Epidemiakorvaus tukee taloudellisesti heikoimmassa asemassa olevia henkilöitä ja perheitä tilanteessa, jossa koronaepidemiaan liittyneet rajoitustoimet ovat aiheuttaneet ylimääräisiä kustannuksia.
Korvauksen määrä on 75 euroa kuukaudessa henkilöä kohden. Etuus on veroton. Kelan mukaan etuus ei vaikuta toimeentulotukeen eikä muihinkaan tukiin.
Kelan mukaan korvausta maksetaan neljän kuukauden ajalta (syys–joulukuu). Ensimmäinen maksupäivä on 16.10. Samana päivänä maksetaan syyskuun ja lokakuun korvaukset. Marraskuun korvaus maksetaan 16.11. ja joulukuun 16.12.
Korvauksen määrä on 75 euroa kuukaudessa henkilöä kohden. Etuus on veroton. Kelan mukaan etuus ei vaikuta toimeentulotukeen eikä muihinkaan tukiin.
Kelan mukaan korvausta maksetaan neljän kuukauden ajalta (syys–joulukuu). Ensimmäinen maksupäivä on 16.10. Samana päivänä maksetaan syyskuun ja lokakuun korvaukset. Marraskuun korvaus maksetaan 16.11. ja joulukuun 16.12.
Vastaukset 50
Vanhimmat
150€ kilahti tilille ja moni pienituloinen sai syödäkseen taas loppukuukaudenkin.
Väliaikainen epidemiakorvaus perustoimeentulotuen saajille
Väliaikainen epidemiakorvaus tukee taloudellisesti heikoimmassa asemassa olevia henkilöitä ja perheitä tilanteessa, jossa koronaepidemiaan liittyneet rajoitustoimet ovat aiheuttaneet ylimääräisiä kustannuksia.
Korvausta maksetaan neljän kuukauden ajalta (syys–joulukuu). Epidemiakorvaukseen ovat oikeutettuja ne henkilöt, jotka ovat saaneet perustoimeentulotukea joko osan aikaa tai koko ajan rajoitustoimien aikana 1.3.-31.7.2020. Lisäksi epidemiakorvauksen saamisen edellytyksenä on maksuajankohtaa edeltävänä kuukautena saatu perustoimeentulotuki. Tämä tarkoittaa esimerkiksi, että epidemiakorvauksen voi saada syyskuulta, jos asiakas on saanut perustoimeentulotukea elokuussa.
Siihenkö se satanistinen kierous perustuu ettei vakio köyhä saanut tuota tukea koska veronpalautus korvasi tuen elokuussa??
Kierouden palvojien pahuudella ei ole rajaa. Onneksi saatanaa palvova koneisto tuhoutuu PIAN.
"Lisäksi epidemiakorvauksen saamisen edellytyksenä on maksuajankohtaa edeltävänä kuukautena saatu perustoimeentulotuki."
Tämmöiset kierot lisäykset aina kumoaa sen varsinaisen perusteen ja edellytyksen.
Ei siis auta jos olet saanut osan aikaa tukea mutta et olekaan saanut juuri edellisenä kuukautena niin et saa ruokarahaa vaikka olisit köyhä.
Näillä lisäyksissä voidaan AINA pudottaa osa ihmisistä elämän ulkopuolelle. Tälla tavoin saadaan hienoa hidasta mutta jatkuvaa eliminointia kansan keskuuteen. Koska perusarvo AINA on sadismi.
Juu ja jos sait riittävän paljon veronpalautuksia elokuussa, niin sit et saa edes LOKAKUULTA koronabonusta! :/ .... nerokasta?
Tämä on sitä neroutta jossa Kokoomus on jatkuvasti aktiivinen.
Samaan aikaan taistelee tukia rikkaille kun keksii eliminointilauseita köyhien tukiin.
Toimeentulotuen asiakkaat saavat 75 euron kuukausittaisen epidemiakorvauksen koronan takia
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/4276540-toimeentulotuen-asiakkaat-saavat-75-euron-kuukausittaisen-epidemiakorvauksen-koronan-takia
"Korvausta ei tarvitse hakea erikseen. Se on veroton eikä vaikuta muihin tukiin.
Hallitus esitti tilapäistä epidemiakorvausta toimeentulotukiasiakkaille. Korvaus on 75 euroa kuukaudessa ja sitä maksetaan syys–joulukuussa niille asiakkaille, jotka ovat saaneet perustoimeentulotukea koronakevään aikana."
Kerrankin pienituloisimmille OIKEA tuki jota toimeentulotuki ei leikkaa pois. Kiitos Marin ja Pekonen!
500€/kk toimeentulotuessa 75€/kk on jo paljon. Hienoa että demarijohtoinen hallitus ajattelee myös pienituloisimpia.
Niin.
Toimeentulotuki EI leikkaa pois, mutta veronpalautukset pahimmassa tapauksessa LEIKKAA pois!
Demarit ja vasemmistoliitto ainoita oikeita köyhien ystäviä toisin kuin persut ja kokkareet jotka ainoastaan haluavat alistaa ja kyykyttää vähävaraisia.
