Maskit pois, haluan korona ajan kestävän vuosia

Anonyymi

Etätyö on vaan niin mahtavaa. Ei tarvitse tavata sukulaisia ja työkavereita.

Saa olla kotona ja vetää kalsarikänneja ja herkutella. Ei tarvitse ostella uusia vaatteita tai meikkejä. Säästyy rahaa.

Korona, älä koskaan mene pois

27

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri näin sen olla pitää.
      Kaupallinen kulutus nollille. Silloin ei kansainväliset sijoittajat pääse nauttimaan suomalaisten rahoista.
      Autot pois liikenteestä. Lennot seis ja laivat romuttamolle. Luonto kiittää.
      Teollisuustyö saastuttaa ja toimistotyö kuluttaa paperia ja siten hakkauttaa hiilinieluja. Onneksi ei tarvitse käydä töissä.
      Miksi käydä missään, kun kotona voi elellä sos.demien järjestämillä hyvinvoinyivaltion sosiaalisilla tulonsiirroilla?

      Toteutetaan kaikki demarien suunnitelmat jo etuajassa.
      Aloitetaan siitä, että ei pidetä kaupallista maskia STM:n kansliapäällikön Kirsi Varhilan ohjeen mukaan.
      Noudatetaan tunnollisesti STM:n ohjeita koronan levittämiseksi.

      • Anonyymi

        Ammattityötön kokoomukselainen ei tainnut nyt oikein käsittää, mitä tarkoittaa etätyö.

        Se on tietenkin jotain sellaista, jota ei sinisten tai persujen koulutustasolle yleensä voi tehdä...


    • Anonyymi

      Varttukaas vaan, niin kohta etätyöläisillä on kotona laite, josta pomo seuraa, onko työt tehty. Aamulla ensin leimaatte "työkorttinne", jotta pomo näkee, moneltako aloitat työnteon. Sitten leimailet ruokatunnit ja kahvitauot ja sitten työpäivän päättymisajan.
      Vessakäyntejä ei ehkä vielä tarvitse leimailla?
      Duunarin elämä alkaakin sujua vanhanajan hyvään malliin, kun kellokalle puhisi niskantakana!

    • Anonyymi

      Itse kirjaudun työkoneelle aikaisin aamulla. Sen jälkeen laitan kahvin tippumaan ja katselen pari tuntia aamu-tv:tä

      Pari tuntia töitä verkkaiseen tahtiin ja sitten lounasta hakemaan lähiravintolasta.

      Sitten taas pari tuntia verkkaista työtahtia, reilu kahvitauko netissä surffaillen ja pari tuntia verkkaista työtahtia sen jälkeen.

      Työpäivän lähestyessä öoppuaan avaan ensimmäisen olueni. Jokainen päivä on kuin perjantai ja aamulla ei tarvitse lähteä krapulassa töihin ajamaan.

      Kiitos korona, aikakausista paras

      • Anonyymi

        Eli ei siis poikkea siitä, mitä tekisit työpaikallakin. Kahvitauot ehkä etätöissä ovat lyhemmät kun ei ole juttukavereita pöydässä.


    • Onko siihen jokin syy, ettet voisi elää kuvailemallasi, itsellesi sopivalla tavalla, ilman koronaa?

      • Anonyymi

        Hän ei uskalla. Töissä hän aina käy välillä vessassa kastelemassa otsansa, niin että pomo luulee hänen hikoilevan.


      • Anonyymi

        Työnantaja halunut pitää toimistolla, vaikka nyt huomattu että kaiken voi toimisto työläinen tai vaikka IT-alan ihminen tehdä kotoa käsin.

        Tuskin enää paluuta toimistolle, joten voin jatkaa hyväksy todettua elämäntapaani. Sukulaisten kanssa onkin sitten eri juttu.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Työnantaja halunut pitää toimistolla, vaikka nyt huomattu että kaiken voi toimisto työläinen tai vaikka IT-alan ihminen tehdä kotoa käsin.

        Tuskin enää paluuta toimistolle, joten voin jatkaa hyväksy todettua elämäntapaani. Sukulaisten kanssa onkin sitten eri juttu.

