Tähänkö mormonismi ajaa mormoneja, Idahossa?

Anonyymi

Mormoniyhteisössä Chad Daybell on syytettynä vaimonsa ja tämän lasten murhasta. Vainajien ruumiit löydettiin haudattuna talon takapihalta.
Tapauksen vaaranmerkit olivat pitkään tiedossa kirkossa, mutta niihin ei reagoitu tragedian ehkäisemiseksi. Zambrano toteaakin, että jos kirkko paimentaa kirjeellä jäseniään vaikenemaan ja siten vaikuttaa oikeuden toteutumiseen Idahossa, se ohjeistaa jäseniään ryhtymään rikoskumppaneiksi näihin traagisiin tapahtumiin.

7

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Linkki puuttuu joten vaikeaa kommentoida.
      Suomessa vankilat täynnä luterilaisia tappajia. Tai uskoon tulleita helluntailaisia jotka julistavat Jeesusta kunnes ensimmäisen kännin jälkeen vapaudessa tappavat jälleen.

    • Anonyymi

      Tuo Chad Daybell ja sen vaimo eivät olivat yhden Mormonien lahkon jäseniä? Siis ei sen MAP-kirkon jonka päämaja on Salt Lake Cityssä vaan ryhmän nimeltä 'Preparing A People'.

      Jonkun artikkelin mukaan tämän kirkon jäsenet keskustelevat henkien kanssa. Kai ne henkiolennot sitten halusivat niiden tappavan noi lapset. Tiedä häntä.

      Hedelmistään puu tunnetaan?

      Pidempi artikkeli siitä uskonnosta

      https://www.eastidahonews.com/2020/02/a-look-at-the-religious-circle-surrounding-chad-and-lori-daybell/

      • Anonyymi

        MAP-kirkossahan on ajatus että alle 8-vuotiaina kuolevat lapset menevät suoraan ylimpään taivaaseen. Tämä lahkohan on heistä lähtöisin ja kovasti valmistautumassa maailmanloppuun, ehkä heidän ajatuksensa oli murhata ne lapset ”pelastaakseensa heidät maailmanlopulta”?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        MAP-kirkossahan on ajatus että alle 8-vuotiaina kuolevat lapset menevät suoraan ylimpään taivaaseen. Tämä lahkohan on heistä lähtöisin ja kovasti valmistautumassa maailmanloppuun, ehkä heidän ajatuksensa oli murhata ne lapset ”pelastaakseensa heidät maailmanlopulta”?

        Tuossa vastaus siihen mitä tapahtuu kum uskomuksia ei tarvitse perustella Raamatulla: mikä tahansa voi vaikuttaa normaalilta.

        Missä päin Raamattua sanotaan että KAIKKI hyvät ihmiset menevät taivaaseen? Ei missään.


    • Kannatta tutkia tapaus. Onko edes tästä Kirkosta, toimiko kirkon ohjeiden mukaan?

      • Kai mormonitaustaa on, mutta tyypillä on ihan omat juttunsa, jotka poikkeavat mormoniopista, mm. väittää eläneensä monta eri elämää maan päällä. Sopisi paremmin yhteen tämän palstan häirikön juttujen kanssa.


      • Höpsislöpsis kirjoitti:

        Kai mormonitaustaa on, mutta tyypillä on ihan omat juttunsa, jotka poikkeavat mormoniopista, mm. väittää eläneensä monta eri elämää maan päällä. Sopisi paremmin yhteen tämän palstan häirikön juttujen kanssa.

        Tuolla ylempänä näkyy olevankin perusteellisempi linkki kuin minä itse lukaisin, mutta nyt en tähän aikaan vuorokaudesta viitsi perehtyä tarkemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2483
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      180
      1718
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1588
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1543
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      925
    6. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      924
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      871
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      59
      835
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      808
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      167
      784
    Aihe