No nyt uudesta dokumentista löytyi toisessa kyljessä oleva reikä. Onko keulavisiiri pomppinut puolelta toiselle ? ILtalehti.
Estonian toisessa kyljesäkin on reikä
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Estonia on reijitetty jollain superaseella.
Nimeltä suomen syksy tai ukkosmyrsky.
Vai olisko taas ollut AY-Lakko ja piti kiireessä tehdä lopputarkistus/koonti?
Maahanmuuttajataustaisten syytä!
Totuus alkaa hiljalleen selvitä , kun ei tutkijalautakunnan puheenjohtaja ole enää hengissä estämässä asian selvittämistä.
Ettei vaan olisi sittenkin sukellusvene Estoniaan törmännyt ja tätä asiaa sitten pimitetty kansalta kohta 30 vuoden ajan. Olisiko mahdollisesti ollut venäläinen sukellusvene joka laivaan törmäsi ja asia haluttiin sitten salata uuden kylmän sodan välttämisen takia?
Jos venäläinen sukellusvene olisi laivaan törmännyt ja aiheuttanut sen uppoamisen, niin tämä tapahtuma olisi hyvinkin todennäköisesti aiheuttanut uuden kylmän sodan Itämerellä, kun se Nato-jäsenyyden kannatus olisi noussut Ruotsissa räjähdysmäisesti ja samalla se olisi noussut varmasti myös meillä Suomessa. Tätä ei varsinkaan venäläiset olisi halunneet ja sen vuoksi päättivät sitten yhdessä Ruotsin hallituksen ja tiedustelupalvelun kanssa salata tapahtuneen ja lavastaa sen näyttämään onnettomuudelta, mutta tosin vaan huonoin lopputuloksin.
Nyt varsinkin kun asiassa on ollut kaiken aikaa liikaa monenlaisia yhteensattumia, yllättäviä katoamisia, henkilöiden kuolemia, salattuja tutkintaraportteja, niiden salaamista seuraavan 70 vuoden ajaksi jne. jne.
Reiät on tullut kun laiva osunut pohjaan. Piste asialle.
Sanoo Pietarin trolli.
Ok!
"Pietarin trolli"
Törmäyksessä maalipinta olisi naarmuuntunut, nyt on pelkät reiät ilman mitään merkkejä törmäyksestä ja siistit maalipinnat.
Lisäksi sisällä on vettä liekö uponnutkin? Maali ihanhaaleaa.
Tuossa IL:n jutussa mainittiin vaan toisesta reiästä, ei kummassako kyljessä se on. Onko samalla vai eri puolella?