Ruotsi kieltää kiinalaisten vltionyhtiöiden (Huawein ja ZTE) teknologian käytön 5G-verkoissa, koska heidän arvion mukaan "Kiina on yksi suurimmista Ruotsiin kohdistuvista uhkista”.
Käytännössä vaihtoehto Huaweille ja ZTE:lle on (osin) suomalainen Nokia. PItäisikö Perussuomalaisten vaatia samaa päätöstä Suomessa? Vai onko persu-kansanedustajat Niikko ja Vähämäki niin tiukasti kiinalaisten taskussa, että Persut ei pysty tällaista isänmaallisuutta tukemaan?
Käytännössä vaihtoehto Huaweille ja ZTE:lle on (osin) suomalainen Nokia. PItäisikö Perussuomalaisten vaatia samaa päätöstä Suomessa? Vai onko persu-kansanedustajat Niikko ja Vähämäki niin tiukasti kiinalaisten taskussa, että Persut ei pysty tällaista isänmaallisuutta tukemaan?
Vastaukset 49
Vanhimmat
Persujen 6G:lle tulee ihan oma alustatalous, jonne Demareillekin on pääsy kielletty
Mitä jos kysyisit tuota halltukselta?
Kiinalaisten voitelema Niikko on ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja.
Kun muissa maissa kiinalaiset yrittävät soluttautua päätöksentekijöiden lähipiiriin, niin Niikko kutsui kiinalaisten vakoiluorganisaatioon kuuluvan kenraali Li Deyin suoraan eduskuntaan.
Sanakirjan kohtaan "Hyväuskoinen hölmö" voisi laittaa Niikon kuvan.
Eiku hallitukselta. Ei Nikko päätä yksin mistään asiasta.
Demarihallituksemme+käyttää+100%+yhdysvaltalaista+vakoilutekniikkaa.+Tämän+paljastuminen+kaataisi+varmaan+halliuksen+joten+anna+palaa.+Käynnistä+ajojahti+ja+huomaa+miten+se+kuseekin+sun+omille+kintuille
Noinko vaikea on tunnustaa, että perussuomalaiset ovat kiinalaisten taskussa?
Sekään ei pidä paikkansa. Tunnustakaa itse että käytätte Facebookia ja Googlea ja olette Yhdysvaltain taskussa. Kyllä kansa tietää.
Halla-Aho on kyllä puhunut paljon Kiinan uhasta varsinkin siitä miten Suomen ilmastohörhöt toimillaan ajavat Suomen teollisuutta Kiinaan.
Me olemme todellakin siirtymässä digitaalisen apartheidin aikakauteen jossa ryhmien eriarvoisuutta voidaan edistää alustateknologian avulla.
Paljastakaa mielummin Suomen hallituksen yhteistyö yhdysvaltain tiedutelupalveuiden kanssa. Tää toiminta on huomattavasti laajempi rikosvyyhti
Ketju paljastaa miten arka asia Kiina- ja Venäjä-yhteistyö on persuille.
Kiina on kommunistidiktatuuri joka pyrkii hallitsevaan asemaan maailmassa. Kiina sulkee omia kansalaisiaan keskitysleirille, kiduttaa ja teloittaa poliittisin perustein. Kiinan rakentama valvontakoneisto ylittää DDR:n Stasin "saavutukset" kirkkaasti.
Mutta persuille kiinalainen vaaliraha kelpaa. Kelpaako seuraavaksi keskitysleirinteko-ohjeet?
Ei se ole arka asia. Suomi tarvitsee hyvät diplomaattiset suhteet jokaiseen maahan että saamme vientiä aikaiseksi. Demari ei vaan tajua tai osaa mitään. Kuten tästäkin kommentista huomaa.
Kiinalaista diplomatiaa? Täällä jeesustelet demareista sekä kommareista ja puolueesi hännystelee juuri kommareiden kanssa.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006676648.html
Seuraavaksi persut haluaa lähettää kauppavaltuuskunnat Venezuelaan ja Pohjois-Koreaan.
Kyllä mutta silloin olisi parempi että heidän aatetoverinsa Sanna menisi neuvottelemaan. Kaikesta huolimatta me pelaamme kaikki Suomelle, joten on erttäin kallista ja haitallista että sinä pyrit eristämään Persut yhteiskunnasta.
Hyvät diplomaattisuhteet kaikkiin maihin kuten Venäjään. Sitten katsotaan vierestä kun Venjä ostaa Airiston Helmi Oy:n nimiin "lomanviettopaikkoja" joihin rakennetaan laiturit ja helikopterikentät Venäjän armeijan piirrustuksilla.
Ketkäs sen möivät? Oletko ajatellut että syyttäisit vaikka heitä mielummin kuin Persuja?
Ongelman ydin on se, että Kiinan lain (2017) mukaan kaikkien yritysten on luovutettava kaikki pyydetty tieto ja data Kiinan tiedusteluviranomaisille.
Eli noilla yrityksillä on velvollisuus raportoida Kiinan tiedustelulle tiedustelua länsimaissa kiinnostava data joten en ainakaan itse haluaisi, että Suomeen rakennetaan linkkejä meidän infran, ydinvoimaloiden, liikenteen jne raportoimiseksi kinkkitiedusteluun.
Seuraava asken olisi se, että kinkkien sotilastiedustelu koplaa kriisitilanteessa jonkun vaikkapa ydinvoimalan omaan ohjauspulpettiinsa ja laittaa säädöt kohdalleen. Samoin kinkkien taloutta tukeva businesstiedustelu voisi otta junat haltuun ja tehdä säätöjä joilla voi edistää kiinalaisen junakaluston myyntiä tänne.
Suomen hallitus käyttää Amerikkalaista vakoilualustaa sisäisessä viestinnässä. USA on ihan yhtälailla vieras suurvalta kuin Kiina tai Venäjä. Tässä taas näkyy vaan tää omien virheiden projisointi Persuihin.
Salaliittoteoreetikkoa kyrsii?
Vaikka USA:ssa nyt on vaarallinen narsisti presidenttinä, niin USA on kuitenkin demokratia.
Persujen kritiikittömyyttä Kiinaa kohtaa kuvaa erinomaisesti se, että he kuvittelevat Kiinan ja USA:n olevan samanlaisia "pahiksia". No ei ole.
Tuo Amerikkalainen demokratia on sellainen suuri vitsi. Se on niin kovin "valikoiva" ja se on demokratiaa vain siitä nauttimaan pääseville - senaattoreille, ei kansalaisille.
USA juuri kaltaistesi uskovaisuuden vuoksi, on huomattavasti vaarallisempi ja suurempi uhka. En kyllä ymmärrä, mitä Perussuomalaiset tuohon asiaan kuuluvat.
USA:n nykyinen presidentti on osoittautunut paljon vähemmän vaaralliseksi kuin se edellinen presidentti. Lisäksi hän ei ole narsisti kuten sinä. Hän on ihan oikeast rikas ja tärkeä henkilö. Narsisti vain esittää sellaista.
Persut eivät väitä että kumpikaan olisi pahis. Tämä ei ole viisasta suomne neutraalin ulkopolitiikan kannalta. Persut vain toteavat että kumpin on vieras suurvalta, eikä edes EU jäsenmaa.
Miljarditolkulla velkaa ja verovälttelyä.
Niinhän sinullaki on
Ruotsalaisten uhat menneisyydessäskin tuntien, mm. heidän väitteidensä mukaan Neuvostoliittolainen sukellusvene Tukholman saaristossa, paikassa jossa ei ole riittäväti vettä, edes sinne väitetylle alueelle pääsemiseen. Eli ei kannata ihan Ruotsalaisten uhkia seurailla. Ruotsalaisten suurin uhka on Ruotsalaiset.
Nytkö Neuvostoliiton Ruotsin aluevesillä karille ajanut sukellusvenekin on virhevasemmiston ja valtamedian ja ties minkä saatanallisen kultin salaliitto?
https://johanneskoski.medium.com/qanon-kultti-suomessa-dfaecc9e2666
Kenen taskussa sinun aivosi sitten ovat ?
Tällaisia lapsellisia oksennuksia palstalle, kerta toisensa jälkeen, omia kommenttejasi omiin avauksiin, täydellisen tyhjäpäiväisiä. Mitä sinä oikein saat tällaisista typerista ketjuistasi irti ? Tuleeko aika pitkäksi, 24/7/12 on hiukan pitkä aika, ja kun noita kausia on jo sinulla useita. Olisiko aika kiinnittää huomiota elämän hallintaasi.