Demarit ja vasurit aina toisten lompakolla. Otetaan pienituloisilta duunareilta ja annetaan työtävieroksuville loisille.
Ei vaan demarit haluavat ottaa hieman enemmän maksukyvyn mukaan suurituloisilta, joilla on varaa osallistua Suomitalkoisiin, Sipilän, Orpon ja Soinin PersKeKo-porvarihallutuksen aikana kun heille kikyyn osallistuminen oli täysin vapaaehtoista, eikä yksikään presidentti Niinistöä lukuunottamatta osallistunut.
Niin persutkin vastustivat tätä tukea, miksi???
Linkki?
Ei hieman enempää, vaan lisää.
ei ole kuin alle 500e ja alle 400e jos ei asu yksinään.
kyllä se tarpeen on varmaan mutta kun ei tullut takautuvasti kevät talvelta asti, niin ei tuo erikoisia lyhyeksi aikaa hyödytä
vertaa tuohon kelan perustulokokeiluun, 2000 arvottua ihmistä sai jotain yli 600e vai paljon se oli / kk nettoa .. 2 vuoden ajan!
minusta pitäisi noita 2000 porukoita arpoa lisää kunnes kaikki oikeutetut tai köyhistä arpoa vastaava porukkaa tuohon
ei työttömät voi kehittyä jos ei resurssia , kokeilua..
oliko se kanadassa kokeiltu asunnottomille annettu 7500 käteistä käteen, suurin osa hommasi heti asunnon ja alkoi kehittää elämäänsä parempaan
eli täsmällisiä tukia tarvitaan lisää
suomessahan täysin päinvastoin kun kepusipilä sylki suomen asunnottomien päälle ja tarjosi asuntoaan ulkomaan pakolaisille ja vaati siitä kansaliikettä.. :)
huomioida että perustoimeentulotuki voi monilla olla lisäksi
jotain 150-250 välilätkin jos työnhaku ei ole päällä esimerkiksi te palveluissa
kun siitä rangaistaan 40 pros. alemmas
ja lisäksi jos lisätuloja näkyy tiliotteessa vähennetään, vaikka kk loppusaldo olisi 0,00 eli EI voitolla? olleet siis pakollisia menoja ja 0,00 on joktapauksessa vaatimus että voi saada uuden toimeentulotuen
suomessa on siis kansalaisen perustulo työttömillekin olematon ja surkea, kun äärettömän vähäistä kk tuloakin varten tarvitaan massiivinen liitenivaska aina esittää kelalle, te-palvelut työllistymis suunnitelmat 3kk välein, typ-palvelua typerimmille ehdotetaan ymm..
työnhaku päällä, sekään ei riitä, uhkaillaan.. jotta saat 150-450e väliltä kk..
minusta tämä tilanne on hälyttävän virheellinen ja noita täsmätukiakin tarvitaan pian kehittää lisää, uusi perustulokokeilu ryhmä ainakin "arvottava" pian ja joku 20 000 vähintään siihen, ei mitään 2000 .. se eri arvoisti aiemmin jo tavattoman väärin ihmisiä kun muut jäi ilman
Ei Suomessa ole asunnottomia. Vaikka vinkuintiasta tulisi ihmisiä Suomeen, löytyisi jokaiselle asunto.
jos lasket esim. paljonko KELA on sinulle velkaa
niin 5 vuoden karenssi, joka kuukausi työamarkkinatuen - toimeentulotuen erotus = n.100-200e olosuht.rippuen x 12 kk = 1000 - 2000e / vuosi varastettu todistettavasti työttömältä
5 vuodessa siis yli 10tonnia jopa viedään, tähän jos lasket lisäksi perustulokokeilun ulkopuolelle jäämisen 700e /kk x 12 kk = yli 16tuhatta mitä nämä MUUT sai 2 vuodessa extraa!
eli minullekin kela on kohta velkaa lähes 25 000 euroa nettoa!
kunhan vuosi vielä menee karenssia yli, sitten se loppuu, alkaa työmarkkinatuki vasta taas kulkea
15-25000 kela on monillekin velkaa luultavasti.. kyselkää etujanne!
N. 2,5 euroa per päivä. Ja vain köyhimmille suomalaisille. Mitähän sillä nyt tekisi? Saa sillä kaurapuuroa ja makaroonia riittävästi.
Matun täysylläpito maksaa n. 2500-3000 egeä kuussa. Miksei Sanna luvannut suomalaidille saman verran?
Täytyy sanoa, että demarit todella tekevät pilkkaa suomalaisista. Häpeän hänen puolestaan.
Sipilä, Orpo ja Soini vain veivät köyhiltä, nyt sentään saavat lisää.
Eivät vieneet, vaan loivat työpaikkoja.
Ja todellakin, "vähäosaisten puolustaja"-puolueelta on pilkan tekoa antaa tuollainen 75 egeä, samalla kun matuja elätetään summalla joka on moninkertainen verrattuna siihen mitä nämä 75 egen ihmiset kaikenkaikkiaan saavat.
