Kiinnostaako hakkeroidut potilastiedot?

Jos kiinnostaa, niin sitten on pakkomielle toisten asioihin.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Myyhän esim trafi sinun tietojasi. Samanlainen roisto.

Äänestä
  • Varmaan vakuutusyhtiöt myös ostavat kiimassa tietoja rosvoilta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Varmaan vakuutusyhtiöt myös ostavat kiimassa tietoja rosvoilta.

    pyh. Lähitapiola luovuttaa omiensa tietoja vakuutuspetosrikollisille.

    Äänestä

Hakkeroija taas joku täyssyrjäytynyt elämänkallu, kuten yleensä näissä tapauksissa. Oveluus ja älykkyys ei kuitenkaan riitä jälkien peittämiseen, joten kiinni jää tämäkin ennemmin tai myöhemmin

Äänestä

Kiinnostaa kuin kilo paskaa. Kukaan ei maksa noista euroakaan!!

Äänestä

Ei vähääkään

Äänestä

Aika moniakin kiinnostaa.
Esim. mestarihiihtäjän kuollessa n. 150 poliisia luki luvatta hiihtäjän tietoja.

Poliisihallitus yritti saada oikeutta päästä potilaan sairaskertomuksia lukemaan ennaltaehkäisevästi.
Toive elää edelleen ja uudessa sotessa se nousee taas pintaan poreilemaan.

Uusi sote parantaa mahdollisuuksia myös muiden eri alojen viranomaisille päästä käsiksi sairaudenhoitoalan tiedostoihin, koska uudessa sotessa sairauksien hoito on vain pieni siivu jättiläismäistä yhden luukun hyvinvointipalvelua, jota perheministeri johtaa.

Menneen ajan yksityislääkärin käsin kirjoitettuihin tietoihin oli vaikeampi päästä salaa käsiksi (iyhdellä napin painalluksela).

Pää on nyt avattu.
Potilastiedoilla voi liki rajattomasti kiristää rahaa, joten se saattaa joillekin hakkereille olla tulevaisuuden ala. Uudessa suursotessa kaikkien potilastieto on oikean napin painalluksen takana.

Poliisihallituskaan ei silloin enää tarvitse erityislupia, riittää pelkkä googletus.

Äänestä

Noilla tiedoilla on turha ketään kiristää. Kukaan ei noista tiedoista välitä vaikka olisivat julkisia.

Äänestä

Entäpä hakkerin omat tiedot, ovatko aitoja hänen "tietonsa" ja kuinkahan on oma laitansa ?

Äänestä

Ei kiinnosta tuntemattomien asiat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jos kiinnostaa, niin sitten on pakkomielle toisten asioihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu