Voiko piipertäjät OIKEASTI olla niin tyhmiä että luulevat/kuvittelevat ajoneuvoveron korotukset vähentävän päästöjä??????
Voivat rauhassa ajella puupyöräisillä fillareillaan liito-orava taka ritsillä kunhan katsovat ettei rengas aihiot ole tehty aarniometsän puista. Kumiahan ei voi käyttää koska maailma tuhoutuu!
Voivat rauhassa ajella puupyöräisillä fillareillaan liito-orava taka ritsillä kunhan katsovat ettei rengas aihiot ole tehty aarniometsän puista. Kumiahan ei voi käyttää koska maailma tuhoutuu!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Köyhemmät alkavat liftaamaan ja kimppakyydit lisääntyvät, joten savua on vähemmän?🎃🎃🎃
Kaikki eivät asu kaupungeissa. Siinä olet oikeassa, että kun työmatkaliikennettä katsoo, niin useimmissa autoissa istuu vain yksi henkilö ja se on kuski. Aika järjetöntä sellainen. Työ ja koti pitäisi olla niin lähellä toisiaan, että voi vaikka pyöräillä.
Ihmetyttää+myös+se,+että+nämä+samat+vihervasurit,+sätkän+pyörittäjät,+hakevat+ministeriviisikon+johdolla+kannabiksen+laillistamista.+Myös+ihmetyttää,+että+laittomin+keinoin+pysäytetään+liikenne+ja+samalla+ministerin+ohjastaman+haetaan+korvauksia+siitä,+kun+poliisit+pippurisumutteen+avulla+yrittivät+saada+pois+heitä+kadulta.
Pieni+on+ministereiden+hiekkalaatikko.
Eilen+uutisoitiin+myös+ettei+kaksinkertainen+autoveron+korotus+tuo+tarpeeksi+tuloja.+Siksi+korotus+kolmenkertainen.
Herää+kysymys+mihin+kohteeseen+ei+saada+tarpeeksi+rahaa?+Haitalliseen+maahanmuuttoonko?
Hallituksen+tarkoitus+on+pienentää+yksityisautoilun+hiilijalanjälkeä+vaikka+kokonaishiilijalanjälki+onkin+vain+8-9%.+Ei+sitä+alemmaksi+voida+saada+edes+autojen+sähköistämällä.
Täytyy+ottaa+huomioon+hiilijalanjäljen+kasvaminen+kun+tehdään+energiaa+kasvavalle+sähköautomäärälle.
Tuulivoimalatkin+lisääntyvät+voimakkaasti.+Hyvähän+se+on,+mutta+tänään+uutisissa+tuli+juttu+ettei+ole+otettu+huomioon+tuulivoimaloiden+lapojen+kierrätys?
yli+6.000+kilon+12+metriä+pitkissä+lavoissa+ei+juurikaan+ole+kierrätettävää+materiaalia.+Valtaosa+lavasta+on+lasikuitua+ja+se+materiaali+menee+polttouuniin+saastuttamaan+luontoa.+Tätä+ei+monikaan+vihervasuri+ole+ottanut+huomioon.+Siitä+ei+ainakaan+ole+puhuttu.+Se+siitä+tuulivoimaloiden+puhtaudesta.
Lapojen+ikä+on+noin+20+vuotta+ja+ensimmäiset+on+menossa+murskattavaksi+ja+sen+jälkeen++"krematorioon".
t.+RMB54
"Hallituksen+tarkoitus+on+pienentää+yksityisautoilun+hiilijalanjälkeä+vaikka+kokonaishiilijalanjälki+onkin+vain+8-9%."
8-9%+on+jo+varsin+merkittävä+muutos.+Ei+se+tarkoita,+etteikö+muutakin+hiilijalanjälkeä+samanaikaisesti+pienennetä.
Tai+toisin+päin,+kun+mennään+riittävän+pieniin+osuuksiin,+kaikki+on+pientä.