        Hyvältä kuulostaa. Etätyön määrä jäänee paljon aiempaa suuremmaksi. Onhan se työnantajankin etu, jos ei tarvitse ylläpitää niin suuria toimistotiloja. Lisäksi moni on tehokkaampi työssään kotona, ilman turhia häiriöitä. Toivottavasti sinäkin saat jatkaa tavalla, joka sinulle sopii, kun se nyt on pakon edessä otettu käyttöön ja hyväksi todettu.


      • Anonyymi
        TheUrbanLegends kirjoitti:

        Hyvältä kuulostaa. Etätyön määrä jäänee paljon aiempaa suuremmaksi. Onhan se työnantajankin etu, jos ei tarvitse ylläpitää niin suuria toimistotiloja. Lisäksi moni on tehokkaampi työssään kotona, ilman turhia häiriöitä. Toivottavasti sinäkin saat jatkaa tavalla, joka sinulle sopii, kun se nyt on pakon edessä otettu käyttöön ja hyväksi todettu.

        Urbaani, alan pitää sinusta


    • Anonyymi

      Rahaa on säästynyt kun ei tarvi ostella juhlavaatteita, ei lahjoja jne. Ihanaa, kaiken maailman kissanristiäisiä ei ole. Kerrankin jää rahaa ihan omaan kulutukseen.

      • Anonyymi

        Pizzojen tilaaminen lisääntynyt vastaavasti? Jumppamattokin kuluu enemmän?


    • Anonyymi

      "Saa olla kotona ja vetää kalsarikänneja ja herkutella. Ei tarvitse ostella uusia vaatteita tai meikkejä. Säästyy rahaa."

      Vihdoinkin olet tullut järkiisi. Tiesin, että se vielä tapahtuisi.

    • Anonyymi

      Maskit ja etätyöt, niin tai näin, mutta vitamiiniskeptikot saisivat vilkaista tätä asiatekstiä:

      https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/mikkopaunio/iranin-koronahelvetin-syyt-loytyivat-israelilaistutkimuksesta/

      Suomi on hämmästyttävän pohjoisessa eli meillä ei auringonpaiste ole tuottanut iholla D-vitamiinia nyt syksyllä enää yli kuukauteen.

    • Anonyymi

      DDDDDD pelastaa

    • Anonyymi

      Korona suosii kokoomuslaisia,, jotka voivat tehdä etätöitä. Ei tavallinen paperityöläinen tai satama-ahtaaja voi etätöitä tehdä.

      Etätyön tekeminen on epätasa-arvoistavana kiellettävä.

    • Anonyymi

      Noilla maskisulkeisillahan tätä kurjuutta yritetään pidentää. Vaikka eihän nuo ffp1 maskit tutkitusti tee mitään paitsi rikkaita maskikauppiaita.

    • Anonyymi

      KOronahärdelli pois ja koronanenätesti pois eikä koronarokotetta ollenkaan!

    • Anonyymi

      Kansan laadukkain osa on etätöissä.

    • Anonyymi

      Oi, miten uhmakas olet taas tänään! Päivän pottaharjoituksista ei tule taas tänäänkään mitään 😱

    • Anonyymi

      Muuta mieluummin yksin erämaahan niin saat olla ihan yksin, eikä tarvitse niitä likaisia karsaleitakaan pitää!

    • Anonyymi

      Etätyöt ovat todella ihania kun ei tarvitse enää sietää työpaikan selkäänpuukottajia eikä pomojen persusten nuolijoita.
      Miten tyhmää sitä olikin ajella joka aamu ja ilta ruuhkassa että pääsi päiväksi katselemaan oikeita persläpejä.

      • Anonyymi

        Hui! Päivän päätteeksikö joudut kotona katselemaan persläpiä? Älä jää etätöihin, jos kotona tuommoisia etötyntekijöitä! 😉


    • Anonyymi

      Sano mieluummin itsesi irti niin mielenterveytesi ei mene kokonaan, kun joka aloituksessa tuota vouhkaat!

    • Anonyymi

      Onko sinulla paljonkin sukulaisia työpaikalla? 😂

    • Anonyymi

      Etätöissä joka päivä on perjantai

    • Anonyymi

      Koululaisten pitää myös päästä etäkouluun pois väkivaltaisesta kouluympäristöstä. Tänä iltanakin moni lapsi ja nuori on peloissaan, kun on huomenna taas mentävä väkivaltaiseen kouluun pelkäämään hakkaamista, ja persläpien huuteluja ym. ikävää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3139
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2487
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2126
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2035
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1584
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1550
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1158
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe