Toimittaja Tapio Nurminen: "Kun islamilainen puukottaa

Anonyymi

politiikan vasemmalle laidalle leviää Saksassa jäätävä hiljaisuus" Sama ilmiö on toki Suomessakin.

Kuluneella viikolla vahvistettiin, että lokakuun alussa Dresdenin keskustassa kuolonuhrin vaatineen puukotuksen epäilty tekijä on syyrialainen jihadisti Abdullah A.H.H.

Poliitikkojen reaktiot ovat olleet odotettuja.

"Vasemmisto on taas kerran ollut hiljaa. Juuri tätä jäätävää hiljaisuutta viikkolehti Der Spiegelin suosittu kolumnisti Sascha Lobo ruotii tuoreessa kirjoituksessaan.

Hänen mielestään Saksan liberaali vasemmisto ja osin myös maltillinen porvaririntama eivät ole löytäneet tapaa tuomita islamistista väkivaltaa ilman kitkerää rasismia.

”Säännöllisesti islamististen iskujen jälkeen vasemmiston ensimmäinen reaktio on kantaa huolta siitä, miten iskut lisäävät äärioikeiston vihaa. Näin islamistien viha häivytetään keskustelusta pois”, Lobo kirjoittaa.

Hänet luetaan ja hän lukee itsensä vasemmistolaiseksi, mutta se ei estä häntä olemasta kitkerän kriittinen omaa leiriään kohtaan.

”Islamilaisten pakolaisten keskuudessa on meneillään radikalisoitumisprosessi, vaikka useimmat vasemmiston edustajat, minä muiden mukana, toista toivovat. Sitä tapahtuu sekä sosiaalisessa mediassa että olemassa olevissa islamilaisissa rakenteissa”, Lobo korostaa."

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kun-islamilainen-puukottaa-politiikan-vasemmalle-laidalle-leviaa-saksassa-jaatava-hiljaisuus/f17ebf5d-8393-4e0f-923b-85931de4b91c

14

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näinhän se menee.

    • Anonyymi

      Voisiko kyse olla paremmasta puukottamisesta, jonka paheksunta koettaisiin vääräksi tiedostavilla tahoilla?

    • Anonyymi

      Mutta kuunnelkaa sitä meteliä kun persu sanoo v i e r a s l a j i.

      • Anonyymi

        Kansalle alkaa tämä pelleily riittää.


    • Anonyymi

      Muslimien tekemät puukotukset ovat niitä parempia puukotuksia

      • Anonyymi

        Olisiko se parempi että muslimitkin siirtyisivät vasaroimaan.


    • Anonyymi

      Tapio Nurminen on aina ollut yksi pahimmista oikeistolaistoimittajista ja sen jutut voi siksi jättää omaan arvoonsa.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Taidat olla idiootti.
        Pahemmassa vaarassa tässä köyhä on kohta ei varaaa lääkärillekään mennä ,saati vuokraa maksaa ja ruokaa ostaa ja vaatteita hankkia
        vaikka töissä kävisi.
        Kyllä se uhka ja Teiltä päin tulee ja vielä ruoskiakki aiotte työtömiä vaikka ei ole työtäkään.
        Kyllä sinä olet paljon vaarallisempi sinä joka köyhiä piinaat.


      • Anonyymi

        Mistä näitä idiootteja sikiää?


    • Anonyymi

      Islmisteilla ja vasemmitolla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa tietääkseni ja en tunne ketään islamilaista.
      Mutta töissä oli siivoamassa ehkä muutama,
      mutta.en ole varma tekivät kovasti töitä kuiten.
      Rakennuksillakin olen ollut näkevinään niitä
      vähän muistuttavia ihmisiä.
      Mikähän heidänlaisten motiivi on niissä iskuissa , voiko se ihan oikeesti olla uskonto.
      Itse en ole uskovainen , ihan köyhä siivooja vaan.

    • Anonyymi

      Hallituspuolueilla puheet toisensa jälkeen haavistojupakassa oli lapsista välittäminen joka puolella maailmaa. Siitä velvollisuudesta puhuttiin kerta toisensa jälkeen. Olis oikeus ja kohtuus hallitukselta ottaa joskus kantaa myös Suomessa tapahtuviin , ulkomaalaisten suorittamiin lasten raiskauksiin ja tässäkin voisivat myös tapansa mukaan rikkoa vaikka lakia ja heittää kyseiset raiskaajat Suomesta ulos. On turha tähän kommentoida, että niin suomalaisetkin, sillä ulos heittäisin kyseisen rikoksen tehneet suomalaisetkin, jos se vaan olis mahdollista.

      • Anonyymi

        Ei koske kantasuomalaisia lapsia auttaminen. Vain mantuja ja niitä ketkä ovat vääryydellä saaneet kansalaisuutemme. Terveisin vihreät!


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      64
      5170
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      2357
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      262
      2342
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2339
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1594
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      219
      1448
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      49
      1028
    8. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      996
    9. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      929
    10. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      927
    Aihe