Vai hakevatko uskovaiset uskomuksilleen vain lisäpönkitystä väittämällä omia käsityksiään jumalansa tahdoksi?
Onko jumalalla omaa tahtoa?
17
129
Vastaukset
Niin, jumalan tahtoahan ei ole muilta saatavissa kuin ihmisiltä.
Nuo jumalan välityshenkilöt pistävät ihan omiaan ja valehtelevat keskustelevansa jumalansa kanssa keräten samalla rahaa tyhmiltä jeesuksenmorsiamilta.- Anonyymi
Ihminen on vain jumalan tahdon välikappale. Niinkuin paperinpala on välikappale viestin välittämiselle. Ja niin kuin paperinpala on tietämätön ja ymmärtämätön välittämästään viestistä, ei ihminenkään tiedä tai ymmärrä sen enempää jumalan tahdosta kuin paperinpala.
Ja niinkuin ihminen voi tuhota tämän viestin välittämiseen käytetyn paperipalan polttamalla, voi jumala tuhota ihmisen. Mutta myös niin kuin ihminen voi säilöä ja tallettaa tämän paperin palan jos pitää sitä arvokkaana, voi jumala pitää ihmisen tallessa jos pitää häntä arvokkaana ja tallentamisen arvoisena.
Paperin pala ei kuitenkaan itse määritä arvoaan eikä sitä tallennetaanko se vai ei, vaan sen määrittää ihminen. Samoin ihminen ei itse määritä sitä onko hän jumalan silmissä tallentamisen arvoinen. Siitä päättää ainoastaan jumala, oman tahtonsa mukaisesti, ei ihmisen toiveiden, halujen tai uskomusten mukaisesti.
Ihminen jättää kuolleessaan kirjaimellisesti sielunsa jumalansa käsiin. Ja jumala arvioi vain itseensä luottaen elikö ihminen tallentamisen arvoisen elämän vai ei. - Anonyymi
Jumalan tahto on kirjallisessa muodossa Raamatussa! Kattava ja riittävä selvitys, Kuka uskoo ja kuka alkaa tulkitsemaan! Siinä se pointti!
- Anonyymi
Oletko pätevä tulkitsemaan Raamattua?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko pätevä tulkitsemaan Raamattua?
Ei useimpien, etenkään pääkohtien ymmärtämiseen mitään erityistä pätevyyttä tarvita. Ne ovat tyhmempienkin ymmärrettävissä. Asenteesta se on kiinni, ottaako ne vastaan sellaisena, vai alkaako tulkitsemaan oman mielen mukaan.
Anonyymi kirjoitti:
Oletko pätevä tulkitsemaan Raamattua?
Niin.
Miten tulkitaan toisten tarinoita ja ajatuksia kirjallisessa muodossa?- Anonyymi
torre5 kirjoitti:
Niin.
Miten tulkitaan toisten tarinoita ja ajatuksia kirjallisessa muodossa?Sinä et mitenkään.
Koska ihminen on luonut jumalan / jumalat omaksi kuvakseen ei voida sanoa, että jumalalla olisi omaa tahtoa. Jumala on aina sitä mitä ihminen on laittanut hänet (sen) olemaan.Koska ihmiset eivät oikein tuppaa olemaan samanmielisiä ei jumalakaan tunnu olevan oikein sinut itsensä kanssa. Jumalan sanotaan kuvaavan itse itseään muuttumattomaksi, mutta vaikkapa Raamattua lukiessamme alkaen Exoduksesta ja päättyen Ilmestyskirjaan voimme todeta, että "jumala" on muuttunut monta kertaa. Hänen tahdostaan on myös varsin hankala ottaa selkoa, koska hänen käskynsä ja ohjeensa kumoavat monesti toinen toisensa. Koko hahmo vaikuttaakin varsin inhimilliseltä ennemminkin kuin jumalalliselta.
"...alkaen Exoduksesta ja päättyen Ilmestyskirjaan ..."
Tarkoitin tietenkin Genesistä, mutta tämänhän oppineet lukijat jo ymmärsivätkin. anteeksi lapsus.- Anonyymi
pilkkuviivaviiva.novikov kirjoitti:
"...alkaen Exoduksesta ja päättyen Ilmestyskirjaan ..."
Tarkoitin tietenkin Genesistä, mutta tämänhän oppineet lukijat jo ymmärsivätkin. anteeksi lapsus.seliseli...
Noup! Jumalan tahto on revitty riekaleiksi, jokainen on halunnut siitä palansa ja värittänyt sen mieleisekseen.
- Anonyymi
Lisäpönkitystä omille ajatuksillesi
Ajatteleeko sinussa joku toinen sinun ajatuksiasi - Anonyymi
Wayne Dryer kirjoitti psykologisen kirjan useitakin .
Hän osallistui tapahtumaan missä lukijat kertoivat mitä ymmärsivät kirjailijan ajatuksista eri kohdissa Wayne kirjoitti raadille eräästä kohdasta nimettömänä ajatuksistaan mitä oli kirjaa kirjoettaessa tarkoittanut.
Raati hylkäsi Waynen nimettömän selonteon vääränä.
Onkohan raamatun sepittäjillekkin(jumalille)" käynyt näin lukuisat kristityiden lahkot tietävät jumaliansa paremmin mitä jumalansa tarkoittavat kulloinkin raamatussa - Anonyymi
Puhetta lahjaksi-agenda on pettävää. https://yle.fi/tekstitv/txt/895_0001.htm
Nyt yritetään jakaa jo lauluakin lahjaksi, vaikka kirjoitukset, niinkuin ne on kirjoitettu, ovat olleet satoja vuosia ihan lahjaa vain. Pääasia kuitenkin, että kirjoitusten lupaukset on voimassa ja ajat täyttymässä. Jumala Hyvä On kuten Elämä On. - Anonyymi
Yritä vapautua omastasi joskus.
- Anonyymi
Baruch Spinozalla oli tästä asiasta sen verran nasevat näkemykset, että hänet erotettiin juutalaisyhteisöstä.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Baruch_Spinoza
Spinozan ajatuksia on hyvä pohdiskella. - Anonyymi
Pukin apulaisilla ei ole, kun ne tykkää jäädä yliastutuiksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh962346Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1831930- 1841517
- 247922
- 82922
- 62809
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol11806- 55712
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako213643Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </349631