Työt mitkä ei kelpaa suomalaisille?
Joka päivä näen tutuissa paikoissa esimerkiksi siivoojia, hoitajia, lääkäreitä, taksikuskeja, kuorma-autonkuljettajia, kaupankassoja, pihakunnossapidossa eli näissä aika arkisissa paikoissa. Osa on siis korkeasti kouluttautuneetkin.
Joka päivä näen tutuissa paikoissa esimerkiksi siivoojia, hoitajia, lääkäreitä, taksikuskeja, kuorma-autonkuljettajia, kaupankassoja, pihakunnossapidossa eli näissä aika arkisissa paikoissa. Osa on siis korkeasti kouluttautuneetkin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Juu. Kaupankassan pääsyvaatimuksenakin näyttäis olevan joku valtiotieteen maisterin tutkinto, niin vaatihan se nykyään sekin korkeeta koulutusta, juu! :/
Mut ihan nyt loogisuusnäkökulmasta ajatellen: Kuinka moni noista työpaikoista olis jäänyt täyttämättä, jos maassamme ei asuis yhtä ainutta maahanmuuttajaa? Vaikka ne toki ”eivät kelpaakaan suomalaisille”?
Aika paljon myös solmittu avioliittoja ulkomaalaisten kanssa.
Onko sun puoliskosi myös maahantulija?
Minä menin naimisiin arabimiehen kanssa, mutta kun mies sai oleskeluluvan, lähti hän kälppimään.
En usko, koska pääsi on ilmeisesti vielä tallella.
Mulle panitusinan monta sulle jäi hoidettavaksi?
Tuo "ei kelpaa suomalaisille" saattaa olla osittain totta, kun palkkoja tai työolosuhteita on voitu polkea vierastyöläisten osalta. Esimerkiksi Baltian maista on voitu tulla minipalkalla töihin, kun samalla on voitu junailla perheelle sosiaalitukia, joiden arvo lähtömaassa vastaa toista palkkaa.
Totta. Sitä ei ole suomalaisille kertonut kuin Halla-aho, miten Virossakin perheet nostavat Suomesta sosiaalitukia, joka on mahdollista kun mies (yleensä mies) on ollut töissä Suomessa tietyn aikaa.
Kelpaa se duuni matulle, jotta turvapaikka vahvistetaan ja kansalaisuus. Sitten alkaa ihan muu elättää ja samalla on kiva keppostella.
Vain hölmölän valtiossa nimeltään lapsenuskoiset pölhöläläiset tämäkin onnistuu.
Sotaveteraaneille jotka kuolivat sodissa toivotan kevyet mullat vituilleen meni ja turhaan kuolitte.