Video näyttää, kuinka sadat nuoret bilettivät Helsingin illassa ilman tietoakaan turvaväleistä – pormestaritkin jyrähtivät: ”Törkeää ja vastuutonta”
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006673340.html
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006673340.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Eikös+ravintoloitsijat+kertoneen+että+heidän+toimintansa+on+vastuullista.+Jos+eivät+saa+känniääliöitä+kuriin,+niin+juottolat+kiinni+ja+heti.+Tartunnoista+tulee+kuitenkin+yli+40+maan+kattavan+tutkimuksen+mukaan+juottoloista+ainakin+31%+eli+lähes+kolmasosa.
Noi joka kolmas koronakuolema on juottoloinen syytä.
Joo kasikymppiset monisairaathan siellä hankkii kuolemantautia.
Olen samaa mieltä. Tuollaisilta ravintoloilta luvat pois.
Kyllähän se on niin, että jos paikat on auki, niin ihmiset, eritoten nuoret, ajattelevat että niissä saa myös käydä.
Eikä siinä kaveriporukassa hauskaa pidettäessä tosiaankaan aleta miettimään mitään turvavälejä, maskeja tai edes käsien desinfiointia, koska se nyt vain tuntuisi jotenkin epäluontevalta ja oudolta, aivan kuin et luottaisi kavereihisi (tai kuin olisit neuroottinen ja pelokas) eikä kukaan halua tehdä sellaista vaikutelmaa oikeastaan missään vapaa-ajan sosiaalisessa tilanteessa, saati sitten yrittäessä tehdä hyvää vaikutelmaa vastakkaiseen sukupuoleen.
Totta. Nuoret ovat aivottomia laumapässejä.
Lapsia hankkiessaan olisi hyvä harkita asiaa, sillä niistä tulee kuitenkin rasittavia ja tyhmiä nuoria.
Vähän sama kuin jos viinan myyntiä ei kiellettäisi mutta jotku joisivat sitä siltikin.
Tanskassa pormestareita puolestaan syytetään seksuaalisesta häirinnästä. Maassa joka perustaa imagonsa seksuaaliseen vapauteen
https://yle.fi/uutiset/3-11600378
"Toisen Jyllands-Postenille puhuneen naisen mukaan vuonna 2012 hän oli 23-vuotias, kun silloin 51-vuotias Jensen laittoi kätensä naisen reidelle ja siitä hänen mekkonsa alle."
Eikö tuo juuri ole sitä seksuaalista vapautta? Miehelle siis.
Ranskassa, Espanjassa ja Belgiassa taas laitetaan juotto,at kokonaan kiinni kun toinen aalto nousee.
Kyllä ravintoloiden pitää saada olla auki oikein perustuslakivaliokunnan voimin.
Ei saa estää ravintoloitsijoiden liiketoimintaa. Ja oppositio kannattaa tätä.
Vaikka henki menisi, niin ravintoloiden pitää olla avoinna.
Niin, miten Suomi-kuvankin kävisi, jos täällä alettaisiin yhtäkkiä olla vain selvinpäin?
Kalsarikännäystä tosin olisi sentään edelleen mahdollista harrastaa turvallisella ja sallitulla tavalla.
Viinalla kova voima. Kuinka yht`äkkiä ravintoloista tuli niin tärkeitä, juoppojen juhlaa.
Nuo räkälät voisi kaikki sulkea lopulliseti!!
Kyömynokat siellä etunenässä näyttämässä mallia.
Onkohan naimarasima kanssa tuolla bilettämässä?
Suomikippolat kiinni ja heti. Ja konkursseista on turha uhriutua. Kuinka paljon maksaa yhden uuden koronapotilaan tehohoitopaikka/vuorokausi? Entäpä samaisen potilaan jälkihoito ja ehkä pitkähkökin työkyvyttömyys taudin jälkioireina? Siinä saa aika monta kaljaa myydä, ennen kuin voidaan puhua "taseesta". Nythän ravintolat tuottavat toiminnallaan vain uusia ja uusia koronapotilaita.
Samaa mieltä, samaa mieltä, täysin samaa mieltä. Yhteenkään kippolaan tai edes ruoka mestaan en ole mennyt keväästä alkaen. Luottamus ei ole parhaasta päästä. Ja känniääliöthän unohtavat koronan narikkaan.
Tammikuun 2020 jälkeen en ole käynyt ravintolassa edes syömässä. Tartuntariski on jopa ruokaravintoloissa melkoinen, sillä näissähän syövät ne samat idiootit, jotka koheltavat kännissä yökerhoissa.
Olen itse tukenut lähiravintoloita tilaamalla ruuan etukäteen ja hakemalla sen kotiin. En nyt kuitenkaan halua niiden menevän konkurssiin.
Ovat tainneet jo turtua tuohon poliitikkojen , jyrähdyksiin, ärähdyksiin.
Sama kuin kouraansa huutaisivat.
On vain oikeiksia! Ei vastuuta, ei seurauksia. Siltähän tämä nykymeno näyttää!
Vittu no olisi kaikki pitänyt lukita tuonne ja päästää muutama kerrallaan testattavaksi, jonka maksavat itse ja sitä mukaa pois, jos ei tautia. Sen jälkeen mielellään kaikki mahdolliset määrättävät rikesakot mitä vain mieleen tulee, joka naamalle. Pahimmillaan epäonnisimmat kusipäät, saavat jumittaa kuukauden tuolla enne kuin pääsee ulos.
jaa a ei ole tainnut taudit tarttua aikaisemminkaan niin ei ne tartu nytkään
Koko Suomen talous on kiinni viinaravintoloissa.