Keskusta, musta joutsen ja kanatalous

Korona on tämän vuosikymmenen alun musta joutsen. Sitä ei voi ampua eikä karkottaa, mutta se voidaan selättää. Jos musta joutsen löytää kumppanikseen toisen mustan joutsenen, ovat jälkeläisetkin niitä samoja kaaoksen airueita. Mutta jos se löytää valkoisen, tulee jälkeläisistä harmaita, ei pahiksia eikä hyviksiä, vaan taviksia. Nyt on Suomea onnistanut, valkoiset joutsenet istuvat hallituksessa, kanatalous kukoistaa ja jättää jälkeensä kehityskelpoisten taviksien Suomen, maailman tasa-arvoisimman laatuaan. Eläköön Suomi, Eläköön hallitus, Eläköön oikeudenmukaisuus, Eläköön oikeusvaltioperiaate, Eläköön hyvinvointiyhteiskunta, Eläköön Donald Trump... hetkoonen, nyt karkasi taas mopo, poistakaa pliis viimeinen nimi listalta, pliiis !

13

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onkohan Martilla nyt lääkitys kohdillaan. Siirtynyt vasemmsitolaiseksi, jolla politikalal ei ole tulevaisuutta, kun elävät toisten kustannuksella. Nämä " toisetkin" voi mennä lakkoon, ja kieltävät rahansa syytämisen punikeille. Punikit jo 1918 oli kansakuntaa vastaan, nimeltä Suomen tasavalta.

    • Anonyymi

      Martti alkanut punikiksi !
      Täytyykin kysyä, että millainen olla punikki ?

      • Kertokaa nyt ihmeessä meikävanhukselle, että mikä se punikki oikein on ja jos se on sieni, pitääkö ryöpätä ja jos se on pieru, haiseeko se ja jos se on poliittinen popula niin onko se hyvis vai pahis ja onko sillä loppupeleissä edes mitään merkitystä ? Niin ja sitten vielä, onko punikittelu kivaa ja jos on, niin missä sitä opetetaan, Alkio- opistolla vaiko Yrittäjänaisten kesäseminaareissa vai liittyykö tähänkin se katala ja kamala vapaamuurarienkin palvoma Sarvipää, jonka kuono höyryää ja simmut kipinöivät aikojen alusta aikojen loppuun ja liittyykö Davinski koodi mitenkään tähän punikkivyyhtiin ?

        Asiasta kolmanteen, evoluutioteorian huipennus kerrotaan tiedeyhteisöjen toimesta Sirola-opistolla tänään kello 18 reikä reikä. Paljastan uutisen jo nyt, mutta pitäkääpä te rontit ja raskautetut leipäläpenne ummessa, ettei tieto leviä ennen julkistamista. Ja se tieto, se on tämä: Kaiken elämän alkukipinä oli sammakko, tarkemmin sanottuna alkusammakko Santerin alkio.

        Tiesittekö, että ilmailuhistorian reliikit, lentävät matot, ovat taas in. Meillä se on toki kylmää kyytiä, mutta ainahan mattomies voi lentäessään lämmittää sisikuntaansa hokemalla punikkipunikkipunikkipunikki.


    • Anonyymi

      siinäs sipilän ameriikan uskon läskillä kasvatetut sika lihavat siat ja kanat länkyttävät eduskunnassa lantaa

      • Anonyymi

        Kiuru ottaa paistorasvastakin huikat päälle.


      • Anonyymi

      • Lyhyt ja lihavako ?
        https://www.youtube.com/watch?v=JG3SwKMurAw


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitäisikö Martin mielestä lisätä Turjan ruokarahaa, jonka Ay-liiton kassasta saa ?
        heillä kun tallaisiakin etuja saunalisineen !
        Myös toverit eduskunassa sen hokanneet että hekin syö valtion piikkiin.
        https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d3aed73e-995f-43dc-a7e8-1bf238817fcb

        Eikö nyt kaksi idemaria sopisi muutenkin kuin vuokrata kallis kabinetti. heillä rahan käyttö ihmeellistä kuin muut maksajina _veronmaksajat.
        Tarja pisti vähän enemmän haisemaan
        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000387538.html

        Harakan mukaan Lindtman-tapaamisen aiheena olivat ajankohtaiset asiat.
        Tapaamista varten oli varattu 6–16 hengelle tarkoitettu kabinetti. Miksi?
        – Pienempää kabinettia ei läheltä löydy.

        Onko 300 euron lasku kahden hengen lounaasta mielestäsi kohtuullinen?
        – Noin puolet oli tilavuokraa, joten ruokailun osuus ei ole kohtuuton.

        Juotko usein kuohuviiniä/viiniä lounaalla vai oliko tämä poikkeustapaus?
        – Joskus.


    • Anonyymi

      Martilla ole kuin mätä vene, potkukellla, polkupyörä ja epäkunnossa oleva mopo. Siksi vasuri.

      • Se on rollaattori, ei polkupyörä, rollaattori :-)

        Mitä venhoon tulee, kuttaperkka ei mätäne, korkeintaan haperoituu...

        Mikä se sellainen mopo on, joku porvarillinen pärisytin varmaankin...

        Ja viimeiseksi, mikä se on se suri suri, va ?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1164
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      840
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      603
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      532
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      527
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    Aihe