Saako Israel sille luvatun maan?

7

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      etninen puhdistus raamatulliset rajat,

      katso vaikka keskuspankin logoa...

    • Anonyymi

      Joku ikivanha höpöhöpökirja ei saa määritellä nykypolitiikkaa.

    • Anonyymi

      suur-israhell,
      tavoitteena...

    • Anonyymi

      Totta kai saa, sehän on luvattu.

    • Anonyymi

      Naamakirjako nykyään hoitaa kansainväliset sopimukset?

    • Anonyymi

      Obadjan kirjassa on profetia lopun aikojen Israelin rajoista, mikä ei ole vielä toteutunut. Hesekielin kirjan luvuissa 38-39 ennustetun Googin sodan jälkeen, Israel saa haltuunsa sille luvatut maat. Tämän voi päätellä siitä, miten Googin sotajoukko haudataan Kuolleenmeren itäpuolelle, joka Obadjan kirjan mukaan tulee kuulumaan Israelille.

      “Sinä päivänä minä osoitan Gogille Israelista hautapaikan, Abarimin laakson, joka on Kuolleestamerestä itään, ja se hauta sulkee kulkijoilta tien. Sinne haudataan Gog ja koko hänen korskea joukkonsa, ja sitä laaksoa kutsutaan Gogin joukkion laaksoksi.”
      – Hes 39:11

      Profetian mukaan Israel kasvaa Daavidin valtakunnan kokoiseksi, joka ulottui Eufrat-joelle saakka. Israel ulottuu Siinain niemimaalta Etelä-Libanoniin ja Välimereltä Jordanian vuoristoon saakka.

      “Mutta Siionin vuori on turvapaikka, se on oleva pyhä vuori. Jaakobin heimo ottaa jälleen haltuunsa siltä riistetyt maat. Jaakobin heimo on oleva tuli ja Joosefin heimo on liekki, mutta Esaun heimo kuin oljet, jotka tuli ahmii ja tuhoaa. Ketään ei jää jäljelle Esaun suvusta. Näin on Herra puhunut. Ne Juudan asukkaat, jotka asuvat Negevissä, ottavat haltuunsa Esaun vuoret, ja ne, jotka asuvat läntisillä kukkuloilla, ottavat Filistean. Muut Juudan asukkaat valloittavat Efraimin ja Samarian vuoriston, ja Benjaminin heimo ottaa Gileadin. Israelista pakkosiirtolaisuuteen viedyt ottavat haltuunsa kanaanilaisten maat Sarpatiin asti, ja Jerusalemista Sefaradiin viedyt ottavat Negevin kaupungit. Kaikki pelastuneet nousevat Siionin vuorelle ja hallitsevat myös Edomin vuoristoa. Kuninkuus on oleva Herran.”
      – Obadja 1:17-21

      Hesekielin kirjan luvussa 48 on määrätty 1000-vuotiskauden aluejako Israelin sukukuntien ja ruhtinaan maiden välille. Kun temppeli tulee, ruhtinas saa paljon maata itselleen ja pojilleen Temppelivuoren itä- ja länsipuolelta, mikä lienee vaikea pala monelle nykyajan juutalaiselle. Viimeisen 42 kk aikana Israel puhdistetaan tulessa ja uusi valtakuntaa voidaan perustaa Jumalan Sanan pohjalta.

    • Anonyymi

      Kuva on myllerryksen jälkeinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      31
      3487
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      123
      1389
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1311
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1048
    5. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1031
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      187
      1026
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      967
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      941
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      920
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      875
    Aihe