Mutta ne ovatkin tyjmyydessään pohjasakkaa ja tällä pikku summalla veronmaksajien rahoja Marin osti demareille aika nipun ääniä.
Hienoa, että vähäosaisiakin muistetaan.
Ei näköjään muisteta kaikkia.
miksi tukea maksetaan vain 4kk ajan? kuka halusi omiin liiveihin varastaa kevät talven tuet? maalis,huhti,touko,kesä,heinä,elo.. ja elokuu 1.8 piti myös alkaa alunperin ees tuen?
puoli vuotta x 75e = varastettu köyhiltä!!!!
siitä tuleekin 450e eli se summa mikä varastettu on yhen kk toimeentulotuki yksin asuvalle..
eikö oo laskelmoitua v..lua ihan selvästi.
Ei ole näkynyt edes 4kk ajalta. Pitikö sitä hakea jossain?
jos oot toimeentulotuen varassa ollu joka kuukausi, sun olis pitäny perjantana saara eka tuki ..
taidat olla rikas porvari, et tarvi tukia, paitsi eu tuet satoja tuhansia kelvannee perunapellolle
Ei penniäkään näy. Vai eikö sitä makseta työttömille työnhakijoille jotka saavat ttt:tä? Eihän työtön työnhakija saa edes niinkään paljon mitä sossusta pelkästään. Kyllä on kusipäinen valtio.
Toimeentulotuki ≠ työmarkkinatuki/ansisidonnainen
Ensin veronpalautukset söi toimeentulotuen ja mitään koronatukeakaan ei saa. Työ se on joka kannattaa.
Jos te joskus tuottaisitte jotain tälle yhteiskunnalle, niin olis jotain mitä varastaakkin teiltä. Sohvalla makoilu tai koneella istuminen ei paljon muita hyödytä, sitten vielä kehdataan vaatia asioita ja väittää muita varkaaksi.
Onhan se hyvä hieman palauttaa rääkätyille ja vainotuille rahaa, rahaa jota leikattiin turhilla aktivointitoimilla.
Tuloton olen, muttei kelasta mitään rahaa tule.
Kelan perustyöttömyyspäivärahaa saavia tämä etuus ei koske. Miksi näin?
Pakko olla siks että valtio vihaa eniten kelan työttömiä jotka saa vielä kaikkein vähiten.
Marinin demarijohtoinenhallutus voisi jättää tuon 75 euron kuukausikorotuksen pysyvästi toimeentulotukeen, onhan Euroopan neuvosto jo vuosia antanut Suomelle sapiskaa perusturvan aivan liian matalasta tasosta, eivätkä porvarijohtoiset hallitukset ole asiaa millään tavalla parantaneet.
no, suurin osa rahoista menee muualtatulleille
Juuri tämän takia äänestin dreamereita.
Ja maailmankaikkeuden paskin pressa, The Orange Man, järkkäs omassa maassaan koronan takia lomautetuille kokonaista 600 taalaa ylimääräistä per joka kuukausi! :)
Mut tissinvilauttelija on ihana ihminen? Oranssi mies paha!
Hieno homma että toteutui vaikka perussuomalaiset yrittikin kammeta vastaan.
Persut halveksii köyhiä. Varsinkin yksinhuoltaja äitejä, haukkuvat siiderivalaiksi.
Mites suomalainen saa jotain 500 euroa . Ja etelä kummajajainen N. 1200 kk Ja asuntokin maksetaan !
Etelän kummjaiset ovat Ohisalon ja Haaviston suojeluksessa!
Huumekuriirit varsinkin! (ei edes enää etsitäkkään murhasta)
Jos Luoja mahdollisuuden antaa niin aina poistatan maailmasta.
Miksi niin moni YH on hirvee läski? Huolehtisitte itsestänne ja jättäisitte ne lasten snicker-patukat ahmimatta.
Raha tuli kyllä 16.10, mutta eilen 16.11. Epidemia korvausta ei ainakaan minun tilille ole kuulunut
Ja yrittäjät sai vasemmistohallitukselta 7500 € /kk! :)
Ja tyhmä duunari huutaa jippiitä kun ”duunari-Marin” järkkäsi heille kossupullon suuruiset almut kuukaudessa! :) Nyt jaksaa taas sorvipoika ilosta kiljuen kirmata äänestyskoppeihin kuntavaaleissa! :)
PS: Maailman paskin pressa järkkäs jenkkiduunareille yli 600 e kuukaudessa epidemialisää.
Mutta: Marin Mahtava ... Oranssi mies paha!
Onhan se kiva, että palkitaan rahalla myös niitä, jotka eivät ole koskaan tehneet yhtään mitään vaan ovat nauttineet yhteiskunnan tukia. Pienellä työeläkkeellä elävä ei saa yhtään mitään.
Iltalialaisille tämä soroksen pikkutyttö lupasi miljardeja mutta suomalaisen eläkeläisen satku on kuulemma liian kallista.
Kunhan vielä saataisiin rokote joka estää toisien tartuttamisen, ehkä vuonn 3343?