Keskusta, musta joutsen ja kanatalous

Korona on tämän vuosikymmenen alun musta joutsen. Sitä ei voi ampua eikä karkottaa, mutta se voidaan selättää. Jos musta joutsen löytää kumppanikseen toisen mustan joutsenen, ovat jälkeläisetkin niitä samoja kaaoksen airueita. Mutta jos se löytää valkoisen, tulee jälkeläisistä harmaita, ei pahiksia eikä hyviksiä, vaan taviksia. Nyt on Suomea onnistanut, valkoiset joutsenet istuvat hallituksessa, kanatalous kukoistaa ja jättää jälkeensä kehityskelpoisten taviksien Suomen, maailman tasa-arvoisimman laatuaan. Eläköön Suomi, Eläköön hallitus, Eläköön oikeudenmukaisuus, Eläköön oikeusvaltioperiaate, Eläköön hyvinvointiyhteiskunta, Eläköön Donald Trump... hetkoonen, nyt karkasi taas mopo, poistakaa pliis viimeinen nimi listalta, pliiis !

13

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onkohan Martilla nyt lääkitys kohdillaan. Siirtynyt vasemmsitolaiseksi, jolla politikalal ei ole tulevaisuutta, kun elävät toisten kustannuksella. Nämä " toisetkin" voi mennä lakkoon, ja kieltävät rahansa syytämisen punikeille. Punikit jo 1918 oli kansakuntaa vastaan, nimeltä Suomen tasavalta.

    • Anonyymi

      Martti alkanut punikiksi !
      Täytyykin kysyä, että millainen olla punikki ?

      • Kertokaa nyt ihmeessä meikävanhukselle, että mikä se punikki oikein on ja jos se on sieni, pitääkö ryöpätä ja jos se on pieru, haiseeko se ja jos se on poliittinen popula niin onko se hyvis vai pahis ja onko sillä loppupeleissä edes mitään merkitystä ? Niin ja sitten vielä, onko punikittelu kivaa ja jos on, niin missä sitä opetetaan, Alkio- opistolla vaiko Yrittäjänaisten kesäseminaareissa vai liittyykö tähänkin se katala ja kamala vapaamuurarienkin palvoma Sarvipää, jonka kuono höyryää ja simmut kipinöivät aikojen alusta aikojen loppuun ja liittyykö Davinski koodi mitenkään tähän punikkivyyhtiin ?

        Asiasta kolmanteen, evoluutioteorian huipennus kerrotaan tiedeyhteisöjen toimesta Sirola-opistolla tänään kello 18 reikä reikä. Paljastan uutisen jo nyt, mutta pitäkääpä te rontit ja raskautetut leipäläpenne ummessa, ettei tieto leviä ennen julkistamista. Ja se tieto, se on tämä: Kaiken elämän alkukipinä oli sammakko, tarkemmin sanottuna alkusammakko Santerin alkio.

        Tiesittekö, että ilmailuhistorian reliikit, lentävät matot, ovat taas in. Meillä se on toki kylmää kyytiä, mutta ainahan mattomies voi lentäessään lämmittää sisikuntaansa hokemalla punikkipunikkipunikkipunikki.


    • Anonyymi

      siinäs sipilän ameriikan uskon läskillä kasvatetut sika lihavat siat ja kanat länkyttävät eduskunnassa lantaa

      • Anonyymi

        Kiuru ottaa paistorasvastakin huikat päälle.


      • Anonyymi


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitäisikö Martin mielestä lisätä Turjan ruokarahaa, jonka Ay-liiton kassasta saa ?
        heillä kun tallaisiakin etuja saunalisineen !
        Myös toverit eduskunassa sen hokanneet että hekin syö valtion piikkiin.
        https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d3aed73e-995f-43dc-a7e8-1bf238817fcb

        Eikö nyt kaksi idemaria sopisi muutenkin kuin vuokrata kallis kabinetti. heillä rahan käyttö ihmeellistä kuin muut maksajina _veronmaksajat.
        Tarja pisti vähän enemmän haisemaan
        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000387538.html

        Harakan mukaan Lindtman-tapaamisen aiheena olivat ajankohtaiset asiat.
        Tapaamista varten oli varattu 6–16 hengelle tarkoitettu kabinetti. Miksi?
        – Pienempää kabinettia ei läheltä löydy.

        Onko 300 euron lasku kahden hengen lounaasta mielestäsi kohtuullinen?
        – Noin puolet oli tilavuokraa, joten ruokailun osuus ei ole kohtuuton.

        Juotko usein kuohuviiniä/viiniä lounaalla vai oliko tämä poikkeustapaus?
        – Joskus.


    • Anonyymi

      Martilla ole kuin mätä vene, potkukellla, polkupyörä ja epäkunnossa oleva mopo. Siksi vasuri.

      • Se on rollaattori, ei polkupyörä, rollaattori :-)

        Mitä venhoon tulee, kuttaperkka ei mätäne, korkeintaan haperoituu...

        Mikä se sellainen mopo on, joku porvarillinen pärisytin varmaankin...

        Ja viimeiseksi, mikä se on se suri suri, va ?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      21
      5335
    2. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      156
      4638
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      97
      3625
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      42
      3129
    5. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2463
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      246
      1827
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      30
      1525
    8. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      277
      1476
    9. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      182
      1344
    10. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      79
      1305
    Aihe