Siis+8-9%+EI+saada+pienenemään+muulla+tavalla+kuin+lopettamalla+työnteko.+Jäädä+sohvaperunaksi+niin,+kuin+valtaosa+vihrvasemmiston+ideologian+kannattajat,+ihmiset,+jotka+harrastavat+tiellä+istumista+ja+eläinten+värjäämistä+sekä+tolppiin+kiikkumista.
t.+RMB54
Olisikin päästöjen mukaan eikä painon mukaan kuten vanhoillla on nyt. Sillä vanhoissakin autoissa on vähemmän saastuttavia kuin vastaavan kokoisissa uusissa ja sen sanoi ihan katsuri minulle. Hiacekin mennyt läpi kevyesti pakokaasutesteistä 18v mutta proacet jää kiinni jo toisena tai kolmantena vuonna. Ja kaikkein hulluinta niiden c02 päästöt enemmän vaikka pienempi ajoneuvovero.
Viime vuosina on puhuttu monien merkkien päästöhuijauksista.
Perustuuko virkavallan CO2 arvot näihin huijauslukuihin? Mikä on oikeasti todellinen arvo?
Vanhojen autojen arvot ovat kuitenkin luotettavia, koska 10 - 20 vuotta sitten ei huijaaminen ollut tarpeellista.
Jos kaikista 5 vuotta ja nuoremmista autoista otettaisiin CO2-arvot uudelleen, niin tehdasarvoille voi näyttää härän pyllyä. Vanhat saastuttavat vähempi.
Mene ja tiedä.
Tulee sähkönsiirtomaksujen korotus mieleen. Ammattitaidoton virkavalta on antanut luvan korottaa mielivaltaisilla perusteilla siirtomaksua.
t. RMB54
Mikään polttomoottoria käyttävä auto ei pääse luokiteltuihin päästöarvoihin normaalissa liikenteessä. Päästöarvo on vain verotusperuste ja jokainen autonvalmista yrittää kaikin keinoin saada arvon testitilanteessa mahdollisimman pieneksi.
Näin juuri. Vanhojen autojen päästöjä ei voida enää "säätää" pienempiin arvoihin.
Uusien autojen yksi myyntiargumentti on pienet päästöt ja tätä kautta pienet käyttömaksut.
Tästäkin asiasta pitäisi tehdä eduskuntakysely nimikkeellä virkavallan harrastama veropetos.
t. RMB54
Mielestäni on hienoa, kun tulevaisuudessa ajelemme hevoskyydeillä samaan aikaan, kun esim. suomessa kylässä oleva veli venäläinen posottaa isolla diesel katumaasturillansa ohitse!.....
Äänestä vihervasemmistoa!
Juuri näin, tähän pätee vanha sanonta: älä tee niinkuin minä teen, vaan tee niinkuin minä sanon, elikkäs aja millä ajat, mutta sano ajavavasi egolokisesti.
ps. onko "viherministerin" ministeriauto täyssähköinen, vai fossiilista polttoainetta käyttävä saastuttaja?
PS ehdotuksia ei näköjään saa julkaista?
Sellainen joka ajaa alle 5000e autolla ja maksaa lainoja ei ikipäivänä pysty ostamaan minkäänlaista sähköautoa. Yrittää pitää halvan auton kunnossa, että pääsee tekemään työtään jota verotetaan jo muutenkin aivan liikaa. Ihmisiltä loppuu motivaatio elämään ja vihreät tuhoaa tyhmilä toimillaan koko maapallon.
Liikkumisen verotus on jo aivan järjetöntä muutenkin.
Jep. Uusien autojen hinnat pitää tippua monta kymmentä prosenttia, jotta autokanta Suomessa uudistuu. Ennen sitä on turha kuvitella, että muutosta tapahtuu.
Tietenkin vähentää. Ihan sama on lentokoneiden osalta. Jos lipun hintaan lisätään 20 € saastemaksu, niin heti alkaa moottorit tuottamaan vähemmän saasteita. Moottorit tunnistavat sen pankkitilin saldon, jonne saastemaksusta saadut rahat kerätään.
Ei yhtään sarkasmia, eihän.
No ettekö tiedä, että vihreät laiskat akat ja ukot haluaa rahaa, eihän he rahatta voi elää ja matkustella, nostaavat veroja.