Lääkärikato

Anonyymi

Missä vika kun lääkäreissä jatkuvaa vaihtuvuutta.? Palkat ei liene syynä? Vai missä syy?

6

692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keusote ei ole kiinnostava eikä kannustava työpaikka. Niin lääkärit kuin sairaanhoitajat hakeutuvat muualle. Viimeisen vuoden aikana liki puolet hoitohenkilöstöstä on "nostanut kytkintä".

      Hoidot potilaille"etänä" ja lääkäri pääsee lähinnä uusimaan reseptejä. Potilaat eivät pääse lääkäriin, kun arvio tehdään hoidon tarpeesta puhelimitse.

      Keusote on susi jo syntyessään, rahaa palaa taivaan tuuliin, mutta potilaat on sivuseikka.

      Kunnanjohtajan vaihdutgua nykyiseen toiminta on selkeästi heikentynyt terveydenhuollon osalta. Nurmijärven terveydenhuolto maksaa kalliisti tästä Keusoteen liittymisestä. Persustetveydenhoito on täysin retuperällä.

      Kuka lääkäri viitsii työskennellä tällaisessa paikassa, jos parempaa on tarjolla?

      • Anonyymi

        Niin, mikä kato. Klaukkalan terveysasemalla ei Keusoten toiminnan johdosta ole ainoatakaan pysyvää lääkäriä paikalla (esim akuuttia palvelua ei ole, on mentävä N;ärven terveysasemalle, jos antavat sinne mennä eli soitettava akuutissakin tilanteessa). Lääkärit on Nurmijärven lääkäriasemalla (8.000 asukasta) ja pistäytyvät Klaukkalassa (20.000 asukasta), jos sinne lääkäriin ylipäätänsä saa aikaa.

        Kun terveydenhoitaja tekee arvion (ja harjoittelemassa oleva kandi konsultoi tarvittaessa) tarvitseeko ylipäätänsä henkilö hoitoa ja annetaanko sitä edes etänä, ehtii moni potilas odotellessa hakeutua yksityiselle. Jos on kovat kivut, hengenahdistus tai sydänoireita, sitä pääsee kahdeksalla kympillä melko heti kasvotusten lääkäriin. Kuka enää viitsii surkeaksi menneen Keusoten terveydenhoidon piirissä kärvistellä? Voi vaikeankin sairauden iskiessä säilyä hengissä, jos kiertää Keusoten kaukaa ja yksityiseltä saa kyllä lähetteen jatkotutkimuksiin Hyvinkäälle.

        Kun kokoomusjohtoinen kunnanvaltuusto nyt aloittaa ja kokoomusta edustava kunnanjohtaja on vetämässä, voitte uskoa, että terveydenhoitopalvelut ei tästä parane. Keusote on s u s i jo syntyessään ja jatkaa henkitoreissaan. Kaikki kynnellekykenevät ja itseään kunnioittavat terveydenhoidon ammattilaiset voivat nostaa kytkintä ja paikkoja ammattilaisille löytyy. Miettikääpä millaista palvelua jatkossa saatte vajaamiehitetyssä terveydenhoitoja tarjoavassa Keusotessa?

        https://www.nurmijarvenuutiset.fi/paikalliset/4204456


    • Anonyymi

      Mielummin kokoomus kuin vihervasareiden velkaa velan päälle toimintaa

      • Anonyymi

        Kokoomus sitä vasta pyrkii ryöväämään kansalaisilta palvelut ja siirtämään ampiaisten ja pörriäis0ten käyttöön verovaramme, Moniansallidille yhtiöille.

        Alamäkeä mennään ja mikään ei muuta kuin pahenee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kokoomus sitä vasta pyrkii ryöväämään kansalaisilta palvelut ja siirtämään ampiaisten ja pörriäis0ten käyttöön verovaramme, Moniansallidille yhtiöille.

        Alamäkeä mennään ja mikään ei muuta kuin pahenee.

        Kokoomus edistää vain yksityisen sektorin terveys/vanhustenhoitofirmojen rahaetuja sekä terveydenhuollossa että vanhustenhuollossa.


    • Anonyymi

      Sairaanhoitaja lupasi että lääkäri soittaa maanantaina mutta soittoa ei kuulu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      245
      14091
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      60
      7187
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      199
      6872
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      101
      4749
    5. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      25
      4728
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4667
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      74
      4347
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4122
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3911
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3711
    Aihe