme sokeita, pakanoita- epäjumalanpalvelijoita, epäuskoisia, jumalanpilkaajia.
On siinä kolmelle ankelille jo alkusoittoa ja kun senkin oppismme, löytäisimme lisää oppia Ilmestyskirjan enkeleistä, on siellä sellaiset tuomiot odottamassa --- että.

Äänestä

"Ja ne seitsemän enkeliä, joilla oli ne seitsemän pasunaa, hankkiutuivat puhaltamaan pasunoihin. Ja ensimmäinen enkeli puhalsi pasunaan; niin tuli rakeita ja tulta, verellä sekoitettuja, ja ne heitettiin maan päälle..."
Puhukaa edes hetki näistä pasuunojen ilmoittamista tuomioista.
Jumala on ne saanut aikaan. Ne ovat lähtöisin taivaasta.
Ja enkelit.

Kun sitten ensin näette ne kolme enkeliä pakanat, niin lisää niitä tulee.

Hökeltäjä sunnuntailaiset, jotka ovat hyljänneet Herran sapatin. Lukekaa edes kolmen enkelin sanomaa.

Äänestä
  • 2:16 Älköön siis kukaan teitä tuomitko syömisestä tai juomisesta, älköön myös minkään juhlan tai uudenkuun tai sapatin johdosta, >> Jakeen lisätiedot
    2:17 jotka vain ovat tulevaisten varjo, mutta ruumis on Kristuksen.

    Äänestä

Kun maailma "sateenkaarineen!!!" villitsee kansat, niin pasunoita ja enkeleitä riittää.
Soitot jo kuuluu, uutiset kertovat. Corona- on pasunan ilmaisua.
Meret pauhaa, meri kertoo kansoista.
Eikös ne pauhaa par.aikaa.
Maailmantalous meilläkin on suurissa ongelmissa, tuleva nälkä ja kuolema.
Enkeleitä riittää ja te pilkkaatte vielä Jumalaa. Sateenkaria liputatte, historiallisten museoiden lippuntagoissa ym. ja muuallakin maailmassa- joka on häpeä Jumalan silmissä.
Teidän enkelit eivät ole lukeneet kolmenkaan enkelin sanomaa, olette hyljänneet totuuden.
Siksi pasunat soi.

Äänestä

ts. Egypti ja Sodoma- siinä se yhdistelmämme on, pakanoilla.
Ymmärrättekö te yhdistelmää?
Vanhaliitto on peilikuva, tähän lopunaikaan, jossa on se näkyvyys.
Yhäkö te pilkkaatte sapattiakin?

"Taivaassa asuvat" ovat alamaisia Jumalan laeille ja totuudelle.
Toinen ryhmä ovat "maan päällä asuvat".

Voi-huudot huudetaan maan päällä asuville.
"Voi, voi, voi maan päällä asuvaisia niiden jäljellä olevain pasunain äänten tähden, joihin kolmen enkelin vielä on määrä puhaltaa!'" Tuomioita ei voi enää välttää.

Äänestä

Adventistit ovat rikkoneet lain, johon he vetoavat, ja saavat tuomion toiseen kuolemaan. Se on heidän karmaiseva loppunsa oleva. He kysyvät: "Missä kohden me olemme lainrikkojat"?
Kaikissa kohdin, sillä joka rikkoo yhtä kohtaa, on syypää kaikissa kohdin.
Ylpeydessään he eivät ole katuneet, vaan vain puolustelleet.

Äänestä

Oikeesti..onko amerikkalainen lahko tätä mieltä? Kolme enkeliä pitää nähdä?
Ellen on 1700 luvun akka ja ei varmasti mikään profeetta,siihen aikaan kaikki oli mitä vain ja milloin ja dollarit pyöri ja osa kahjoista täälläkin uskoo dollari naiseen.

Äänestä
  • Kaikilla adventisteilla on totuuden valon Ellen Whiten kirjoja.
    Muuten ei voi edes olla adventisti.

    Äänestä

Adventistit eivät voi pelastua ennen kuin he näkevät enkeleitä peräti kolme yhtäaikaa.
Lisäksi ovatko he tehneet parannuksen synneistään esim. uskosta väärään profeettaan?
Miten adventistit uskottavasti valmistuvat odotettujen enkelien tulemiseen ja milloin enkelit tulevat?

Sanon näin ulkopuolisena, KAIKKI PELASTUU jotka uskovat Jessus Kristukseen !
Uskon suuntauksien tarkoitksena on kilvoitella,mutta valitettavasti huonosti menee osaalla.
Esimerkiksi anteeksi pyytäminen pedofiliassa lapsesta,että synnit on annettu anteeksi,vaikka se rikkoo lapsen kokoelämän ja asiaa ei tuoda maallisen lain piiriin.
Valitettavasti monessa uskonnonnon suuntauksessa on pedofiliaa,kuten esimerkisksi Katolilaisuus,mistä on kirjoitettu.
Samaa on ollut lestaadiolaisuus suuntauksessa,
Joainen joka uskoo Jeesukseen saa elämän,mutta he väärintekijät..hekin pelastuu mutta jatko on toinen..On vaikea kertoa.
Älkää koskaan tuhotko lapsen elämää jo alkuvaiheessa,se vie teidät itse toiselle ja pitkälle tielle.
Muistakaa aina,mitä teette toiselle(lapselle),sen teette itsellenne. Tulette kokemaan saman. Nyt mietitään,että miten ?
Luulettoko,etttä olette jo valmiita taivaaseen? Ei,ei ,ennenkuin he sanovat,nyt riittää.
Ihmisen elämän kiertokulku jatkaa,niin pitkään, että minä ja sinä opimme,opimme virheistämme ja silloin me voimme mennä kotiin mistä lähdimme.
Usko tai älä,mutta mieti oletko niin täydellinen jo nyt?

Äänestä

Kaikki pelastuu,elämän kiertokulku sen tekee. Mutta,elä hyvin se palkitsee !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Adventistit eivät voi pelastua ennen kuin he näkevät enkeleitä peräti kolme yhtäaikaa.
Lisäksi ovatko he tehneet parannuksen synneistään esim. uskosta väärään profeettaan?
Miten adventistit uskottavasti valmistuvat odotettujen enkelien tulemiseen ja milloin enkelit tulevat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu