Ette taida olla tienneetkään

että satuteos Raamatussa kerrotun Jeesuksen on täytynyt olla alkoholisti. Aina kun hän koski juoma-astiaan, siinä ollut neste muuttui oitis viiniksi. Silloinhan hänellä ei tietenkään ollut janoisena muuta vaihtoehtoa kuin juoda tuo alkoholi. Sadun Jeesus oli siis juoppo mikä juoppo. Ilmankos uskovaiset pitävät mokomaa esikuvanaan ja imevät ehtoollisella Jeesuksen verta kuin sienet.
752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Raamatun mukaan Jeesus sanoi usein: "Totisesti, totisesti minä sanon teille...." Hän oli siis ottanut totia ennen sanomistaan eli oli kännissä kuin käki. Selvästi juoppo. Tai ei tietenkään selvästi mutta havaittavasti.

1Äänestä

Ilmestyskirjassa kerrotaan Jeesuksen suusta lähtevän tulisen miekan. Tämä tietenkin tarkoittaa, että hän on juonut tulilientä eli viinaa niin paljon, että jo pelkkä Jeesuksen suusta lähtevä henkäys kaataa vastustajat.

Äänestä

Puhallusratsiassa naiskuljettajan vieressä oli puteli jota poliisi tiedusteli
kun haisteli ilmaa.

: Mitä tuossa pullossa on, rouva
-vettä siinä on. On pitkä matka

: Mitä tämähän valkoviiniä ja pullo on puolillaan.
- Voi ihme. Jeesus teki sen taas.

1Äänestä
  • Rovasti ja ateisti istuivat vierekkäin junassa.
    Ateisti otti vodkapullostaan pitkän kulauksen viinaa.
    Rovasti katsoi paheksuvasti ja sanoi:
    - Minä sitä en ole koskaan ottanut viinaa.
    Ateisti pisti pullon korkin kiinni ja sanoi:
    - Etkä ota nytkään!

    1Äänestä

Niin ymmärtääkseni katolilaiset uskovat, että siunattu ehtoollisviini muuttuu Jeesuksen vereksi ihan oikeasti. Voisi käydä siis pihistämästä katolilaisesta kirkosta siunattua ehtoollisviiniä ja mitata paljonko promilleja Jeesuksen veressä on. ;)

1Äänestä
  • Aloittaja

    Hassuja nuo uskovaiset :D
    Ilmankos sätkivät selällään ja jokeltavat suut vaahdossa siansaksaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


siino kirjoitti:

että satuteos Raamatussa kerrotun Jeesuksen on täytynyt olla alkoholisti. Aina kun hän koski juoma-astiaan, siinä ollut neste muuttui oitis viiniksi. Silloinhan hänellä ei tietenkään ollut janoisena muuta vaihtoehtoa kuin juoda tuo alkoholi. Sadun Jeesus oli siis juoppo mikä juoppo. Ilmankos uskovaiset pitävät mokomaa esikuvanaan ja imevät ehtoollisella Jeesuksen verta kuin sienet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu