Jo järki pitäisi sallia suden ampumisen, metsästäjä säästyy syytteiltä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/susilauma-hyokkasi-metsastyskoiran-kimppuun-kuhmossa-metsastaja-ampui-yhden-susista-koira-kuoli-raateluvammoihin/7951446
Susiensuojelu mennyt liian pitkälle
13
196
Vastaukset
- Anonyymi
Helevetin rakit on susien luonnollisia vihollisia, sudet popsii myös muita haitta eukoita!
- Anonyymi
Tuliko vouhkotessa kirotusvirhe
- Anonyymi
Samaa mieltä aloittajan kanssa!
- Anonyymi
Ampujalle 5000€ palkkio suden ampumisesta ja koiran menetyksestä 3000 € .
menkööt susien ja yleensäkkin petojen puolustajat itse petojen ruuaksi.
Sitten valtakunnassa kaikki hyvin.- Anonyymi
Olen samaa mieltä tuosta, että koiran menetyksestä on saatava korvaus.
Pakkoko suden ampumisesta on kenellekkään ilmoittaa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen samaa mieltä tuosta, että koiran menetyksestä on saatava korvaus.
Pakkoko suden ampumisesta on kenellekkään ilmoittaa?Eikö ihmisellä ole todellakaan oikeutta puolustaa omaisuuttaan? Onhan se jo ihmisarvo oikeus kysymys.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen samaa mieltä tuosta, että koiran menetyksestä on saatava korvaus.
Pakkoko suden ampumisesta on kenellekkään ilmoittaa?Niinkuin sudesta maksettava 9000 eur. sakko. Täten koirasta saatava 10000 eur korvaus. Vielä jos ammut suden autosta menetät auton valtiolle, ase ja luvat pois, niin suomessa, aivan naurettavaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinkuin sudesta maksettava 9000 eur. sakko. Täten koirasta saatava 10000 eur korvaus. Vielä jos ammut suden autosta menetät auton valtiolle, ase ja luvat pois, niin suomessa, aivan naurettavaa.
Vielä lisäisin, autolla voi sinänsä tappaa suden ilman seuraamuksia, jos jää alle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö ihmisellä ole todellakaan oikeutta puolustaa omaisuuttaan? Onhan se jo ihmisarvo oikeus kysymys.
Toisin sanoen ojennan lompakkoni hopeatarjottimella rosvolle ja uhriudun kun tämä sen ottaa? Menee samaan kategoriaan kuin se, miksi venäjällä käytetään kojelautakameroita.
- Anonyymi
Metsästäjät tietävät erittäin hyvin, että päästävät koiransa irti susialueilla. He tekevät tämän silti, ja sitten esitetään urhia kun susi käyttäytyy täysin luonnollisella tavalla ravinnon hankinnan suhteen ja nappaa koiran, sillä se on helppo saalis. Tässä on peiliin katsomisen paikka. En minäkään päästäisi pientä lasta juoksentelemaan keskustaan yksikseen, ja sitten syyttäisin autoilijoita, kun lapsi hyppää auton eteen nurkan takaa. Oman epäonnistumisen vierittämistä muiden niskaan.
Miksi vaaditte suomen luontoon kuuluvan alkuperäislajin tappamista omien puutteidenne vuoksi, kun voisitte keskittyä suden asemaan hirvi -ja peurakolarien vähentämisessä?- Anonyymi
Ehkä hirviä ja peuroja ei kannata ampua, jos sudet näkee nälkää on ihminen seuraava kohde.
- Anonyymi
Eikö ne ole juuri niitä kolareita vähentämässä, kun hirviä metsästävät koirien avulla. Pysyy kanta kohtuullusena. Harmi juttu että koira meni.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö ne ole juuri niitä kolareita vähentämässä, kun hirviä metsästävät koirien avulla. Pysyy kanta kohtuullusena. Harmi juttu että koira meni.
Eikö ne hypi juuri teiden yli metsästyskausina kun lähtevät liikkeelle? Susilauma on tehokkaampi saalistaja kuin koira ja ihminen. Ja uutisista saanut taas lukea monta syytä siihen, miksi en luottaisi hirvi -ja peurakantoja metsästäjien käsiin. Eivät erota hirveä edes kaverin karvalakista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267073Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1116188Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400