Täällä on puhuttu siitä miten Japani oli paljon Saksaa heikompi. Ajattelin kysyä näin ajattelevilta että miksi ilmiselvästi maailman vahvimmalta valtiolta kesti lähes neljä vuotta sodan voittamisessa jos Japani oli Saksaa paljon heikompi?
Tyynenmeren sota
Anonyymi
3145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tyynenmeren alue eroaa Euroopan sotanäyttämöstä valtavien etäisyyksien vuoksi. Yhtenäisiä rintamalinjoja Japanilla oli vain Kiinassa. USAn ensimmäinen tehtävä oli varmistaa, ettei Australiaa miehitetä ja sieltä ryhdyttiin valtaamaan alueita takaisin japanilaisten miehittämä saari kerrallaan eli kuten amerikkalaiset hieman happamesti totesivat "etenemällä palmupuulta toiselle". Amfibiokaluston rakentamiseen menee suurvallaltakin aikaa ja vasta vuonna 1944 oli maihinnousualuksia ja muuta tarvittavaa käytettävissä niin paljon, että voitiin ryhtyä oikomaan mutkia suoraksi
Ei sotaa ratkaise vastapuolen valtioiden keskinäinen vahvuus, vaan sotivien osapuolten vahvuus.
Tyynen meren sota oli lajissaan aivan uniikki. Ratkaisua haettiin ensin lentotukialuksiin tukeutuneilla ilmavoimilla,sitten taistelemalla saarista yksi kerrallaan.
Vain MacArthur tajusi valloittaa nälällä eli edetä Japanin miehittämien saarten ohi ja katkaista niiden huolto.
” Ei sotaa ratkaise vastapuolen valtioiden keskinäinen vahvuus, vaan sotivien osapuolten vahvuus.”
Ja teollinen tuotantokyky ja siinä USA oli ylivoimainen!
”Tyynen meren sota oli lajissaan aivan uniikki. Ratkaisua haettiin ensin lentotukialuksiin tukeutuneilla ilmavoimilla,sitten taistelemalla saarista yksi kerrallaan.”
Joita nimitettiin välillä ”Japanin uppoamattomiksi lentotukialuksiksi”!
”Vain MacArthur tajusi valloittaa nälällä eli edetä Japanin miehittämien saarten ohi ja katkaista niiden huolto.”
MacArthur älysi, että kun meren herruus ja ilmaherruus oli USA:lla niin saari olikin itseasiassa vankileiri, jossa vangit (japanilaiset) ruokkivat itse itseään. Joka saarelle ei ollut tarpeen tehdä maihinnousua! Jälkikäteen katsottuna esim Peleliun paljon tappioita vaatinut maihinnousu oli itse asiassa ollut tarpeeton!