Mikähän mahtaa olla Evijärvellä syy, kun koronaohjeistuksia ei näytetä noudatettavan?
Kaupassa ei näy asiakkailla maskeja kuin puolella. Miksi nuoremmat eivät halua suojata iäkkäämpiä riskiryhmäläisiä? Ympäristökunnissa korona lisääntyy vauhdilla ja Evijärvellä vain eletään kuin ellunkanat ja mm. erilaiset uskonnolliset tilaisuudet jatkuvat vailla huolenhäivää. Halutaanko Evijärvelle Jyväskylän tilanne, missä pieni hengellinen hulapalooryhmä aiheutti riskitoiminallaan mittavat vahingot koko Jyväskylän alueelle, koronan levitessä räjähdysmäisesti ja eri toimintoja on jouduttu siellä sulkemaan ja satoja ihmisiä asetettu karanteeniin. Piskuinen Evijärven kunta kärsisi koronan iskiessä niin inhimillisen kärsimyksen kuin mittavien taloudellisten vahinkojen muodossa. Tätäkö nämä tottelemattomat, ohjeistuksista piittaamattomat haluavat? Ilmeisesti.
Evijärven koronasuositukset??
16
187
Vastaukset 16
- Anonyymi
Haluaiskohan nuoremmat elämäänsä jopa vähän tunnelmaa. vanha mielellään peittää kasvonsa vaikka häpeästä, lahjottu , maansa myynyt , nuorensa pettäneet, ikuisesti ohjaksissa, turner täystuhoinen. hävettäähän se melko paljon maski vaan naamariin.
- Anonyymi
siemenlahjusta, voi pojat mitä sketsii me vielä nähdään
- Anonyymi
Trumbin korona tärkeämpi. Näin se menee. Tärkeät asiat ensin.
- Anonyymi
Tosin suositus on mikä? Ja yhä turvavälit plus käsien peseminen..
- Anonyymi
E-P:n sairaanhoitopiirin sivuilta löytyy selkeät suositukset ja Korononyrkkityöryhmän suositukset 5.10.2020. Ei pitäisi olla vaikea ymmärtää ja noudattaa. Jos ei osaa lukea, niin se on sitten toinen asia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
E-P:n sairaanhoitopiirin sivuilta löytyy selkeät suositukset ja Korononyrkkityöryhmän suositukset 5.10.2020. Ei pitäisi olla vaikea ymmärtää ja noudattaa. Jos ei osaa lukea, niin se on sitten toinen asia.
Evijärvellä ollut mökkeilemässä opiskelijoita Helsingistä ja Vaasasta, osa sairastunut koronaan. Miksihän ei tiedoteta, missä paikoissa käyneet Evijärvellä???
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Evijärvellä ollut mökkeilemässä opiskelijoita Helsingistä ja Vaasasta, osa sairastunut koronaan. Miksihän ei tiedoteta, missä paikoissa käyneet Evijärvellä???
Kuulemma autokauppias vuokrannut huvilaansa näille opiskelijoille! Ensinnäkin Vaasasta ei ole saanut viime viikkoina matkustaa opiskelijoiden mihinkään. Tartuntataudeista vastaavan lääkärin mukaan "opiskelijoiden on pysyttävä nyt Vaasassa", koska Vaasa on koronan leviämisvaiheessa. Miksi tätä tartuntatautilakiin perustuvaa määräystä ei ole noudatettu?
Miksi Helsingistä tulee opiskelijoita, missä myös vaikea korona tilanne? Miksi vuokrataan tällaisessa tilanteessa riskialueilta tuleville mökkejä? Missä näiden ihmisten älykkyys ja vastuuntunto on? Entä omatunto? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuulemma autokauppias vuokrannut huvilaansa näille opiskelijoille! Ensinnäkin Vaasasta ei ole saanut viime viikkoina matkustaa opiskelijoiden mihinkään. Tartuntataudeista vastaavan lääkärin mukaan "opiskelijoiden on pysyttävä nyt Vaasassa", koska Vaasa on koronan leviämisvaiheessa. Miksi tätä tartuntatautilakiin perustuvaa määräystä ei ole noudatettu?
Miksi Helsingistä tulee opiskelijoita, missä myös vaikea korona tilanne? Miksi vuokrataan tällaisessa tilanteessa riskialueilta tuleville mökkejä? Missä näiden ihmisten älykkyys ja vastuuntunto on? Entä omatunto?Vaasa koko Suomessa vaikein alue. Mitä päässä liikkuu ihmisellä, joka vuokraa mökkinsä vaasalaisille opiskelijoille?
- Anonyymi
Kaupan kassat voisi myös odottaa, jos kaksi on jo pakkaamassa, ei kolmannen tavaroita aleta jo viemään kassan läpi tai asiakkaat odottaa rauhassa, että edelliset on pakannu ja laittaa tavarat hihnalle vasta sitten. Olen muutamaan ryysikseen joutunut kassalla. Seuratkaa asiakkaat välimatkamerkkejä kassalla, osa hengittää edelleen niskaan.
- Anonyymi
Se on maskisuositus,ei pakko. Vimpelissä se korona jyllää,ei meillä.
- Anonyymi
Tänään kävin kaupassa ja melkein kaikilla maski paitsi minulla. Huom ! En ole persu.
- Anonyymi
Jos oisit persu, olisit loikannut ja istuisit kunnanhallituksessa nuija kädessä.
- Anonyymi
Loikkaus persuista kepuun on kuin loikkaisi Trabantista Mosseen. Sisäänlämpiävästä sisäänlämpiävään. Putki ja pohja vuotaa kummassakin, mutta meteli on valtava ja vanhanaikainen. Maski on kuitenkin korea kummassakin.
- Anonyymi
Nyt se kiusaaja Huume sakki aikoo tapaa minut. Lahden poliisille ei mennä, koska sanovat minulle mitä sinä täällä teet.
- Anonyymi
No niin ja nyt onsitten Evijärvi päässyt jo THL:n kuntien joukkoon, jossa todettu KORONAA
- Anonyymi
No en ihmettele! Nyt viimestään ne maskit päähän!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2121277- 85813
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va217772Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48732Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan54654Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä47651- 81601
- 24585
- 106570
- 39569
- 46560
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja294541Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko58539Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.45526Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27523Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan74521Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47514Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64509Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt33509Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91473