Niikko = Kiina
Packalen = Venäjä
Sanna Marin = Hillari
Onko tuo nyt tervettä että teillä ei ole mitään suhteita edes Britteihin tain Amerikkaan? Sanna on vain suhteita Ruotsiin
Meillä alkaa olla jo aivan liikaa esimerkkejä Ruotsista heidän vääristä valinnoistaan ja toimistaan. Sen vuoksi on hyvä olla noudattamatta Ruotsin viitoittamaa tietä, kuin suurta harkintaa ja varovaisuutta noudattaen.
Meinaat, että Ruotsin Kiina- ja Venäjävastaisuus on paha juttu?
Kaikenlainen vastaisuus, kun se perustuu väärille tai tarkoituksellisesti väärennetyille tiedoille ja luuloille, ovat paha juttu.
Ruotsin politiikka ei kuulu meille. Miksi sinä haluat noudattaa Ruotsin politiikkaa? Ottaako Demarit käskynsä vastaan Ruotsilta?
Ruotsalaiset eivät halua antaa tietojaan kiinalaisille vaan jenkeille.
Jos ja kun on pakko valita, niin minä valitsisin samoin.
Niinhän Demari tekee. Persut eivät luovuttaisi kenellekkään. Kaanttaa ehkä lukea tuo Valtion Kyberturvallisuusperiaateohjelma. Siihen on lisätty tuo EU:n uusin laki
Persuedustaja Niikko veljeilee kiinalaisten kanssa. Siitä on mustaa valkoisella. Asiaa käsiteltiin taannoin YLE:n MOT- ohjelmassa.
Eräs toinen persuedustaja, koronalinkonakin tunnettu poliisi, veljeilee venäläisten kanssa.
Että sellaiseia isänmaallisia peruspuolue täynnä. Harmillisesti se isänmaa ei ole Suomi, toisin kuin itse väittävät
Hän on Suomen Kiinan diplomaatti kuten Hakkarainen on väliamerikan. Suomen virallinen diplomaatti on demari ja täysin hödytön.
Tuossa YLE; MOT;ssä ei kyllä oikein mitään sellaista "huolestuttava" ilmennyt, että oliei edes tuollaista ohjelmaa ollut syytä siitä tehdä. Kuten jatkotoimenpiteetkin osoittivat eduskunnassa.
Mitä Packalén sitten on tehnyt ?
Se on tuo epätoivoinen valeuutisten levittäjä. Suuresta epätoivoista kielii tuollainen täysin raivokas valehtelu.
Eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja kutsuu Kiinan tiedustelupalvelulle työskentelevän kenraalin yksiyisvieraakseen eduskuntaan. Ei kannata huolestua?
Ja mistä on peräisin tieto, että Niikon paras kaveri Li Deyin on Kiinan tiedustelupalvelun leivissä? TRUMPIN AMERIKASTA!
Niin no Suomen täytyy taitavasti navigoida tässä diplomatiassa, mutta pääasia että on Persu ja isänmaallien eikä mikää Demari joka on aina heti kättelyssä antamassa pois kaikki meidän rahat
Miksi sen pitäisi huolestuttaa ? Onko eduskunta salainen paikka ? Viedäänkö sellaisiin salaisiin paikkoihin vieraita ? Kenelläs nyt hiukan taas kerran luistaa ja ajatus karkailee järjen ulottumattomiin.
Taas menee hiukan ruiskimiseksi ja oksenteluksi, salaliittoja metsästellessä ja rakentaessa.
Näin on. Venäjämielinen persu on huomattavasti isänmaallista demaria parempi.
Persu on puhunut.
Se, että syö vakoiluorganisaation kenraalin kädestä ei ole "taitavaa navigointia" vaan saatanallista tyhmyyttä ja sinisilmäisyyttä. Ja tämä oli positiivinen tulkinta. Ikävämpi tulkinta olisi se, että kyse on lahjonnasta ja maanpetoksesta.
Niinhan ne Demarit tekee kun käyttävä CIA:n vakoilualustoja Suomen valtion asioiden sisäisessä viestinnässä. Etkö siis nää tätä hirttä omassa silmässäsi?