Missä vika kun lääkäreissä jatkuvaa vaihtuvuutta.? Palkat ei liene syynä? Vai missä syy?
Lääkärikato
6
724
Vastaukset
- Anonyymi
Keusote ei ole kiinnostava eikä kannustava työpaikka. Niin lääkärit kuin sairaanhoitajat hakeutuvat muualle. Viimeisen vuoden aikana liki puolet hoitohenkilöstöstä on "nostanut kytkintä".
Hoidot potilaille"etänä" ja lääkäri pääsee lähinnä uusimaan reseptejä. Potilaat eivät pääse lääkäriin, kun arvio tehdään hoidon tarpeesta puhelimitse.
Keusote on susi jo syntyessään, rahaa palaa taivaan tuuliin, mutta potilaat on sivuseikka.
Kunnanjohtajan vaihdutgua nykyiseen toiminta on selkeästi heikentynyt terveydenhuollon osalta. Nurmijärven terveydenhuolto maksaa kalliisti tästä Keusoteen liittymisestä. Persustetveydenhoito on täysin retuperällä.
Kuka lääkäri viitsii työskennellä tällaisessa paikassa, jos parempaa on tarjolla?- Anonyymi
Niin, mikä kato. Klaukkalan terveysasemalla ei Keusoten toiminnan johdosta ole ainoatakaan pysyvää lääkäriä paikalla (esim akuuttia palvelua ei ole, on mentävä N;ärven terveysasemalle, jos antavat sinne mennä eli soitettava akuutissakin tilanteessa). Lääkärit on Nurmijärven lääkäriasemalla (8.000 asukasta) ja pistäytyvät Klaukkalassa (20.000 asukasta), jos sinne lääkäriin ylipäätänsä saa aikaa.
Kun terveydenhoitaja tekee arvion (ja harjoittelemassa oleva kandi konsultoi tarvittaessa) tarvitseeko ylipäätänsä henkilö hoitoa ja annetaanko sitä edes etänä, ehtii moni potilas odotellessa hakeutua yksityiselle. Jos on kovat kivut, hengenahdistus tai sydänoireita, sitä pääsee kahdeksalla kympillä melko heti kasvotusten lääkäriin. Kuka enää viitsii surkeaksi menneen Keusoten terveydenhoidon piirissä kärvistellä? Voi vaikeankin sairauden iskiessä säilyä hengissä, jos kiertää Keusoten kaukaa ja yksityiseltä saa kyllä lähetteen jatkotutkimuksiin Hyvinkäälle.
Kun kokoomusjohtoinen kunnanvaltuusto nyt aloittaa ja kokoomusta edustava kunnanjohtaja on vetämässä, voitte uskoa, että terveydenhoitopalvelut ei tästä parane. Keusote on s u s i jo syntyessään ja jatkaa henkitoreissaan. Kaikki kynnellekykenevät ja itseään kunnioittavat terveydenhoidon ammattilaiset voivat nostaa kytkintä ja paikkoja ammattilaisille löytyy. Miettikääpä millaista palvelua jatkossa saatte vajaamiehitetyssä terveydenhoitoja tarjoavassa Keusotessa?
https://www.nurmijarvenuutiset.fi/paikalliset/4204456
- Anonyymi
Mielummin kokoomus kuin vihervasareiden velkaa velan päälle toimintaa
- Anonyymi
Kokoomus sitä vasta pyrkii ryöväämään kansalaisilta palvelut ja siirtämään ampiaisten ja pörriäis0ten käyttöön verovaramme, Moniansallidille yhtiöille.
Alamäkeä mennään ja mikään ei muuta kuin pahenee. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokoomus sitä vasta pyrkii ryöväämään kansalaisilta palvelut ja siirtämään ampiaisten ja pörriäis0ten käyttöön verovaramme, Moniansallidille yhtiöille.
Alamäkeä mennään ja mikään ei muuta kuin pahenee.Kokoomus edistää vain yksityisen sektorin terveys/vanhustenhoitofirmojen rahaetuja sekä terveydenhuollossa että vanhustenhuollossa.
- Anonyymi
Sairaanhoitaja lupasi että lääkäri soittaa maanantaina mutta soittoa ei kuulu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p294977Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1564778Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2154772Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1194580Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133670Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192364Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32148- 661677
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241584- 1941301