Monta jumalaa

Puhuttiin, että onko taivaassa kaksi jumalaa, mutta se ketju on jo ehtinyt neljännelle sivulle, joten vastaan omalla aloituksella.
Onhan. tai on ollut. jumalia montakin, on Allah ja Jehova, vaikka muslimit ja Jehovan Todistajat eivät ole kristillisiä. Mooseksen Herra Sebaot oli vain israelilaisten jumala, muu kansa surmattiin.
Oli meillä Suomessakin useita jumalia, ennen kuin kristinusko tuli Suomeen 1100-luvulla. Oli Ukko Ylijumala, metsän jumala Tapio ym.
Kautta aikojen on ihminen uskonut johonkin jumalaan, halunnut uskoa johonkin suurempaan.
Itse uskon kolminaisuuteen, Isä, Poika ja Pyhä henki. Kuulun luterilaiseen kirkkoon, mutta helluntailaisia arvostan eniten. Olenhan lapsena käynyt helluntailaisten pyhäkoulua.

0

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuolemanrangaistus

        Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
        Laki ja rikos
        151
        7632
      2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

        Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
        Maailman menoa
        201
        5624
      3. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

        Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
        Maailman menoa
        34
        4570
      4. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

        Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
        Hybridi- ja sähköautot
        10
        4196
      5. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

        Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
        Maailman menoa
        75
        3914
      6. Sinä olet minun forEver

        Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
        Ikävä
        29
        3584
      7. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

        https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
        Hybridi- ja sähköautot
        12
        2971
      8. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

        Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
        Maailman menoa
        103
        2874
      9. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

        Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
        Maailman menoa
        71
        2406
      10. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
        Maailman menoa
        112
        2295
      Aihe