Matti Apunenkin vielä. Nyt ei voida enää puhua puolueettomasta Yle:stä!
Ylen johdossa enää vain kokoomuslaisia?
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Siinä tapauksessa alamme vaatia, että vain kokoomuslaiset maksavat Yle-veroa.
Viimeinenkin valtamedia (YLE) kokoomuksen hallussa, kuten oli porvarihallituksen omistajaohjauksessa kokoomus-Kivisen ja Atte Jääskeläisen "Sipilä-Gate" kaudella. Mainosvaltamediakenttähän on jo muutenkin oikeisto-omisteista eli pääosin kokoomuksen ja jonkin verran myös kepun hallinnassa ja propagandakoneistona.
Taitaa olla sattumaa, mutta olen joskus tosi kauan aikaa sitten lukenut "maanantaiaamun Matti Apunen" Lassi ja Leevi -sarjakuvassa. Lassi sanoi tuollaista isästä sen jälkeen kun hän rupesi nalkuttamaan että piirretyt ovat huonoja lelumainoksia kun poika katsoi ohjelmaa.
Yle on eduskunnan alainen ja sen päättävä elin on hallintoneuvosto, mikä koostuu 21 eri puolueiden kansanedustajista kahdesta äänettömästä ylen työntekijästä. Siellä on siis kepua, demaria, vihreää, vasemmistoa..
Hallintoneuvosto valitsee hallituksen.
Minkä takia YLEn johto on miehitetty kokoomuslaisilla?
Eikö Ylelle löydy ammattitaitoista porukkaa muista kuin kokoomuslaisista?
Hallintoneuvoston puheenjohtajanakin toimii kokoomuslainen Arto Satonen.
"“Yleisradion rooli suomalaisten elämässä on erityinen, ja siksi tämä tehtäväkin on.
Julkisesti rahoitetun Yleisradion sisältöihin ja palveluihin kohdistuu mittavia odotuksia. Ne voidaan parhaiten lunastaa läpinäkyvällä ja laadukkaalla työllä”, toteaa hallituksen puheenjohtajana keväällä aloittava Apunen."
Tätä me 'rahoittajat' nyt seuraamme - pystyykö Apunen jättämään puoluepolitiikkansa sivummalle vai saammeko verorahollamme hänen kokoomuslaista informaatiotaan?!
YLE:n ajankohtaisohjelmissa on jatkuvasti KOKOOMUS-SYÖPÄ poliitikkoja yhtä paljon kuin on Pohjois-Korean televisossa Kim Jong-unia. YLE:stä on tullut rosvojen puolueen Kokoomuksen etujen ajaja, ja sitä ylläpidetään pakkoperimällä veroja myös rehellisten puolueiden kannattajilta.
Hyvää tässä valinnassa on se, että eiköhän olis aika lopettaa vuosikausia kestänyt Ylen syyttely vasemmistolaisesta linjasta. Joillekin tahoille on se ollut päähänpintymmä, joka viimeistään nyt saa päätöksensä. Noin muutoin näyttää kyllä siltä, että Kokoomus on onnistunut hyvin viimeaikaisissa johtajavalinnoissa muissakin yhteyksissä. Onneksi olkoon. Sen jälkeen kun Yle on ajettu alas ja tv:stä tulee pelkkää amerikan hömppää voi luopua koko toosasta. Toivottavasti Apunen vaikuttaa myös siihen, että yle-vero poistuu. Hänhän on sen kiivas vastustaja.
Sekoomuksen Aaamulehden päätoimittajuus paras tie YLEn päällikkövirkaan !
Jokinen, kohta Apunen jne......